Mark Rutte NATO-főtitkár hidegvérrel jelentette be: Európának újra kell gondolnia a kiadásait, ha el akarja kerülni a katasztrófát. Az Európai Parlament külügyi bizottságának (AFET) ülésén tartott beszédében egyáltalán nem finomkodott Rutte.
Az európai országok könnyedén költik nemzeti jövedelmük akár negyedét nyugdíjakra, egészségügyre és szociális biztonságra. Ehhez képest csak egy töredék szükséges ahhoz, hogy a védelmünket jelentősen megerősítsük
– mondta a katonai blokk vezetője.
Rutte szavai jeges hidegséggel hatottak a képviselőkre. Kijelentette, hogy GDP-arányosan az országoknak védelmi költségvetésre a GDP 3,6-3,7 százalékát kellene költeniük, feltéve, hogy a fegyverzet közös beszerzése és az innováció terén jelentős előrelépés történik. Még ez is „lenyűgözően több” lesz a jelenleginél, figyelmeztetett.
NATO-főtitkár: Európa nem tudja egyedül megvédeni magát
A főtitkár nem kertelve nyilatkozott az USA-val való szoros kapcsolat fontosságáról, kijelentve, hogy illúzió hinni abban, hogy Európa egyedül képes lenne megvédeni magát. A transzatlanti védelmi együttműködésről szólva hangsúlyozta:
A nem EU-s szövetségesek bevonása az európai védelmi ipari erőfeszítésekbe elengedhetetlen Európa biztonsága szempontjából.
Ugyanakkor felhívta a figyelmet az európai fegyvergyártás jelenlegi gyengeségeire, amelyet túl kicsinek, túl széttöredezettnek és túl lassúnak nevezett.
Most biztonságban vagyunk, de négy-öt év múlva már nem biztos, hogy így lesz – húzta alá.
Azt is hozzátette, hogy ha a kiadások nem nőnek, akkor „tanuljanak oroszul vagy költözzenek Új-Zélandra”, írta meg a Poltico.
A NATO és az EU közötti együttműködés erősítésének fontosságára is rámutatott, de óva intett attól, hogy az EU túlságosan is belépjen a NATO területére. Az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban kitartott amellett, hogy béke csak Kijev érdekeit szolgáló megállapodásból jöhet létre.
Borítókép: Ukrán katona harci pozíciójában átsétál egy lövészárkon (Fotó: AFP)