Több országból is érkeztek gyanús kifizetések a Biden család számláira

Külföldről érkező gyanús kifizetések érkeztek több alkalommal a Biden család számláira. Ezek a kifizetések több alkalommal is érdekes időbeli egybeesést mutattak Joe Biden leköszönő amerikai elnök még alelnökként tett külföldi útjaival. Az amerikai képviselőház felügyeleti bizottsága hónapokig tartó nyomozással tárta fel a „családi üzlet” részleteit; az államfő gondolt a jövőre, is a fiának adott teljes körű kegyelemmel gyakorlatilag ellehetetlenítette a további vizsgálódást.

2025. 01. 16. 17:02
 Joe Biden amerikai elnök és fia, Hunter Biden
Joe Biden amerikai elnök és fia, Hunter Biden Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hosszas nyomozás, dokumentumok bekérése és számtalan tanú meghallgatása árán tárta fel az amerikai képviselőház felügyeleti bizottsága a Joe Biden leköszönő amerikai elnök családja körüli szövevényes üzleti hálózatot. A szálak több országba vezettek, az ügyletek jó része Biden alelnöki időszaka alatt történt.

Joe Biden alelnökként 2015. szeptember 28-án a Fehér Házban fogadta Klaus Johannis román elnököt. E találkozót követő öt héten belül egy romániai korrupciós ügyekben érintett román üzletember, Gabriel Popoviciu egy Biden családhoz közel álló személy bankszámlájára kezdett befizetéseket eszközölni.

Popoviciu ellen 2007-ben indított vizsgálatot a román korrupcióellenes hatóság (DNA). A nagy visszhangot kiváltó korrupciós ügyben Joe Biden fia, Hunter Biden az FBI korábbi igazgatóját ajánlotta ügyvédnek, aki kapcsolatban állt nemcsak a jelenlegi európai főügyész, Laura Kövesi által vezetett DNA ügyészeivel, de a Román Hírszerző Szolgálattal is.

A beérkezett hárommillió dollár nagyjából harmada később az elnök fia, Hunter Biden, korábban elhunyt idősebbik fia, Beau Biden özvegye, Hallie Biden, valamint egy meg nem nevezett harmadik családtag számlájára került.

Nem csak Romániával, Kínával is üzleti kapcsolatban állta a Biden család. A felügyeleti bizottság feltárta többek között, hogy az elnök testvére, James Biden, és annak felesége, Sara, a kínai CEFC energiacégtől érkezett 40 ezer dollárt mostak tisztára, és kölcsön visszafizetése címén adták tovább Joe Bidennek. 

Az ennek alapjául szolgáló kölcsönszerződés az egyike azon dokumentumoknak, amelyeket a Fehér Ház nem volt hajlandó átadni a képviselőknek. 

A bizottság megállapította, hogy 2014. április 22-én Kenes Rakisev kazah oligarcha szingapúri vállalkozását, a Novatus Holdingsot használta arra, hogy átutaljon Hunter Biden egyik Rosemont Seneca nevű vállalkozásának 142 300 dollárt. Másnap a Rosemont Seneca egység pontosan ugyanezt az összeget utalta át egy autókereskedésnek Hunter Biden autójára. Hunter Biden és üzlettársa, Devon Archer 2014 májusában és júniusában képviselte a Burisma ukrán energetikai céget Kazahsztánban, ahol egy háromoldalú üzletet igyekeztek tető alá hozni a Burisma, a kazah kormány és egy kínai állami tulajdonú energetikai vállalat között.

Mint arról beszámoltunk, Hunter Biden energetikai területen szerzett tapasztalat nélkül, de egymillió dolláros tiszteletdíjjal került be a Burisma felügyelőbizottságába, éppen akkor, amikor édesapja az Egyesült Államok alelnöke volt. Az ifjabbik Biden meglepő magyarázatot adott, amikor arról kérdezték, miért vállalta el a tisztséget: állítása szerint azért választották a Burisma ukrán energetikai cég igazgatótanácsába, hogy megvédje a demokráciát, és a Burisma megállítsa az orosz agressziót.

Káprázat azt hinni, hogy Hunter Biden nemzetközi üzleti tevékenységet folytatott. Ez egy nemzetközi üzleti tranzakciónak álcázott megvesztegetés volt. Sem több, sem kevesebb

– vélekedett Matt Gaetz floridai képviselő Hunter Biden érveléséről.

A Biden család jól keresett az ukrajnai kalanddal: a családtagok és a hozzájuk közel álló számláira mintegy 6,5 millió dollár folyt be a Burismától a bizottság vizsgálata szerint.

Joe Biden természetesen számos alkalommal tagadta, hogy szerepet játszott volna fia üzleteiben, sőt azt is, hogy akár csak tudomása lett volna róluk. Ezt azonban számos dokumentum, elektronikus nyom és tanúvallomás cáfolja.

E-mailek, szöveges üzenetek, fotók, hangüzenetek, látogatási naplók és tanúvallomások bizonyítják, hogy Joe Biden részt vett fia, Hunter külföldi üzleti ügyleteiben

− mutatott rá Steve Guest republikánus stratéga az X-en közzétett posztjában.

Hogy a fentiekkel a Biden család tagjai megsértették a a külföldi beavatkozásról szóló törvényt, az valószínűleg már sosem fog kiderülni, hiszen az eset kulcsszereplőjét, Hunter Bident már nem lehet felelősségre vonni, miután édesapja – ígéretével ellentétben és közfelháborodásra – példátlanul széles körű kegyelemben részesítette.
Borítókép: Joe Biden amerikai elnök és fia, Hunter Biden (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.