A szíriai helyzet régóta válságos volt, ám most a romokon új hatalmi játékosok rendezik soraikat. Sayfo Omar, a Migrációkutató Intézet kutatási vezetője szerint Aszad rendszere papíron ugyan megnyerte a háborút, de az elmúlt években egy „lejárt szavatosságú rezsimként” uralkodott az éhező lakosság felett Szíriában.
Az ország a kábítószer-kereskedelem nagyhatalmává vált, miközben a társadalmi szerződés, amely a hatalom alapját jelentette, felbomlott.
Demkó Attila biztonságpolitikai szakértő szerint a Hezbollah és Irán támaszának meggyengülése kulcsfontosságú tényezővé vált. A szír rezsim elvesztése Irán számára stratégiai vereség, amely kihatással lehet a térség stabilitására. Robert C. Castel a szíriai válságot geopolitikai fraktálként jellemezte, ahol nem államok, hanem különböző szintű és összetételű csoportok harca határozza meg az eseményeket.
Sayfo Omar rámutatott, hogy a külföldön élő szíriai menekültek, akik túlnyomórészt kormányellenesek, hazatérhetnének, ha a lázadók sikeresen rendezik soraikat.
Ez nemcsak a szíriai társadalom újjáépítésében segíthetne, de enyhítené az európai országokra nehezedő menekültválságot is.
Az iszlám fundamentalizmus Szíriában nem életképes politikai koncepció – véli Sayfo Omar.
A stabilitás érdekében a különböző felekezetekkel való megegyezés és együttműködés kulcsfontosságú lesz. A szakértők szerint azonban a térség instabilitása új fenyegetéseket is magában hordozhat, beleértve az Iszlám Állam újjáéledését és az újabb menekülthullámokat.
Európának és a szomszédos országoknak most van lehetőségük, hogy támogassák a békés átmenetet, és segítsék Szíria stabilizációját. Ez azonban csak akkor lehet sikeres, ha a helyi erők képesek rendezni soraikat és együttműködni a nemzetközi partnerekkel.