Bassár el-Aszad bukása után a feszültség fokozódik Szíria északi határvidékén, miután Törökország jelentős katonai erőket vont össze a térségben. Az Egyesült Államok vezetése aggodalommal figyeli az eseményeket, attól tartva, hogy Ankara nagyszabású támadásra készül az amerikai támogatást élvező szíriai kurdok ellen. A helyzet kísértetiesen idézi a 2019-es török invázió előtti időszakot, írja a The Wall Street Journal.
A fejlemények jelentős geopolitikai kockázatot hordoznak magukban, hiszen a szíriai kurd erők kulcsfontosságú szereplői voltak az Iszlám Állam elleni harcnak, míg Törökország továbbra is nemzetbiztonsági fenyegetésként tekint rájuk.
A szíriai kurdok, különösen az északkeleti régiókban, autonóm kormányzási struktúrákat vezettek be, és létrehozták saját biztonsági erőiket. Ez a helyzet fokozta Törökország aggodalmát a határok biztonságával kapcsolatban. Ankara aggódik amiatt, hogy a kurdok Szíriában elért nyeresége ösztönözheti a törökországi kurd mozgalmat, és növelheti a Kurd Munkáspárt befolyását.
– mondta el lapunknak Tárik Meszár, a Migrációkutató Intézet vezető kutatója.
A szakértő arra hívta fel a figyelmet, hogy a szíriai kurd csoportok megerősödésének megakadályozása érdekében Törökország különféle katonai műveleteket hajtott végre, és biztonságos övezeteket hozott létre Szíria északi részén. Ezek komoly feszültségeket generáltak a felek között.
Lapunk korábban megírta, hogy Ilham Ahmed, a szíriai kurdok polgári vezetője levélben fordult Donald Trump megválasztott elnökhöz, melyben arra kérte Trumpot, hogy használja fel befolyását Recep Tayyip Erdogan török elnöknél, és akadályozza meg a török fegyveres beavatkozást.
Helyi források szerint Törökország várja a megfelelő pillanatot a csapásra. A törökbarát ellenzéki erők valóban sokkoló támadást indítottak, nemcsak az Aszad-kormány, hanem még a kurdok ellen is. Aleppóban azt mondták a kurdoknak, hogy ha nem adják meg magukat, akkor meghalnak – és úgy döntöttek, hogy megadják magukat. Egyelőre azonban úgy tűnik, hogy a nagy összetűzés várat magára, és a nemzetközi szereplők is a nyílt konfrontáció megakadályozásában érdekeltek
– mondta a szakértő.
Tárik Meszár szerint Törökország egy stabil Szíria létrehozásában érdekelt. Ankara számára ez azt jelenti, hogy a határai mentén nem alakulhat ki kurd autonómia vagy egy olyan hatalmi vákuum, amelyet a Kurd Munkáspárt (PKK) kihasználhatna támadások indítására török területek ellen. A török narratíva szerint egy egységes Szíria csökkentheti ezen szervezetek mozgásterét, és hozzájárulhat a régió hosszú távú békéjéhez.
A szíriai polgárháború kezdete óta a vallási kisebbségek, különösen a keresztények nagy bizonytalanságban éltek a konfliktusok és a kényszermigráció miatt. Viszont a Tahrír as-Sám vezetése igyekezett megnyugtatni az országban élő keresztényeket azzal kapcsolatban, hogy fennhatóságuk alatt nem fenyegeti őket semmilyen veszély. Ezt alátámasztja az is, hogy a szíriai keresztények újfent járnak templomba, ebből azonban még korai volna hosszú távú következtetéseket levonni, mutatott rá a szakértő.
Egyébként sem feltétlenül a Tahrír as-Sám jelenti a legnagyobb veszélyt a kisebbségekre, hanem inkább az Iszlám Állam, ugyanis a politikai instabilitást kihasználva újra megerősödhet. Emiatt sokan aggódnak most Szíriában, mármint, hogy a különböző kisebbségi csoportok a terroristák célpontjaivá válnak. Korábban az Iszlám Állam konkrét népirtást hajtott végre, és a terrorszervezet feltámadása katasztrofális következményekkel járna.
Tárik Meszár arról is beszélt, hogy ahhoz, hogy Szíriában a kurdok révén megvalósuljon a politikai stabilitás, olyan kiegyensúlyozott megközelítésre lenne szükség, amely foglalkozik a különböző regionális szereplők ellentétes érdekeivel, és átfogó konszenzuson alapul.
Tekintettel arra, hogy a kurdok nagy számban élnek az ország északi részén, a tartós stabilitás nem érhető el követeléseik teljesítése nélkül. A kurdokat integrálni kell Szíria politikai folyamataiba, és olyan kormányzási modellt kell elfogadni, amely tükrözi az ország etnikai és vallási sokszínűségét
– hangsúlyozza a szakértő.
Emellett a nemzetközi közösség támogatása létfontosságú szerepet játszik Szíria újjáépítésében. A kurdokat is érintő politikai megoldási folyamathoz olyan jelentős szereplők támogatására van szükség, mint az Egyesült Államok vagy éppen Törökország. Ez utóbbinak viszont komoly aggályai vannak a Kurdisztáni Munkáspárt miatt, így ez utóbbi visszaszorítása mindenképpen szükséges.
A kurd erők és Ankara közötti megállapodás lehetősége több tényezőtől függ. Minden lehetséges megállapodás valószínűleg azon múlik, hogy a kurd erők megszakítják kapcsolataikat a PKK-val, és együttműködnek Törökországgal a határbiztonság biztosítása érdekében. Egy ilyen megállapodás lehetővé teheti Törökország számára, hogy korlátozza vagy leállítsa katonai műveleteit Észak-Szíriában, tette hozzá a szakértő.
Törökország következetesen megvédte Szíria területi integritását, és ellenez minden kurd függetlenségi vagy felosztási erőfeszítést. Ebben az összefüggésben minden lehetséges egyezmény megkövetelné a kurdoktól, hogy feladják függetlenségi törekvéseiket, vagy olyan formulában állapodjanak meg, amely nem ássa alá Szíria területi egységét
– összegezte Tárik Meszár.