„Politikaváltás Németországért” – ezt a címet kapta a CDU választási programja, melyet várhatóan ma fogadnak el, írja a Merkur.
Az ambiciózus terv számos területen adócsökkentést irányoz elő. A hiányzó, évi százmilliárd euróra becsült bevételt a programban szereplő „növekedési lendülettel”, azaz a bruttó nemzeti össztermék erőteljes növekedésével kívánják újrafinanszírozni.
„Ez a számítás matematikailag nem helytálló”, szedték ízekre közgazdászok a CDU gazdasági csomagját azt „karácsonyi vágyálomnak” nevezve.
A számok nem állnak össze
„A CDU/CSU választási programja évi 99 milliárd eurós adókedvezményt ígér” mondja Stefan Bach, a Német Gazdaságkutató Intézet (DIW) adószakértője. Ez a bruttó hazai termék (GDP) 2,2 százaléka. A CDU programja egyebek mellett a társasági adó csökkentését, a szolidaritási pótlék teljes eltörlését, a legfelső adókulcs 80 ezer euróra emelését és a vendéglátóiparban az áfa hét százalékra történő csökkentését irányozza elő. A mezőgazdasági termelőknek járó mezőgazdasági gázolaj-visszatérítést is teljes mértékben vissza kívánják vezetni. Ez a számítás azonban sehogyan nem áll össze.
A GDP tízszázalékos növekedéséről beszélünk, ami még a második világháborút követő gazdasági csoda idején sem volt meg. Teljesen irreális!
– magyarázta Jens Südekum, a düsseldorfi Heinrich Heine Egyetem közgazdász szakértője.
„Nem valósítható meg, ezt mindenki látja”
A program pénzügyileg nem életképes, „nem valósítható meg, ezt mindenki látja” – mondja egy másik közgazdász. Stefan Bach azt is kifogásolta, hogy az adócsökkentésekből „elsősorban a magas jövedelműek és a gazdagok” részesülnének.
„Az adócsökkentések több mint fele (52 milliárd euró/év) a leggazdagabb tíz százalékhoz kerül” – írja bejegyzésében. A dolgozó középosztálynak kevés könnyítés jár, és mindössze évi 12 milliárd euró jut a „lakosságból a legrosszabb helyzetben lévőknek”.
A tervezet alapján az orosz–ukrán háborút mindenáron tovább finanszírozni akaró Merz tízmilliárdokat akar levágni a német állampolgárok jövedelméből. A CDU egyre népszerűtlenebb kancellárjelöltje már bejelentette, hogy az állampolgárok jövedelmét a jelenlegi formájában egy úgynevezett alapjövedelemmel kívánja felváltani, amivel két számjegyű milliárdos megtakarítást szeretne elérni, írja a német lap.
„Ez teljesen utópisztikus és alkotmányellenes” – kommentálta a terveket Jens Südekum.
A német gazdaság erőteljesen hanyatlik
A magas energiaköltségek és a visszaeső export több ezer euróval tette szegényebbé a német háztartásokat, és a visszaesés visszafordíthatatlanná válik, írja a Bloomberg.
A gazdasági portál szerint öt év stagnálás után Németország gazdasága most öt százalékkal kisebb, mint amekkora lehetett volna. Ami még aggasztóbb, hogy a Bloomberg Economics becslése szerint a hiány nagy részét nehéz lesz pótolni olyan strukturális érvágások miatt, mint az olcsó orosz energia elvesztése, valamint a német autógyártók lemaradása a kínai autódömpinggel szemben. A nemzeti versenyképesség csökkenése azt jelenti, hogy minden német háztartás veszít évente mintegy 2500 eurót.
„Németország nem omlik össze egyik napról a másikra. Éppen ez teszi ezt a forgatókönyvet olyan abszolút félelmetessé” – mondta Amy Webb, a német vállalatoknak stratégiai tanácsadást nyújtó Future Today Institute vezérigazgatója.
„Ez egy nagyon lassú, és nagyon elhúzódó hanyatlás. Az egész ország hanyatlása, ami Európát is magával ránthatja”.
A német ipar versenyképessége tovább romlott.
– mondta Joachim Nagel, a Bundesbank elnöke a hónap elején. „A növekvő külpiacok nem adtak olyan növekedési impulzusokat, mint korábban”.
A német gazdaság a háborús szankciókkal úgy tűnik, lábon lőtte magát.
Ami Németországban történik, az egyre lesújtóbb, rendkívül rossz adatok érkeznek a gazdaság egészéről, de különösen az iparról és azon belül az energiaintenzív ágazatokból
– nyilatkozta lapunknak korábban Hortay Olivér, a Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője.
Mindennek az oka a háborúpártiság
Az ukrajnai háborúval kapcsolatos német politika lehetett a legnagyobb kiváltója Olaf Scholz és a kormánykoalíció válságának és bukásának. A németek jelentős része úgy érzi, hogy a kormány túl sok figyelmet szentel az ukrajnai konfliktusnak emellett pedig nem fordít elég erőforrást a belső gazdasági problémák kezelésére. A háborúpárti politika azonban folytatódik Berlinben, a CDU kancellárjelöltje, Friedrich Merz a gazdaság további kockáztatásával akár háborús veszélybe is sodorhatja Németországot Ukrajna fokozott támogatásával.
A kereszténydemokraták kancellárjelöltje Friedrich Merz egyre népszerűtlenebb. Elitista és arrogáns politikusnak tartják az emberek, ugyanakkor háborúpárti álláspontja sem túl népszerű a német állampolgárok körében.
– mondta lapunknak Kiszelly Zoltán a Századvég politikai elemzési igazgatója.
Az ukrán elnökkel Kijevben találkozó kereszténydemokrata leendő kancellár Friedrich Merz jelezte, hogy mindenáron támogatja a további német fegyverszállításokat. Ez azonban azt is jelenti, hogy Németország gazdasága és a német állampolgárok pénze továbbra is az orosz–ukrán háborút finanszírozza.