Rakéta csapódott Tel-Avivba + videó

Tizenhatan sérültek meg Tel-Avivban, miután Jemenből indított rakéta csapódott be az izraeli városban. A Vaskupola légvédelmi rendszer ezúttal kudarcot vallott, a támadás súlyos kérdéseket vet fel Izrael biztonsági képességeivel kapcsolatban.

2024. 12. 21. 6:52
Izraeli katasztrófavédők vizsgálják a krátert azon a helyen, ahol egy Jemenből kilőtt lövedék landolt, Tel-Avivban, 2024. december 21-én kora reggel.
Izraeli katasztrófavédők vizsgálják a krátert azon a helyen, ahol egy Jemenből kilőtt lövedék landolt, Tel-Avivban, 2024. december 21-én kora reggel. Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szombatra virradóra ismét rakétatámadás érte Izraelt, amikor a Jemenből indított ballisztikus rakéta Tel-Aviv térségében csapódott be. Az izraeli hadsereg (IDF) megerősítette, hogy a Vaskupola légvédelmi rendszer nem tudta elfogni a rakétát, amely így egy park közelében, egy játszótér mellett ért földet.

A támadás során összesen 16 ember sérült meg, főként szilánkok okozta sebesülésekkel. A sérültek közül többen menekülés közben szenvedtek könnyebb sérüléseket. 

Az izraeli Magen David Adom (MDA) mentőszolgálat jelentése szerint a helyszínen jelentős anyagi kár keletkezett, a becsapódás környezetében több épület ablakai kitörtek.

A Vaskupola rendszer korábban megbízhatóságáról volt ismert, ám a mostani kudarc súlyos aggályokat vetett fel Izrael védelmi képességeivel kapcsolatban. 

A Jemenből indított rakétákat a húszi lázadók Izrael ellen irányítják, válaszul a Gázai övezet elleni izraeli offenzívára. Hezam al-Asad, a jemeni húszi mozgalom egyik vezetője kijelentette, hogy a támadás bizonyítja Izrael védelmi rendszereinek gyengeségét.

A jemeni húszik a Hamásszal és a Hezbollahhal közösen alkotják azt az Irán által vezetett szövetséget, amely az elmúlt év során több fronton indított támadásokat Izrael ellen. Ezek a rakéta- és dróntámadások eddig szinte kivétel nélkül az izraeli légvédelem áldozataivá váltak.

A mostani eset azonban precedensértékű: Tel-Aviv gazdasági központja ritkán kerül közvetlen támadás célpontjába.

Az eseményeket követően Izrael fokozta a húszik ellen irányuló katonai műveleteit, csapásokat mérve jemeni kikötőkre és energia-infrastruktúrákra. A nemzetközi közösség egyre nagyobb figyelmet szentel a térségben zajló konfliktusoknak, különösen az Irán vezette szövetség és Izrael között feszülő ellentéteknek.

A támadás hatásai azonban nem korlátozódnak katonai szempontokra. Az izraeli lakosság körében növekvő aggodalom tapasztalható a biztonságukat illetően, különösen a gazdasági központnak számító Tel-Aviv lakosai között.

Borítókép: Izraeli hatóságok vizsgálják a krátert azon a helyen, ahol egy Jemenből kilőtt lövedék landolt, Tel-Avivban, 2024. december 21-én kora reggel (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.