Donald Trump amerikai elnök a Fehér Házban a három vállalat vezetőjével találkozva úgy fogalmazott, hogy a terv „az Amerika lehetőségeibe vetett bizalom átütő nyilatkozata”. Az OpenAI már korábban is jelentős infrastrukturális beruházásokat sürgetett a mesterséges intelligencia támogatására, és e tervek kormányzati támogatását szorgalmazta.
A ChatGPT-alkotó és a Softbank közölte, hogy a Stargate névre keresztelt közös vállalat 500 milliárd dollárt kíván befektetni a következő négy évben, írta a BBC.
„Szerintem ez lesz a korszak legfontosabb projektje” – mondta Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója.
„Ön nélkül nem lennénk képesek erre, elnök úr” – tette hozzá. A terv, amely az AI-infrastruktúra, például adatközpontok építését foglalja magában, Trump szerint várhatóan több mint százezer munkahelyet fog teremteni.
Az Oracle technológiai vezetője, Larry Ellison elmondta, hogy az első adatközpontok Texasban épülnek, és továbbiak épülnek majd más helyszíneken. A projektről először tavaly márciusban számolt be a The Information című technológiai hírportál.
Az OpenAI szerint az új vállalat bejelentését, amelyben az Egyesült Arab Emírségek által támogatott MGX befektető is részt vesz, több mint egyéves egyeztetés előzte meg.
A projektben részt vevő további partnerek közé tartoznak a Microsoft, az Arm és az NVIDIA technológiai óriások is.
Az OpenAI 2022-ben kezdte meg a mesterségesintelligencia-versenyét a ChatGPT bot elindításával, amely bemutatta a technológia gyors fejlődését. Ez rengeteg beruházást indított el, többek között a számítástechnika működtetéséhez szükséges speciális adatközpontokba.
Az adatközpontok iránti kereslet – amelyek működtetéséhez hatalmas energiára és pénzre lesz szükség – aggodalmakat vetett fel az energiaellátásra gyakorolt hatásokkal kapcsolatban, és kérdéseket vetett fel a külföldi befektetők szerepével kapcsolatban.
Joe Biden utolsó intézkedései egyikeként olyan szabályokat terjesztett elő, amelyek korlátoznák a mesterséges intelligenciához kapcsolódó csipek exportját a világ több tucat országába, mondván, hogy a lépés segítené az Egyesült Államokat az iparág ellenőrzésében.
A Microsoft, az OpenAI egyik fő támogatója idén 80 milliárd dollárt fektet be az AI-alapú adatközpontok kiépítésébe. Emellett beszáll egy százmilliárd dolláros vállalkozásba is, amelyben a BackRock is részt vesz, és amely az AI-adatközpontokba történő befektetésekre összpontosít. Az Amazon pedig csak az elmúlt két hónapban két, egyenként mintegy tízmilliárd dollár értékű projektet jelentett be.
Egy tavalyi iparági jelentés szerint az adatközpontok kapacitása iránti globális kereslet 2030-ra több mint háromszorosára nő, és 2030-ig évente 19 és 27 százalék között fog növekedni.