Macron ellen fordult a francia közvélemény

A franciák többsége új miniszterelnök kinevezésére és Emmanuel Macron lemondására számít. A politikai válság tovább mélyül, miközben a kormány hitelessége és Macron támogatottsága történelmi mélyponton van. Vajon elég lesz-e a népszavazás ígérete a helyzet megoldásához?

2025. 01. 04. 21:28
Illusztráció: Tüntetés Franciaországban.
Illusztráció: Tüntetés Franciaországban. Fotó: Hans Lucas via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Franciaország politikai légköre tovább forrósodik, ahogy az Emmanuel Macron és a kormány hitelessége egyre jobban inog. Egy friss Odoxa–Backbone felmérés szerint a franciák 86 százaléka biztos benne, hogy Macronnak idén új miniszterelnököt kell kineveznie, míg 61 százaléka a köztársasági elnök lemondását is támogatná.

Emmanuel Macron francia elnök.
Emmanuel Macron francia elnök
Fotó: AFP

A jelenlegi miniszterelnök, Francois Bayrou helyzete sem stabil. Alig néhány héttel kinevezése után a közvélemény már az ő kormányának bukását is valószínűnek tartja. 

Az előző kormányfő, Michel Barnier megbuktatása példátlan esemény volt, amelyet a parlamentben az ellenzék összefogása tett lehetővé. Ez volt az első alkalom több mint hatvan év alatt, hogy a parlament megbuktatott egy kormányt.

Bayrou helyzetét tovább nehezíti, hogy a nemzetgyűlésben három markánsan eltérő politikai blokk található, amelyek között szinte lehetetlen a kompromisszum. 

A gazdasági helyzet sem kedvező: Franciaországot hitelminősítők leminősítéssel fenyegetik, miközben az országot EU-s pénzügyi szankciók is érhetik az adósság és költségvetési hiány miatt. Az előző kormány javaslata, amely 40 milliárd eurós adóemelést és szociális juttatások csökkentését irányozta elő, széles körű ellenállásba ütközött.

Macron az újévi beszédében a politikai feszültségek enyhítése érdekében népszavazások lehetőségét említette. 

Bár pontos témákat nem jelölt meg, Marine Le Pen már korábban felvetette, hogy a bevándorlást érdemes lenne nemzeti referendum tárgyává tenni. Ugyanakkor a francia közvélemény mélyen szkeptikus: mindössze 28 százaléka bízik abban, hogy Macron betartja ígéreteit és tiszteletben tartja a népszavazások eredményeit.

Macron személyes megítélése is drámai mértékben romlott. 

Az emberek 71 százaléka szerint a köztársasági elnök „aggasztó” vezető, míg mindössze 14 százaléka tartja őt alázatosnak, és 17 százaléka érzi közel magához. Tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy a megkérdezettek 65 százaléka úgy véli, Macron nem képviseli a demokratikus értékeket.

A jelenlegi helyzet Franciaországban példátlan. Az elégedetlenség növekszik, és a kormányzás lehetősége egyre szűkül. Macron elnökségének hátralévő évei minden eddiginél nagyobb próbatételt jelenthetnek a francia politikai rendszernek.

Borítókép: Tüntetés Franciaországban (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.