Idén a Domani olasz lap december 9-én megjelent cikkében vonja kétségbe, hogy szükség van-e még mindig a betlehemre. A cikk címe is sokatmondó: Miért van még mindig betlehem az iskoláink előcsarnokában? A cikk egy anya ellenvetéseire utal, aki azt kérdezi, mi értelme a keresztény hagyományok követésének?
A szerző már a bevezetésben megjegyzi, a betlehem egy kizáró és rasszista közösség jelképe, ahol nincs helye a másik meghallgatásának.
A cikk nem kis felháborodást váltott ki több kormánypárti politikusban. Matteo Salivni kormányfő-helyettes megdöbbentőnek és szégyenletesnek nevezte.
El a kezekkel a betlehemektől, mely a hagyományok, az identitás és a kereszténység szimbóluma és amelyet minden áron meg kell védeni. Fel kell lépni azok ellen, akik a keresztény értékek eltörlésére tesznek kísérletet
– írta egy Facebook-bejegyzésben felháborodva a Liga főtitkára. Majd arra buzdította követőit, hogy készítsenek fotót az otthonukban, az iskolákban és köztereken lévő betlehemekről és tegyék közzé.
A provokatív hangvételű cikk egyébként abból indul ki, hogy egyre több a bevándorló hátterű gyermek Olaszországban, akik a kereszténységtől eltérő vallásúak. Felveti a kérdést, hogy egyáltalán mi a szerepe a betlehemnek egy soknemzetiségű állami iskolában.
A Megváltó születését ábrázoló jászlak köztéri kiállítása évről évre egyre hangosabb viták kirobbantója Itáliában. Van, aki kulturális és vallási szimbólumként tekint a betlehemre, mások azonban úgy érzik, hogy olyan helyzetekben is erőltetik a szimbólumot, amikor annak ott nincs helye. A betlehem mögött feszülő viták valójában az integrációval küzdő, soknemzetűségű társadalom összetett nehézségeire világítanak rá.
Nagy a valószínűsége, hogy az elkövetkező években is erős támadások célpontjai lesznek a keresztény szimbólumok.
Olaszországban nyolcszáz éves hagyománya van a betlehemkészítésnek. Szent Ferenc 1223-ban állította fel az első élő betlehemet Greccióban. Azóta az olasz otthonok, közintézmények és templomok egyik legbájosabb karácsonyi kelléke a Krisztus születését megidéző jászol.
Borítókép: Matteo Salvini (Fotó: AFP)