Egy friss Pentagon-jelentés szerint Kína az 1930-as évek náci Németországa óta nem látott mértékű katonai fejlesztést hajt végre. A kínai haderő növekedése minden dimenzióban jelentős: a hagyományos fegyverkezés mellett kiemelt figyelmet fordítanak a mesterséges intelligenciára és a pszichológiai hadviselésre. A jelentés szerint a Kínai Népköztársaság hadereje (PLA) célja a „kognitív dominancia” elérése, amely a közvélemény és a politikai döntéshozók befolyásolását célozza.
Kína a fegyverkezési versenyben
A Pentagon szerint Kína jelenleg több mint hatszáz nukleáris robbanófejjel rendelkezik, és ezt a számot 2030-ra több mint ezerre kívánja növelni. A Kínai Népi Felszabadító Hadsereg Rakétaerői (PLARF) ötven új interkontinentális ballisztikus rakétával bővültek, amelyek képesek elérni az Egyesült Államok kontinentális területeit.
A kínai haditengerészet, amely már most a világ legnagyobb flottáját birtokolja, 2030-ra 435 hajóra és tengeralattjáróra növeli kapacitását.
A kínai katonai fejlődés szimbóluma az újonnan bemutatott Type 076 osztályú amfíbia anyahajó, amely több mint negyvenezer tonnás vízkiszorításával és elektromágneses katapult rendszerével a világ egyik legfejlettebb hadihajója lett. Emellett a J-36-os, hatodik generációs lopakodó vadászgép színre lépése is új korszakot nyit a légiharc területén. Az új vadászgép tailless dizájnja és fejlett lopakodó képességei kihívást jelentenek az amerikai légi fölény számára.
Pszichológiai hadviselés: a „kognitív dominancia” stratégiája
A Pentagon jelentése szerint Kína a „kognitív hadviselés” terén is világelső akar lenni. Ez a megközelítés a közvélemény manipulációjára, a társadalmi megosztottság növelésére és az ellenállás csökkentésére irányul, mesterséges intelligencia és agykutatás alkalmazásával.
Az új módszer célja az ellenfél demoralizálása és a konfliktus nélküli győzelem elérése.
A kínai fegyverkezési hullám felborította a regionális erőegyensúlyt az Indo-csendes-óceáni térségben, ahol az Egyesült Államok hosszú ideje domináns szerepet töltött be. Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a kínai katonai modernizáció új korszakot nyithat a globális biztonságpolitikában, amelyben az Egyesült Államok és szövetségesei számára elengedhetetlen az alkalmazkodás.
Borítókép: Egy kínai gyártmányú J-35A lopakodó vadászgép modellje az AVIC (China Aviation Industry Corporation) standjánál a 15. Kínai Nemzetközi Légi- és Űrhajózási Kiállításon (Fotó: AFP)