Félő, hogy több száz ember meghalt, miután az elmúlt majdnem egy évszázad legsúlyosabb ciklonja végigsöpört Mayotte francia indiai-óceáni területein, fákat döntött ki, házakat rombolt le és tönkretette az elszegényedett szigetcsoport amúgy is gyenge infrastruktúráját, írta a The Guardian.
Mentőalakulatokat küldtek a Mozambik és Madagaszkár partjai között fekvő szigetekre. François-Xavier Bieuville, a szigetcsoport prefektusa úgy fogalmazott: „Azt hiszem, biztosan több százan lesznek, talán elérjük az ezret, sőt akár több ezret is”
A francia belügyminisztérium becsült adatai szerint mintegy százezer illegális migráns él titokban Mayotte-on. Közülük sokan nem mertek segítséget kérni, attól tartva, hogy eltávolítják őket a szigetről.
„A kórházakat és az iskolákat is elérte a vihar. A házak teljesen elpusztultak” – mondta el Mayotte fővárosa, Mamoudzou polgármestere.
Egy helyi lakos az AFP-nek „apokaliptikus jelenetekről” számolt be. Mayotte 320 ezer lakosát szombaton zárlat alá helyezték, amikor a Chido legalább 226 kilométer/órás sebességű szélviharral csapott le a szigetre.
A francia csendőrség által megosztott légi felvételeken több száz rögtönzött ház roncsai láthatóak, amelyekben a közeli Comore-szigetekről érkező illegális bevándorlók laktak.
Patrice Latron, a közeli Réunion prefektusa szerint a hatóságok célja, hogy légi és tengeri hidat létesítsenek Mayotte felé. Az elkövetkező napokban mintegy nyolcszáz további mentőegységet küldenek, és több mint nyolcvan tonna ellátmányt. A prioritások között szerepel az áramszolgáltatás és az ivóvízellátás helyreállítása – mondta. Mayotte Franciaország legszegényebb szigete és az EU legszegényebb területe. Egyes helyeken egész városrészek fémkunyhókból és kunyhókból álló negyedek váltak földdel egyenlővé, a lakosok pedig arról számoltak be, hogy sok fa kidőlt, a csónakok felborultak vagy elsüllyedtek, és az áramellátás is megszűnt.