Egy nemzetközi közvélemény-kutatás szerint a világ nagy része nem osztja az európaiak aggodalmait Donald Trump második elnöki ciklusával kapcsolatban, írta a The Guardian.
Kína, Oroszország, India és Brazília lakosai közül sokan üdvözlik Trump visszatérését, miközben az Egyesült Királyság, Svájc és az EU több tagállama szerint ez negatív hatással lesz országukra és a világbékére.
A 24 országra kiterjedő közvélemény-kutatás azt mutatja, hogy az Egyesült Államok régi szövetségesei között Trump megítélése jelentősen eltér. Európán kívül azonban sokan úgy látják, hogy Trump hozzájárulhat az ukrajnai és közel-keleti béke előmozdításához. Indiában például a válaszadók 82 százaléka véli úgy, hogy Trump jót tenne a világbékének, míg Európában ez az arány jóval alacsonyabb.
Az Európai Külkapcsolatok Tanácsa jelentése szerint Trump visszatérése kihívás elé állíthatja Európát a transzatlanti kapcsolatok terén.
A kutatás szerzői szerint megállapításaik megerősítik a „Nyugat általános meggyengülését” és egy sokkal inkább tranzakciós világ kialakulását, rámutatva arra, hogy sok országban elfogadják Oroszországot szövetségesnek vagy szükséges partnernek. Ez különösen igaz a nem nyugati hatalmakra, amelyek számára az Egyesült Államok Trump vezetésével csupán egy erős hatalom a sok közül. Ezzel szemben Oroszország és Kína befolyása több országban is növekedni látszik, különösen Indiában és Szaúd-Arábiában.
A kutatás arra is rávilágít, hogy az Európai Uniót sok ország globális hatalomként tekinti, amely képes lehet egyenrangú félként tárgyalni Washingtonnal és Pekinggel. Ugyanakkor az EU-n belül is megosztottság tapasztalható Trump politikájának megítélésében. A szakértők szerint az EU-nak saját erejét kell megerősítenie, és új partnerségeket kell keresnie érdekei védelmében, ahelyett, hogy Trump ellen próbálna globális ellenállást szervezni.
Amit az EU-nak tennie kell ahhoz, hogy Trump Fehér Háza komolyan vegye, hasonlít ahhoz, amit ahhoz kell tennie, hogy világszerte barátokat szerezzen és befolyást gyakoroljon az emberekre.
– írták a jelentés szerzői, Mark Leonard, Ivan Krastev és Timothy Garton Ash külpolitikai szakértők.
Ahelyett, hogy megpróbálná formálni a liberális ellenállást Trumppal szemben, és „mindenki más viselkedésének erkölcsi döntőbírájaként pózolna”, Európának „inkább ki kellene építenie belső erejét, és új kétoldalú partnerségeket kellene keresnie saját értékei és érdekei védelmében” – fogalmaztak.