Szíria: ezt mondta Emmanuel Macron a polgárháború kapcsán

Emmanuel Macron francia elnök és Kaja Kallas, az Európai Unió külügyi vezetője történelmi pillanatként üdvözölte Bassár el-Aszad szíriai rezsimjének összeomlását. Miközben a szíriai fővárosban, Damaszkuszban az utcákon ünneplők ezrei fogadják a változást, az európai vezetők figyelmeztetnek: a térség stabilizálása és az ország újjáépítése hosszú és bonyolult folyamat lesz.

2024. 12. 08. 15:25
Észak-Rajna-Vesztfália, Essen: A városban élő szíriaiak ünneplik Aszad elnök rezsimjének összeomlását.
Észak-Rajna-Vesztfália, Essen: A városban élő szíriaiak ünneplik Aszad elnök rezsimjének összeomlását. Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szíriai lázadók vasárnap hajnalban elfoglalták Damaszkuszt, ezzel véget vetve Bassár el-Aszad több mint két évtizedes uralmának. Az esemény történelmi jelentőségét Emmanuel Macron francia elnök hangsúlyozta, aki közösségi oldalán úgy fogalmazott: 

A barbár állam végre elbukott. Tisztelgek a szíriai nép előtt, akik bátorságukkal és türelmükkel vívták ki ezt a pillanatot.

Hozzátette, hogy Franciaország továbbra is elkötelezett a Közel-Kelet biztonsága mellett.

Kaja Kallas, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője szintén üdvözölte Aszad bukását, és közölte, hogy szoros kapcsolatban áll a térség minisztereivel. 

Elsődleges célunk a régió biztonságának szavatolása. Szíria újjáépítése hosszú és bonyolult lesz, de minden érintett félnek készen kell állnia a konstruktív együttműködésre

– írta közleményében.

A lázadók áttörése Damaszkuszban nemcsak a szíriai helyzetet forgatta fel gyökeresen, hanem komoly csapást mért Aszad legfőbb támogatói, Oroszország és Irán pozíciójára is. A lázadók diadalát az a Hayat Tahrir al-Sham nevű csoport jelentette be, amely korábban az Al-Kaida szíriai szárnyaként működött. Ezért az európai vezetők óva intettek attól, hogy az ország radikális csoportok kezére jusson.

Annalena Baerbock német külügyminiszter kiemelte, hogy Szíria „nem eshet újabb szélsőségesek kezére, bármilyen álca alatt is működnek.” A brit miniszterelnök-helyettes, Angela Rayner pedig a politikai megoldás fontosságát hangsúlyozta, amely összhangban van az ENSZ határozataival.

A lázadók győzelme után a nemzetközi közösség előtt új kihívások állnak. Az országot súlyosan megtépázta az évtizedes polgárháború, amely során több mint félmillió ember vesztette életét. Aszad uralma alatt vegyi fegyverekkel végrehajtott támadások, kínzások és tömeges bebörtönzések váltak mindennapossá.

Egy ország, amelyet Aszad és szövetségesei tönkretettek, hosszú útra készülhet a béke és egység helyreállításában

fogalmazott Macron. Az újjáépítési folyamat sikere nemcsak Szíria, hanem a régió stabilitása szempontjából is kulcsfontosságú lesz.

Borítókép: Észak-Rajna-Vesztfália, Essen: A városban élő szíriaiak ünneplik Aszad elnök rezsimjének összeomlását. (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.