Orbán Balázs: A brüsszeli elit leváltását fel kell gyorsítani

Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója zárta le a soros magyar elnökségről szóló konferenciát, amelyet az MCC és a XXI. Század Intézet szervezett közösen Budapesten.

2025. 01. 20. 20:36
Orbán Balázs
Orbán Balázs Fotó: Kurucz Árpád
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója zárta a soros magyar elnökségről szóló konferenciát, amelyet az MCC és a XXI. Század Intézet szervezett közösen Budapesten. Beszédében a magyar EU-elnökség eredményeit és tanulságait értékelte, átfogó képet adott arról, hogy Magyarország milyen módon járult hozzá az Európai Unió működéséhez az elmúlt fél évben. 

Elmondása szerint az elnökség központi üzenete az volt, hogy az Európai Unió jövője a hagyományok tiszteletére, a nemzeti szuverenitás megőrzésére és az együttműködés új modelljére épülhet. 

Az európai hagyaték – a kereszténység, a jogállamiság és a magas kultúra – nemcsak a múltunk része, hanem a jövőnk iránytűje is

– hangsúlyozta Orbán Balázs. 

Hozzátette, hogy az uniót projektként kezelni komoly hiba, hiszen ezzel figyelmen kívül hagyjuk az alapértékeket, amelyek valódi irányt mutathatnak a közös döntéshozatalban. Az elnökség során Magyarország világos célokat tűzött ki, amelyek az EU jelenlegi válságainak kezelésére irányultak. Orbán Balázs szerint a politikai akarat és a világos célkitűzések révén még a legnagyobb kihívások közepette is lehet eredményeket elérni. Példaként említette a migrációs válságot, ahol Magyarország a határok védelmét és a kibocsátó országokkal való együttműködést helyezte előtérbe a brüsszeli bürokrácia által erőltetett megoldások helyett. Külön hangsúlyozta a közepes méretű tagállamok szerepét az unió jövőjében. 

Az elmúlt években a nagy európai államok, például Németország és Franciaország, politikai és gazdasági súlyuk csökkenésével űrt hagytak maguk után. A magyar elnökség bebizonyította, hogy a közepes méretű tagállamok képesek meghatározó szereplővé válni az európai politikában, és új lendületet adni az együttműködésnek.

Az Európai Unió jövőjére vonatkozóan a magyar elnökség korábban három fő irányt határozott meg. Először is, szükségesnek tartották a nemzeti szuverenitás visszaállítását, hiszen a brüsszeli bürokrácia helyett a tagállamoknak kell irányítaniuk az unió döntéshozatali folyamatait. Másodszor, kiemelték Európa önállóságának megőrzését a globális erőtérben, különösen az Egyesült Államokkal és Kínával való kapcsolatok tekintetében. 

Európának önálló geopolitikai tényezővé kell válnia, és saját érdekei mentén kell kapcsolatokat kialakítania

– fogalmazott Orbán Balázs. Harmadrészt, a magyar elnökség szerint az unió stratégiájának alapját a közös európai értékeknek és hagyománynak kell képeznie, amelyek nemcsak a múlt, hanem a jövő alapkövei is. 

A konferencia végkövetkeztetése szerint Európának új irányt kell találnia, amely figyelembe veszi az emberek valós igényeit és érdekeit.

Nem azért kell más utat keresnünk, mert Brüsszel projektjei kudarcot vallottak, hanem azért, mert az európai emberek békét, stabilitást és gazdasági fejlődést szeretnének – ez pedig csak akkor érhető el, ha az unió figyelembe veszi a valóságot

– összegezte Orbán Balázs.

 A magyar elnökség bebizonyította, hogy a közepes méretű tagállamok is képesek jelentős politikai szerepet betölteni az EU-ban. Az unió jövője azon múlik, hogy visszatérjen az alapértékekhez, és ezáltal megtalálja saját helyét a globális erőtérben.

Borítókép: Orbán Balázs (Fotó: Kurucz Árpád)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.