Meghalt Jimmy Carter Nobel-békedíjas amerikai elnök

Jimmy Carter, az Egyesült Államok 39. elnöke vasárnap hunyt el, 100 éves korában. A Georgia állambeli Plains városában, családja körében érte a halál. Carter egyetlen elnöki ciklusa után évtizedeket szentelt a béke és az emberi jogok előmozdításának, ezért 2002-ben Nobel-békedíjjal tüntették ki. Feleségét, Rosalynn Cartert, mindössze egy hónappal élte túl.

2024. 12. 29. 22:40
Jimmy Carter volt amerikai elnök és felesége egy istentisztelet után szülővárosában, a Georgia állambeli Plainsben 2019. április 28-án.
Jimmy Carter volt amerikai elnök és felesége egy istentisztelet után szülővárosában, a Georgia állambeli Plainsben 2019. április 28-án. Fotó: NurPhoto via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jimmy Carter, az Egyesült Államok 39. elnöke vasárnap hunyt el, 100 éves korában. Halálát családja jelentette be, és a Carter Központ közleménye szerint a békéért és emberi jogokért folytatott életművét gyászolja a világ. 

A Georgia állambeli Plains városában, szülőhelyén érte a halál, családja körében.

A néhai elnök James Earl Carter Jr. néven született 1924. október 1-jén egy farmon, távol a washingtoni csillogástól. Miután osztályelsőként végzett a Plains High Schoolban, Carter a Georgia Techen és az amerikai haditengerészeti akadémián tanult, és 1946-ban kitüntetéssel diplomázott, majd zászlósként a USS Wyoming (E-AG 17) hadihajóra osztották be. Hét év tengerésztiszti szolgálat után Carter visszatért Plainsbe, és 1962-ben belépett az állami politikába. 1970-ben Georgia állam kormányzójává választották.

Carter 1976-ban nyerte el az elnöki posztot, amikor legyőzte Gerald Fordot, de 1980-ban Ronald Reagan vereséget mért rá. Egyetlen ciklusa alatt számos kihívással kellett szembenéznie, beleértve az iráni túszdrámát és a Szovjetunió afganisztáni invázióját. Elnöksége utolsó napján, 1981. január 20-án az iráni túszokat végül szabadon engedték, miután Carter kitartóan folytatta a tárgyalásokat még a választási veresége után is.

Jimmy Carter elnöksége alatt került vissza Magyarországra a Szent Korona. Carter a beiktatása után úgy vélte, az ereklyéknek otthon van a helyük. Az 1978. január 6-ai átadóünnepségről még az amerikai tévécsatornák is beszámoltak.

Elnöksége után is egy jobb világért küzdött

Miután 1980-ban elvesztette az elnökválasztást Ronald Reagan ellen, Carter több mint négy évtizedes humanitárius munkába kezdett a világ jobbá tétele érdekében. Hitétől, szülővárosától, Plainstől és feleségétől, Rosalynntől megerősödve készült a következő és talán legfontosabb fejezetre: a béke megteremtésére a Carter Központon keresztül.

Az 1982-ben Carter diplomáciára összpontosító elnöki tevékenységének természetes folytatásaként alapított központ a két Carter által a Fehér Házban megkezdett munka folytatásának eszköze lett, beleértve Carter asszony erőfeszítéseit a mentális betegségekkel élő emberek méltóságának és önértékelésének előmozdítására. Az évek során a központ világszerte figyelemmel kísérte a választásokat, gyakorlatilag felszámolta a Guinea-féreg betegséget, és az emberi jogok előmozdításáért küzdött.

Ha választanom kellene még négy év a Fehér Házban és a Carter Központ között, azt hiszem, a Carter Központot választanám

– mondta egyszer. Carter 1982-ben az Emory Egyetem tanszékére is belépett, és haláláig az egyetem kiváló professzora volt. A Carter Központ és az egyetem partnersége „konfliktusokat oldott meg, előmozdította a demokráciát és az emberi jogokat, megelőzte a betegségeket és javította a mentális egészségügyi ellátást” – olvasható az Emory honlapján.

Nobel-békedíj

Jimmy Carter 2002-ben Nobel-békedíjat kapott a nemzetközi konfliktusok békés megoldása, a demokrácia és az emberi jogok előmozdítása, valamint a gazdasági és társadalmi fejlődés előmozdítása érdekében tett évtizedes fáradhatatlan erőfeszítéseiért.

Nem mint köztisztviselő vagyok itt, hanem mint egy nyugtalan világ polgára, aki reményt talál abban a növekvő konszenzusban, hogy a társadalom általánosan elfogadott céljai a béke, a szabadság, az emberi jogok, a környezetminőség, a szenvedés enyhítése és a jogállamiság

– mondta átadó beszédében.

 Carter házastársát, Rosalynn Cartert, mindössze egy hónappal élte túl. Rosalynn 96 éves korában, novemberben hunyt el, szintén hospice ellátásban. Donald Trump megválasztott amerikai elnök a közösségi oldalán búcsúzott a néhai elnöktől. 

A kihívások, amelyekkel Jimmy elnökként szembesült, országunk számára sorsfordító időszakban jöttek el, és mindent megtett, ami tőle telt, hogy javítsa az amerikaiak életét. Ezért mindannyian hálával tartozunk neki

– fogalmazott Trump.

Borítókép: Jimmy Carter volt amerikai elnök és felesége egy istentisztelet után szülővárosában, a Georgia állambeli Plainsben 2019. április 28-án (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.