Az orosz–ukrán háború a legfontosabb politikai kérdés volt az idei utolsó uniós csúcstalálkozón, viszont Orbán Viktornak nem volt mozgástere ebben a kérdésben, mivel az Európai Unión belül nincs konszenzus.
Ha pedig nincs konszenzus, akkor nem lehet föllépni az Európai Tanács nevében. Tehát minden, amit a háború ügyében tenni lehetett, azt nem az elnökség keretében, hanem attól függetlenül kellett tenni
– mondta Orbán Viktor a csúcsot követő sajtótájékoztatón.
Orbán Viktor a béke pártján áll
Amíg Orbán Viktor a tűzszünet és a béke mellett érvelt, addig Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és António Costa, a kormány- és államfőket tömörítő Európai Tanács elnöke rendre az ukrajnai háború elhúzódását elősegítő intézkedések mellett kardoskodott. Mindketten leszögezték, hogy az Európai Uniónak készen kell állnia arra, hogy minden követ megmozgasson Ukrajna támogatása érdekében – amíg az ukránok le nem győzik az oroszokat.
Látszódott a mostani sajtótájékoztatón is és már a korábbi brüsszeli nyilatkozatokban is, hogy a háború kérdésében az Európai Unió még mindig kitart azon álláspontja mellett, amit eddig is képviselt, ami egy háborúpárti álláspont. Elhangzott, hogy 130 milliárd euró volt az az összeg, amit eddig Ukrajnára költöttek, és további harmincmilliárd euróval szeretnék ezt növelni. Ez az elképesztő összeg, ez a pénz hiányzik az európai gazdaságból, az európai versenyképességből
– jelentette ki lapunk kérdésére Deák Dániel, a XXI. Század Intézet elemzője. Megjegyezte, hogy az európai versenyképesség rendkívül gyenge, a versenytársak lehagyják Európát. Deák Dániel felidézte, hogy amiről most beszélnek az EU-s vezetők, arra Orbán Viktor már évekkel ezelőtt figyelmeztetett, mégsem vették komolyan az európai versenyképesség gyengülését jelző körülményeket.
Orbán Viktor felhívta a figyelmet arra, hogy január 20-án beiktatják Donald Trump megválasztott amerikai elnököt, és onnantól kezdve teljesen más lesz az Egyesült Államoknak és a NATO-nak is az álláspontja a háború ügyében. Egy békepárti kormányzat áll fel, és az Európai Uniónak ehhez kellene igazítania a politikáját Ukrajna kapcsán – magyarázta a szakértő.
Karácsonyi tűzszünet
Önök is ismerik, sok mindent tettünk, most is van az asztalon egy karácsonyi tűzszüneti javaslat, amit nem elnökségi keretben tettünk az asztalra
– idézte fel a karácsonyi tűzszünetre vonatkozó javaslatát Orbán Viktor. Ennek kapcsán egy újságírói kérdésre elmondta: mindenki szeretne tartós megoldást és békét, erről pedig mindenki nagy geopolitikai összefüggésekben gondolkodik és beszél.
Mi a legutóbbi kezdeményezésben nem nagy geopolitikai meg békerendezési célokat fogalmaztunk meg. Sokat beszélünk európai értékekről, de szerintem a legfontosabb érték az élet
– fogalmazott Orbán Viktor. – Karácsony lesz. Nem látom annak akadályát, hogy legalább az ortodox karácsony két-három napjára ne haljanak meg emberek a frontvonalon. Ennek érdekében tettem lépéseket. Hasonlóképpen nem látom akadályát annak, hogy megegyezzenek a felek arról, hogy néhány száz ember, mondjuk hétszáz-hétszáz, aki fogoly, az hazamenjen, legalább erre a néhány napra.
Lehet, hogy ez a geopolitikai célok mellett eltörpül, de mégis, ha néhány ezerrel kevesebben halnak meg karácsonykor, és néhány száz vagy ezer apa hazamehet a családjához, az egy európai érdek. Erre tettem javaslatot. Szerintem ez lehetséges
– hangsúlyozta Orbán Viktor.
Sikeres volt a magyar elnökség
A kormányfő a magyar uniós elnökséget is értékelte a sajtótájékoztatón. Ebben a kérdésben Ursula von der Leyen is elismerően nyilatkozott.
Nagyon sok döntés született, olyan dolgokat sikerült a magyar elnökségnek tető alá hozni, amit már azért évek vagy akár évtizedek óta is húzott az Európai Unió, ilyen például a román és a bolgár schengeni tagság, amit a magyar elnökség hozott tető alá
– jegyezte meg Deák Dániel. Hozzáfűzte, szintén fontos, hogy a 2027 utáni agrártámogatások ügyében is sikerült egy megállapodást kötniük az uniós mezőgazdasági minisztereknek. Ez is egy történelmi megállapodás volt, ami a magyar elnökségnek köszönhető.
Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök az EU-tagországok állam- és kormányfőinek brüsszeli csúcstalálkozója után tartott nemzetközi sajtótájékoztatón (Fotó: MTI/Purger Tamás)