Többen megsérültek az újvidéki tragédia utáni újabb tiltakozásokban

Hat ember megsérült pénteken egy belgrádi tüntetésen, mert egy autó belerohant az újvidéki vasútállomáson november elsején történt tragédia miatt tiltakozók csoportjába, akik egy zebrán állva zárták el a forgalmat. A sérülteket az N1 regionális hírtelevízió közlése szerint mentők szállították el.

Forrás: MTI2024. 12. 06. 18:11
Folyamatosan a tüntetések Belgrádban
Folyamatosan a tüntetések Belgrádban Fotó: Anadolu via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Belgrád mellett számos más szerbiai városban is szerveztek pénteken tiltakozást azt követelve, hogy vonják felelősségre a tragédia felelőseit, és derítsék ki, mi okozta az újvidéki vasútállomás előtetőjének a leszakadását, amely 15 ember halálához vezetett. A 15 perc a 15 áldozatért nevű tiltakozás részeként a tiltakozók negyedórára lezárták a forgalmasabb csomópontokat, hogy leálljon a forgalom, és mindenki egyszerre emlékezzen az áldozatokra, akik között gyerekek is voltak.

A tragédia miatt azonnal tiltakozásba kezdett az ellenzék, amely azt követeli, hogy a hatóságok tartóztassák le a felelősöket, hozzák nyilvánosságra a vasútállomás újjáépítésében részt vevő cégekkel kötött szerződéseket, valamint mondjon le a miniszterelnök és Újvidék polgármestere.

A szerződéseket azért szeretnék látni, mert a tragédia napján az illetékes miniszter és a pályaépítésért és fenntartásért felelős vállalat azt közölte, hogy a szóban forgó előtető nem volt része a felújítási munkának, viszont számos, azóta készült felvétel tanúsága szerint közben módosítottak a szerkezetén, és további terhelésnek tették ki a hat évtizede épült szerkezetet. Az újvidéki vasútállomás 1964-ben átadott épületét 2021 és 2022 során több hullámban felújították, a munka azonban idén is folytatódott.

Goran Vesics építésügyi miniszter júliusban jelentette be, hogy befejezték a felújítást, az egész épület újra használható. A miniszter azóta lemondott, az ügy miatt előzetes letartóztatásba is helyezték, de már szabadon bocsátották.

Az N1 beszámolója szerint a tiltakozó ellenzék arra hívta fel a figyelmet, hogy a tüntetéseken egyre több erőszakos cselekmény történik, mert csuklyás férfiak támadnak a tiltakozókra, akik a szervezők szerint a kormányzó Szerb Haladó Párt utasítására támadják a békés tüntetőket. Egyetemi hallgatók közben egyre több intézményt zárnak el, blokád alá vették a belgrádi, az újvidéki, a kragujeváci és a nisi egyetem tanszékeit is. Ők is a felelősök felkutatását követelik.

Alekszandar Vucsics köztársasági elnök az üggyel kapcsolatban leszögezte: a bíróságnak kell eldöntenie, ki a felelős a tragédiáért, de bizonyosan felelősség terheli mindazokat, akik nem gondoltak arra, hogy fel kell újítani a hatvan éve felhúzott épület minden részét. Nem azért kell megtalálni a felelősöket, hogy valakit bűnösnek lehessen kikiáltani, hanem azért, hogy hasonló esetek a jövőben ne fordulhassanak elő – tette hozzá.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.