A Közel-Kelet történelmének egyik legjelentősebb fordulópontját követően, Bassár el-Aszad uralma után, Jordánia fővárosában, Ammánban rendezik meg a szíriai válsággal foglalkozó csúcstalálkozót. A jordán külügy által csütörtökön bejelentett találkozóra számos nyugati és arab ország vezető diplomatái érkeznek a hétvégén.
A szombati találkozón Jordánia, Szaúd-Arábia, Irak, Libanon, Egyiptom, az Egyesült Arab Emírségek (UAE), Bahrein és Katar külügyminiszterei vesznek részt. Emellett jelen lesznek török és amerikai kollégáik, az EU külpolitikai főképviselője, valamint az ENSZ szíriai különmegbízottja is.
A tárgyalások célja egy olyan, az ENSZ BT 2254-es határozatával összhangban lévő, inkluzív, szíriai politikai folyamat támogatása, amely átmeneti keretet biztosít a szíriai nép igényeinek megfelelően. Ez magában foglalja az állami intézmények újjáépítését, Szíria területi integritásának és szuverenitásának megőrzését, valamint minden állampolgár biztonságát és jogait.
A csúcstalálkozó az Egyesült Államok külügyminiszterének, Antony Blinken Jordániába és Törökországba tett látogatását követi, ahol a szíriai helyzetről folytatott regionális megbeszéléseket. Blinken csütörtökön Ankarába utazott, ahol Recep Tayyip Erdogan török elnökkel is találkozott.
Mind Törökország, mind az Egyesült Államok egy inkluzív új szíriai kormányzatot szeretnének látni, amely lehetővé teszi a szíriaiak számára, hogy saját jövőjükről döntsenek.
Törökország várhatóan kiemelt figyelmet fordít biztonsági aggályaira, tekintettel a PKK terrorszervezet szíriai szárnyának, a YPG-nek a jelenlétére. A csúcstalálkozó jelentős lépés lehet a szíriai konfliktus rendezése felé, de az előrelépéshez minden fél kompromisszumkészségére és a regionális együttműködésre lesz szükség.
Borítókép: Egy rózsa van elhelyezve a gépfegyver csövének hegyén, amelyet egy szíriai lázadó harcos tart (Fotó: AFP)