Ahogy arról lapunk is beszámolt, Orbán Viktor a minap interjút adott a Patriótának. A miniszterelnök az interjúban arról is beszélt, Brüsszelben az a helyzet alakult ki most először, hogy van kormányzó párt és van ellenzék.
Szerinte
Brüsszelt bizonyos pártok kormányozzák, amelyek paktumot kötöttek, a magyar ellenzék pártjai mind ebben a paktumban vannak benne, mert ezekhez a nemzetközi pártokhoz tartoznak, a másik oldalról pedig van Brüsszelnek ellenzéke, ezt vezetik a Patriótákkal.
A miniszterelnök azt is mondta, a paktum azt tartalmazza, hogy kiállnak a gender mellett, tehát családellenes politikát fognak folytatni, továbbra is támogatják a migrációt, és minden erővel folytatni kell a háborút.
A választók nagy része azonban határozottan nem erre szavazott – még a néppárt szavazói közül sem.
Brüsszel és Strasbourg ballliberális vezetése teljesen elrugaszkodott a valóságtól, valamint az európai polgárok akaratától és érdekeitől. Egy olyan, kizárólag progresszív-globalista ideológiai céloktól vezérelt, opportunista politikát folytatnak, amely lekezelően viszonyul a nemzetállamokhoz, nem törődik a mindennapok – valóban égető – problémáival, és amelyre az európai polgárok nem hatalmazták fel őket
– fogalmazott lapunknak a téma kapcsán ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász. A Századvég Alapítvány tudományos igazgatója elmondta:
a Patrióták Európáért a legnagyobb jobboldali-szuverenista európai pártcsaládként, mint a legerősebb ellenzéki erő, ezzel az önérdekű, kizárólag a saját hatalom és befolyás megőrzésére irányuló, elitista jellegű politikával szemben jeleníti meg az európai polgárok akaratát.
A szakértő a Patrióták tevékenységének jelentőségét hangsúlyozva kiemelte, hogy ez a munka nemcsak a politikai moralitását elvesztő kormányzó elittel szembeni mindennapi kontroll miatt nélkülözhetetlen jelentőségű, hanem egy kompetens („kormányzóképes”) alternatíva megteremtésével,
reményt és lehetőséget ad Európa, illetve polgárai számára az európai értékek és a józan ész útjára való jövőbeli visszatéréshez.
A Patriótának adott interjújában Orbán Viktor arról is beszélt, az Európai Parlamentben a legutóbbi választások eredményeképpen változáspárti többség jött létre, és számításai szerint a 27 tagállamból 17-ben olyan politikai erők győztek, amelyek változást akartak, ideértve a néppártot is.
De az eredmények ismeretében kötöttek egy megállapodást a liberálisokkal, a zöldekkel, meg a szocialistákkal. Így jött létre az a helyzet, hogy elárulták az európai szavazók nagy részét
– tette hozzá.
Lomnici Zoltán szerint ha egy párt (pártcsalád) nem képviseli a választói akaratot, az a demokratikus intézményrendszer és az európai társadalom egészére nézve is destabilizáló hatással van. Rontja a demokratikus intézményekbe vetett bizalmat, növeli a politikai apátiát.
Az efféle politikai hozzáállás különösen akkor kritikus, ha az adott pártcsalád mindezt az alapértékeitől és fő programpontjaitól eltérően teszi, amint azt az egykoron konzervatív, mára azonban a baloldali elittel szövetséget kötő, progresszív értékek mellett felsorakozó néppárt esetében is tapasztalhatjuk
– fogalmazott a szakértő, és hozzátette, hogy a különböző politikai formációknak saját jól felfogott érdekükben is törekedniük kell arra, hogy szoros összhangban maradjanak a választói igényekkel és elvárásokkal. Ellentétes esetben ugyanis az a párt(család)/politikai oldal hitelességének csökkenéséhez és választói elégedetlenség növekedéséhez vezet. Ennek eredménye pedig már rövid távon is természetszerűleg a politikai támogatottság fokozatos gyengülése lesz, hiszen a választók más, hitelesebb alternatívák felé fognak fordulni. Ennek jelei már az Európai Parlament erőviszonyain és az egyes tagállamok választási eredményein keresztül is láthatóak – tette hozzá Lomnici Zoltán.