Az MCC Brussels új jelentése arra hívja fel a figyelmet, hogy Donald Tusk miniszterelnök alatt Lengyelországban egyre súlyosabb alkotmányos válság alakul ki. A jelentés részletezi a jogállamiság elleni összehangolt támadást, amely a demokrácia és az igazságszolgáltatás függetlenségének aláásásával fenyeget.
A jelentés szerint a Tusk vezette baloldali–liberális koalíció hatalomra kerülése óta eltelt egy év alatt Lengyelországban példátlanul meggyengültek a demokratikus intézmények. Az új kormány szelektíven figyelmen kívül hagyta a bírósági döntéseket, és az alkotmányos folyamatokat megkerülve olyan politikákat vezetett be, amelyek a saját politikai menetrendjét szolgálják. Különösen az ügyészség és az állami média feletti ellenőrzést ragadta magához, miközben aláásta az igazságszolgáltatás függetlenségét, beleértve a lengyel alkotmánybíróságot és az országos igazságszolgáltatási tanácsot.
Szelektív igazságszolgáltatás és politikai megtorlás
A Tusk-kormány ezeket az intézkedéseket egy szélesebb körű „erkölcsi keresztes hadjárat” részeként indokolja, amelynek célja a „jogállamiság helyreállítása” és a PiS vezette előző kormány felelősségre vonása, továbbá a háború utáni denazifikációs törekvésekhez hasonlítja a programját. A jelentés szerint azonban az ilyen retorika csak egy vékony fátyol a hatalom megszilárdítására irányuló tekintélyelvű taktikák mögött. A nagy horderejű pereket a politikai megtorlás eszközeként használják, és az igazságszolgáltatási rendszert a politikai bosszúhadjáratok színtereként írják le. A kormány számára ellenségesnek ítélt bírákat „függetlenségi teszteknek” vetik alá, amelyeknél fennáll az eltávolítás veszélye, ha nem felelnek meg a kormány elvárásainak.
A jogállamiság politizálása sérti a demokrácia alapelveit, miszerint a jogot és a politikát a lehető legtávolabb kell tartani egymástól
– mondta Frank Furedi, az MCC Brussels ügyvezető igazgatója.
– Az EU Bizottságával együttműködve a Tusk-rezsim az igazságszolgáltatás politizálását gyakorolja – tette hozzá.
Az EU bűnrészes hallgatása
A jelentés kiemeli az Európai Bizottság riasztó hallgatását is ezekkel a fejleményekkel kapcsolatban, és megállapítja, hogy ez szöges ellentétben áll korábbi intézkedéseivel, amikor hasonló jogállamisági aggályok miatt szankciókat szabott ki a lengyel PiS-kormányra.
A bizottság Tusk vezetése alatt tanúsított tétlensége arra utal, hogy a bizottság hallgatólagosan jóváhagyja a jelenlegi kormány intézkedéseit, ami az EU álláspontjának megváltozását jelenti, és komoly kérdéseket vet fel a demokratikus elvek iránti elkötelezettségével kapcsolatban.
Míg korábban a bizottság élt a hatáskörével, hogy szankciókat szabjon ki Lengyelországra a PiS-kormány alatti állítólagos igazságügyi reformok miatt, a Tusk-kormány által elkövetett sokkal súlyosabb jogsértésekkel szemben feltűnően hallgatott.
A demokrácia és a szuverenitás veszélyeztetése
A jelentés arra figyelmeztet, hogy ha ezek a tendenciák folytatódnak, Lengyelországot az a veszély fenyegeti, hogy de facto egypártrendszerré válik, ahol a politikai ellenzéket kriminalizálják, és a „demokrácia helyreállításának” leple alatt elnyomják a másként gondolkodókat.
Az igazságszolgáltatás függetlenségének csorbulása és a bűnüldözés fegyverré válása a tekintélyelvűség irányába tett lépésnek tekinthető.
Ezzel egyidejűleg az Európai Unió, mint semleges jogbíró hitelessége egyre inkább megkérdőjeleződik, és aggodalmak merülnek fel azzal kapcsolatban, hogy az EU az ideológiai konformitást helyezi előtérbe a demokratikus pluralizmus megőrzésével szemben. A jelentés továbbá azzal érvel, hogy az EU jogállamiságának szelektív alkalmazása aláássa intézményeit, és súlyosbítja a tagállamok közötti megosztottságot.
Következmények Európára nézve
Lengyelország válsága nem csupán belpolitikai kérdés, hanem figyelmeztető példa Európa számára. A jelentés szerint az EU jelenlegi válasza a lengyelországi helyzetre veszélyes precedenst teremthet a demokratikus elvek érvényesítésére az egész kontinensen. Az EU jogállamisági mechanizmusainak egyre inkább politikai jellege más tagállamokat is arra ösztönözhet, hogy kövessék Lengyelország útját, aláásva ezzel a demokráciát.
Borítókép: Donald Tusk (Fotó: AFP)