Csak tizenegyedik nekifutásra sikerült a bolgár parlamentnek pénteken elnököt választania: a 47 éves Natalia Kiszelova mellett a 240 fős testületben 140 fő szavazott. Voksával támogatta az október 27-i előre hozott parlamenti választásokon győztes jobbközép Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért – Demokratikus Erők Unió (GERB – SZDSZ) 69, a Folytatjuk a változást-Demokratikus Bulgária nelolibeárlis pártszövetség 35, a Bolgár Szocialista Párt (BSZP) 18, a kettészakadt török liberális Mozgalom a Jogokért és Szabadságokért (DPSZ) párt kisebbik hányadának 19 megmaradt képviselője.
Ellene szavazott viszont 93 honatya az alábbi pártokból: az oroszbarát Vazrazsdane, a török liberálisok nagyobbik frakciója, a Deljan Peevszki vezette DPSZ – Új kezdet csoportja, a Van ilyen nép (ITN) és az Erkölcs, Egység, Becsület (MECS) párt. A szavazáson 233 képviselő vett részt, pikantériája, hogy Deljan Peevszki csoportja egy nappal korábban még a jogászprofesszornőre szavazott, pénteken pedig már ellene.
Az ismertetett eredmények szerint a parlament elnökének megszavazásakor összeállt a legutóbb együtt kormányzó jobbközép/neoliberális koalíció a szocialistákkal kiegészülve. Ez még nem jelenti azt, hogy ismét közös kormányzásra készülnének, ugyanannyi az esélye annak is, hogy a parlament töredezettsége miatt képtelen lesz kormányt delegálni, és tavasszal újra előre hozott választások lesznek. De nincs kizárva egy Moszkva-barát koalíció sem.
Kiszelova jövő keddre összehívta az országgyűlést, Rumen Radev államfő már négyszemközti beszélgetést is folytatott az 51. parlament újdonsült elnökével. Ezt követően, ahogy Radev hazaérkezik Párizsból, megkezdi a kormányalakítási konzultációkat a parlamenti pártok vezetőivel. A kormány ugyanis az őszi voksolás óta továbbra sem állt fel.
Kompromisszumokat kötöttünk a politikai patthelyzet feloldása érdekében. Amennyiben a többi párt az általunk megkötött kompromisszumok egytizedét tette volna meg, már rég lenne működő kormányunk
– nyilatkozta Tomiszlav Doncsev, a GERB párt elnökhelyettese. Hozzátette: az emberek folyamatosan azt kérdezik tőlük, miért engedték győztes pártként, hogy ne a GERB adja a parlament elnökét és Bojko Boriszovot miniszterelnöknek. Néhány napja ugyanis Bojko Boriszov pártelnök azzal próbálta megtörni és koalícióba kényszeríteni a neoliberálisokat, hogy kijelentette, amint kézhez kapja, azonnal visszaadja a kormányalakítási megbízást, amelynek következtében újabb választásokat fognak kiírni Bulgáriában. Szombaton azonban a GERB elnökhelyettesei kijelentették, hogy Boriszovnak mégis élnie kell a lehetőséggel, akár kisebbségi kormány árán is meg kell próbálnia a kormányalakítást. Bár korábban Boriszov elhatárolódott a Peevszki-féle pártcsoporttól, valamint a Vazrazsdane és MECS pártokkal való tárgyalásoktól, de most mintha Doncsev rákacsintott volna Peevszkiékre: „Bár Peevszki politikai ellenfelünk, nem lehet minden rosszért őt okolni” – nyilatkozta. A GERB elnökhelyettesének nyilatkozata után pedig felmerül a kérdés, hogy lehetséges lenne egy GERB–BSZP-koalíció a DPSZ – Új kezdet hallgatólagos támogatásával?
Pánikolnak a neoliberálisok
Miközben a Kiril Petkov és Aszen Vaszilev vezette neoliberálisok fogadják a GERB képviselőit a koalíciós tárgyalások céljából, kiderült, hogy titokban a szélsőséges oroszbarát párttal is folytatnak „Moszkva-barát” koalíciós tárgyalásokat az euroatlanti értékeket képviselő GERB és DPSZ – Új kezdet pártok ellenében.
Bulgáriában tehát azt látni, hogy pánikhelyzetben vannak a neoliberálisok, akik a GERB-hez képest feleannyi választási eredménnyel a teljes hatalmat követelik.
Hogy miért? Rettegnek attól, hogy fény derül korábbi kormányzásuk stiklijeire és korrupciós ügyeikre. Sőt a január 16-i legfőbb ügyész megválasztásába törvénymódosítással is bele akarnak szólni, nehogy olyan ügyészt válasszanak, aki vizsgálni kezdi ügyeiket. Így viszont előnyükre szolgál, ha sikerül káoszban tartaniuk az egész politikai rendszert.
Eleinte azt követelték a többi parlamenti párttól, hogy írjanak alá egy egészségügyi kordonról szóló egyezményt Peevszkiék teljes elszigetelésére, akinek kegyeiért küzdöttek hosszú hónapokon át. De később Peevszki lett a legfőbb ellenségük. Petkovék nagyon jól tudják, hogy csak a gépi szavazás manipulációi tartják őket életben, egy következő parlamenti választás során kispárttá zsugorodhatnak ezért kapkodnak összevissza.
Deljan Peevszki politikai szerencsecsillaga egyre jobban ível felfelé. Nem lenne meglepő, ha a legközelebbi parlamenti választásokat megnyerné. Kiszelova megválasztásával kapcsolatban a volt médiacézár a következőket mondta:
Meghallgattak, elnököt választottak. Remélhetőleg most gyorsan fognak dolgozni, beindul a rulettkerék, és új választásokra megyünk. Ennek a szégyennek a parlamentben véget kell vetni. A kulisszák mögött megállapodtak abban, hogy ki mit lop, ki mit rabol. Egy dolog biztos: én, Deljan Peevszki, megállítom őket! Bulgáriának új kezdetre van szüksége
– fogalmazott. Egy másik nyilatkozatában pedig kijelentette, nem ijedne meg a felelősségtől, ha miniszterelnöki megbízást kapna. Georgi Markov a hazánkban élő volt volgár alkotmánybíró a Pik.bg szombati számában osztotta meg álláspontját hazája belpolitikai csatározásaival kapcsolatban. Közölte, a világ kolosszális változással néz szembe, amelyet az antiglobalista és béketeremtő Donald Trump, az amerikai elnökválasztás győztese vezet.
Borítókép: A bolgár törvényhozás épületén kívül és azon belül is válságos állapotok uralkodnak (Fotó: AFP)