A Trump visszatérésével kapcsolatos európai aggodalmakat a világ nagy része nem osztja

Egy 24 országot átfogó kutatás a Nyugat meggyengülését jelzi, az országok közötti kapcsolatok egyre inkább tranzakciós jellegűvé válnak.

Forrás: The Guardian2025. 01. 15. 14:40
Az amerikai elnökválasztási szavazás eredményei
Az amerikai elnökválasztási szavazás eredményei Fotó: Firdous Nazir Forrás: NurPhoto/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy nemzetközi közvélemény-kutatás szerint a világ nagy része nem osztja az európaiak aggodalmait Donald Trump második elnöki ciklusával kapcsolatban, írta a The Guardian.

Donald Trump megválasztott elnök győzelmi beszéde Floridában
Donald Trump megválasztott elnök győzelmi beszéde Floridában (Fotó: Anadolu/AFP)

Kína, Oroszország, India és Brazília lakosai közül sokan üdvözlik Trump visszatérését, miközben az Egyesült Királyság, Svájc és az EU több tagállama szerint ez negatív hatással lesz országukra és a világbékére.

A 24 országra kiterjedő közvélemény-kutatás azt mutatja, hogy az Egyesült Államok régi szövetségesei között Trump megítélése jelentősen eltér. Európán kívül azonban sokan úgy látják, hogy Trump hozzájárulhat az ukrajnai és közel-keleti béke előmozdításához. Indiában például a válaszadók 82 százaléka véli úgy, hogy Trump jót tenne a világbékének, míg Európában ez az arány jóval alacsonyabb.

Az Európai Külkapcsolatok Tanácsa jelentése szerint Trump visszatérése kihívás elé állíthatja Európát a transzatlanti kapcsolatok terén.

A kutatás szerzői szerint megállapításaik megerősítik a „Nyugat általános meggyengülését” és egy sokkal inkább tranzakciós világ kialakulását, rámutatva arra, hogy sok országban elfogadják Oroszországot szövetségesnek vagy szükséges partnernek. Ez különösen igaz a nem nyugati hatalmakra, amelyek számára az Egyesült Államok Trump vezetésével csupán egy erős hatalom a sok közül. Ezzel szemben Oroszország és Kína befolyása több országban is növekedni látszik, különösen Indiában és Szaúd-Arábiában.

A kutatás arra is rávilágít, hogy az Európai Uniót sok ország globális hatalomként tekinti, amely képes lehet egyenrangú félként tárgyalni Washingtonnal és Pekinggel. Ugyanakkor az EU-n belül is megosztottság tapasztalható Trump politikájának megítélésében. A szakértők szerint az EU-nak saját erejét kell megerősítenie, és új partnerségeket kell keresnie érdekei védelmében, ahelyett, hogy Trump ellen próbálna globális ellenállást szervezni.

A Fehér Ház Washingtonban
A Fehér Ház Washingtonban (Fotó: NurPhoto/AFP/Nicolas Economou)

Amit az EU-nak tennie kell ahhoz, hogy Trump Fehér Háza komolyan vegye, hasonlít ahhoz, amit ahhoz kell tennie, hogy világszerte barátokat szerezzen és befolyást gyakoroljon az emberekre.

– írták a jelentés szerzői, Mark Leonard, Ivan Krastev és Timothy Garton Ash külpolitikai szakértők.

Ahelyett, hogy megpróbálná formálni a liberális ellenállást Trumppal szemben, és „mindenki más viselkedésének erkölcsi döntőbírájaként pózolna”, Európának „inkább ki kellene építenie belső erejét, és új kétoldalú partnerségeket kellene keresnie saját értékei és érdekei védelmében” – fogalmaztak.

Borítókép: Az amerikai elnökválasztási szavazás eredményei (Fotó: NurPhoto/AFP/Firdous Nazir) 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.