Tesla okostelefon a láthatáron?

A Tesla Model Pi telefon körüli pletykák újra felreppentek, ám Elon Musk többször is határozottan tagadta, hogy a cég belépne az okostelefonok piacára. Bár a Starlinkkel és más futurisztikus technológiákkal kapcsolatos elképzelések izgalmasak, jelenleg úgy tűnik, hogy a Tesla fókusza az energia- és autóiparon marad – kivéve, ha a techóriások túl messzire mennek.

2024. 12. 18. 16:38
Illusztráció: Tesla logó egy mobiltelefon képernyőjén.
Illusztráció: Tesla logó egy mobiltelefon képernyőjén. Fotó: NurPhoto via AFP Forrás: NurPhoto via AFP/Beata Zawrzel/NurPhoto
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az internet időről időre felkapja a hírt, hogy a Tesla egy forradalmi okostelefont, a Model Pit készül piacra dobni. A pletykák szerint ez a készülék számos futurisztikus funkcióval rendelkezne, mint például Starlink-alapú műholdas internetkapcsolat, napelemes töltés és akár gondolatvezérlés a Neuralink technológiájának segítségével. Mindezek ellenére Elon Musk többször is tagadta, hogy a Tesla belépne az okostelefonok piacára.

Elon Musk egy livestrem során korábban egyértelműen elvetette, hogy a Tesla mobiltelefont gyártson. A fotón a techmilliárdos volt felesége, Talulah Riley társaságában.
Elon Musk egy livestream során korábban egyértelműen elvetette, hogy a Tesla mobiltelefont gyártson. A fotón a techmilliárdos volt felesége, Talulah Riley társaságában.
Fotó: AFP

A Tesla-ökoszisztéma bővítése?

Musk, aki a Tesla mellett a SpaceX, a Neuralink és az X (korábban Twitter) tulajdonosa is (a PayPal szolgáltatás is az ő nevéhez fűződik), többször elmondta, hogy az okostelefonok nem tartoznak a prioritásai közé. „Az okostelefonok tegnapi technológia” – nyilatkozta 2020-ban az X-en. 2024-ben pedig egy livestream során egyértelműen kijelentette:

Nem fogunk Tesla telefont készíteni.

Azonban Musk korábban utalt arra, hogy ha a techóriások, például az Apple (iPhone) vagy a Google (Android) olyan döntéseket hoznak, amelyek veszélyeztetik az X működését – például eltávolítják az alkalmazásboltokból –, kénytelen lenne alternatívát kínálni. Egy 2023-as interjúban úgy fogalmazott: 

Ha az Apple vagy a Google olyan káros gyakorlatokat vezetne be, mint az alkalmazások cenzúrázása, akkor kénytelenek lennénk telefont gyártani.

Technológiai szakértők szerint egy Tesla okostelefon logikus lépés lehetne a cég számára. Az elektromos autók és az okoseszközök közötti szoros integráció már most is kulcsszerepet játszik a Tesla ökoszisztémájában. 

Az autók például okostelefon-alkalmazásokkal vezérelhetők, amelyek lehetővé teszik az ajtók nyitását, a klíma beállítását vagy az akkumulátor állapotának ellenőrzését.

A Morgan Stanley elemzői úgy vélik, hogy a Tesla számára egy okostelefon természetes kiegészítője lehetne a jelenlegi technológiai kínálatának. Azonban a Tesla eddig nem mutatott hivatalos érdeklődést a mobilpiac iránt, és Musk szavai alapján ez a helyzet a közeljövőben nem is fog változni.

Pletykák és a valóság

A Model Pi körüli pletykák nagy része olyan koncepcióterveken alapul, amelyeket rajongók és dizájnerek készítettek. Ezek a tervek számos lenyűgöző funkciót tartalmaznak, mint például a Starlink-alapú internetkapcsolat, amely lehetővé tenné, hogy a telefon a világ legeldugottabb helyein is működjön. 

Azonban a jelenlegi technológiai korlátok miatt egy ilyen funkció bevezetése valószínűtlen. A Starlink jelenleg műholdas antennákat igényel, amelyek mérete és energiaigénye nem kompatibilis az okostelefonokkal.

A Neuralink technológiával való kompatibilitás szintén a sci-fi kategóriájába tartozik. Bár a Neuralink valóban dolgozik olyan agyi implantátumokon, amelyek képesek lehetnek elektronikus eszközöket irányítani, ennek gyakorlati alkalmazása még évtizedekre lehet.

A Tesla Model Pi kapcsán talán a legmerészebb állítás az, hogy a készülék működne a Marson is. 

Ez az elképzelés a SpaceX Mars-kolonizációs terveiből eredhet, ám egy ilyen eszköz fejlesztése és a hozzá szükséges infrastruktúra kiépítése jelenleg messze túlmutat a valóságon.

Elon Musk elmondása szerint a Tesla jelenlegi prioritásai közé tartozik:

  • az elektromos autók fejlesztése
  • az autonóm vezetési technológia tökéletesítése
  • az energiaipari megoldások, mint a PowerWall és a MegaPack.

A cég továbbra is az energiahatékonyság és a fenntarthatóság terén kíván élenjárni, míg az okostelefonok fejlesztését meghagyja az iparág más szereplőinek.

Borítókép: Tesla logó egy mobiltelefon képernyőjén (Illusztráció, fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.