Az Északi Áramlat újjáépítése új reményeket hozhat

A németországi jobboldali AfD párt az Északi Áramlat újjáépítését ígéri a februári választások után, miközben amerikai befektetők is érdeklődnek a vezeték iránt. A jelenlegi amerikai külügy viszont továbbra is ellenez minden erre irányuló kezdeményezést. A Világgazdaság elemzése szerint a politikai és gazdasági érdekek bonyolult hálója nehezíti a projekt jövőjét.

Forrás: Világgazdaság2025. 01. 04. 18:25
Az Északi Áramlat gázvezeték-terminálja Lubminban.
Az Északi Áramlat gázvezeték-terminálja Lubminban. Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra sem csitulnak az Északi Áramlat gázvezeték körüli viták. Az Alternatíva Németországért (AfD) jobboldali párt újévi üzenetében jelentette be, hogy hatalomra kerülésük esetén újjáépítenék és ismét üzembe helyeznék a vezetéket. Tino Hrupal, a párt társelnöke szerint a magas energiaáraknak az Északi Áramlat felrobbantása és a vezeték használaton kívüli állapota az oka. 

Hangsúlyozta: Németország nem fokozhatja tovább az orosz–ukrán háborút, különösen, hogy Donald Trump amerikai elnök gyors békét ígért hivatalba lépése után.

A Világgazdaság cikke rámutat, hogy bár az AfD támogatottsága nőtt a kelet-németországi választásokon, országos szinten csekély az esélyük a hatalomra kerülésre. A február végi választások legesélyesebb győztese a CDU/CSU pártszövetség, amely hagyományos nagykoalíciót alakíthat az SPD-vel.

Az Északi Áramlat iránt amerikai befektető, Stephen P. Lynch is érdeklődik, aki arra kérte a washingtoni kormányt, hogy engedélyezze számára az ajánlattételt a vezeték egyes részeire. 

Lynch, aki korábban már üzletelt Oroszországban, úgy véli, hogy az infrastruktúra ismét működhetne, és gázt szállíthatna Európába.

Ennek ellenére az amerikai külügyminisztérium továbbra is ellenzi az Északi Áramlat újjáélesztését. Vedant Patel, a külügyminisztérium helyettes szóvivője kijelentette: 

Oroszországnak soha nem szabad megengedni, hogy energiapozícióit fegyverként használja.

A projektet még az ukrajnai invázió előtt is heves kritikák érték, mert lehetővé tette volna Moszkvának, hogy Ukrajnát megkerülve szállítson gázt, megfosztva Kijevet a tranzitdíjak jelentős bevételétől.

A Magyar Nemzet korábbi cikkében megírta, hogy az energiaárak növekedése és az orosz gázszállítások megszakadása miatt Európa komoly energiaválsággal néz szembe. Az Északi Áramlat sorsa és az amerikai befektetők lehetséges szerepvállalása tovább fokozza a geopolitikai feszültségeket. Miközben Brüsszel kitart az eddigi elhibázott szankciós politika mellett, a háború és az energiaellátás bizonytalansága újabb kihívásokat állít az Európai Unió elé.

Borítókép: Az Északi Áramlat gázvezeték-terminálja Lubminban (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.