Macron: Európa védelmének meg kell állnia a saját lábán

Emmanuel Macron szerint Franciaországnak túl kell lépnie a NATO jelenlegi kiadási célján, különösen akkor, ha Donald Trump amerikai elnök kivonja az amerikai hadsereget Európából.

Forrás: Politico2025. 01. 21. 15:03
Emmanuel Macron francia elnök beszédet mond a Francia Hadsereg Digitális Támogatási és Kiberparancsnokságánál (CATNC) tett látogatása során
Emmanuel Macron francia elnök beszédet mond a Francia Hadsereg Digitális Támogatási és Kiberparancsnokságánál (CATNC) tett látogatása során Fotó: Stephane Mahe Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Macron bírálta a kontinens fegyvergyártónak széttagoltságát abban a beszédben, amelyet Donald Trump beiktatása előtt mondott. Míg sok európai ország az orosz-ukrán háború után azt mondta, hogy a védelmi kiadásoknak túl kell haladniuk a NATO évtizedes célját - a GDP legalább 2 százalékát - Párizs most először fontolgatja, hogy hasonló lépést tesz – írja a Politico.

Macron 2025. január 20-án átadja „irányelveit” a fegyveres erőknek amely szerint Európának valódi előrelépést kell tennie
Macron 2025. január 20-án átadja „irányelveit” a fegyveres erőknek amely szerint Európának valódi előrelépést kell tennie (Fotó: AFP/Stephane Mahe)

Franciaország jelenleg meghaladja a GDP 2 százalékát a védelmi kiadások tekintetében. De vajon ez elég-e ahhoz, hogy megvédjük magunkat egy nagyobb konfrontációban?

– mondta Macron a fegyveres erőkhöz intézett újévi beszédében.

A francia elnök alig egy órával Trump beiktatása előtt mondott beszédében hozzátette: 

Mit fogunk holnap Európában tenni, ha amerikai szövetségesünk kivonja hadihajóit a Földközi-tengerről? Ezek mind olyan forgatókönyvek, amelyekre fel kell készülnünk. Ezek mind olyan forgatókönyvek, amelyekre felkészülünk.

Korábban Trump azt mondta, hogy azt szeretné, ha a NATO-szövetségesek a GDP 5 százalékát költenék védelemre – ezt a számot az orosz határhoz közeli országok, például Lengyelország és Litvánia is támogatják.

Múlt héten Trump amerikai védelmi miniszterjelöltje, Pete Hegseth azt mondta, hogy arra fog törekedni, hogy NATO-szövetségeseink bizonyítsák a szövetség 3. cikke iránti erős elkötelezettségüket, amely kimondja, hogy a tagoknak kellően felkészültnek kell lenniük egy válsághelyzet kezelésére.

Franciaország 2024-ben a GDP 2,06 százalékát költötte hadseregére, és ezzel először érte el a NATO által 2014-ben kitűzött célt. A katonai szövetség azonban várhatóan magasabb iránycélról fog megállapodni júniusi hágai csúcstalálkozóján. Mark Rutte NATO-főtitkár a múlt héten azt mondta, hogy az új szám valószínűleg 3 százalék felett lesz. Macron azonban ragaszkodikt ahhoz, hogy az európai országok védelmi kiadásainak növelése a kontinens iparát, ne pedig az amerikai vállalatokat szolgálja.

Franciaország megvédi és továbbra is meg fogja védeni az európai preferenciát a fegyverbeszerzések terén

 – mondta. Macron szerint a globális versenyben való helytálláshoz az európaiaknak konszolidálniuk kell védelmi iparukat., többet kell abba belefektetni emellett egyszerűsíteni és integrálni.

Az egyszerűsítés azt jelenti, hogy a legjobbakat választjuk ki Európában, egyben kulcsfontosságúnak nevezte a harckocsik, a légvédelmi rendszerek és a rakétaprogramok közös fejlesztését

– hangsúlyozta a francia elnök.

Lengyelország új páncélozott járműveket rendel
Lengyelország új páncélozott járműveket rendel (Fotó:NurPhoto/AFP/Dominika Zarzycka)

A francia elnök bírálta a blokk fegyvergyártóinak széttagoltságát.

Az Egyesült Államoknak nyolc fő szárazföldi hadviselési platformja van, míg Európának 62; az Egyesült Államoknak hat fő tengeri hadviselési platformja van, míg Európának 47

 – mondta.

Hétfőn a német szövetségi kartellhivatal hivatalosan is jóváhagyta a német Rheinmetall és az olasz Leonardo közös vállalatát. A szövetség - amelyet az európai szárazföldi fegyverkezési ágazat szélesebb körű konszolidációjának első lépéseként tartanak számon - célja harckocsik és páncélozott járművek gyártása az olasz hadsereg számára.

Borítókép: Emmanuel Macron francia elnök beszédet mond a Francia Hadsereg Digitális Támogatási és Kiberparancsnokságánál (CATNC) tett látogatása során (Fotó: AFP/ Stephane Mahe)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.