Orbán Viktor békemissziója a világpolitikában is új távlatokat nyitott

A magyar miniszterelnök békemissziója nemcsak Magyarország, hanem a világpolitika szintjén is új távlatokat nyitott – nyilatkozta Boros Bánk Levente, a Nézőpont Intézet politikai elemzési igazgatója. A szakértő szerint Orbán Viktor vezetésével a magyar EU-elnökség idején a béke és az európai versenyképesség helyreállítása egyaránt hangsúlyos szerepet kapott, míg Donald Trump beiktatása új fejezetet nyitott a magyar–amerikai kapcsolatokban.

2025. 01. 21. 18:55
Orbán Viktor magyar miniszterelnök
Orbán Viktor magyar miniszterelnök Fotó: Máthé Zoltán Forrás: MTVA - Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelõ Alap/MTI
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Viktor békepolitikája és a magyar EU-elnökség kiemelt eredményei egyaránt azt mutatják, hogy Magyarország képes meghatározó szerepet betölteni a világpolitika alakulásában. Boros Bánk Levente, a Nézőpont Intézet politikai elemzési igazgatója az interjúban rámutatott: Magyarország a béke ügyének előmozdításával és az európai versenyképesség helyreállításával nemcsak az Európai Unión belül, hanem nemzetközi szinten is elismerést vívott ki.

Orbán Viktor miniszterelnök beszédet mond a XXI. Század Intézet és a Mathias Corvinus Collegium Sikeres magyar elnökség 2024 - Esély az Európai Uniónak című budapesti konferenciáján 2025. január 20-án.
Orbán Viktor miniszterelnök beszédet mond a XXI. Század Intézet és a Mathias Corvinus Collegium Sikeres magyar elnökség 2024 – Esély az Európai Uniónak című budapesti konferenciáján 2025. január 20-án
Fotó: MTI/Máthé Zoltán

Orbán Viktor békemissziója és a magyar EU-elnökség eredményei

Orbán Viktor békemissziója globális szinten hozott változást a béke kérdésének megítélésében. Boros Bánk Levente, a Nézőpont Intézet politikai elemzési igazgatója a Magyar Nemzetnek adott interjúban kiemelte: a magyar miniszterelnök szerepe meghatározó abban, hogy a béke a világpolitikai diskurzus részévé vált. 

– Orbán Viktor többet tett a békéért, mint gyakorlatilag bárki más a világon

– fogalmazott a szakértő. Magyarország már a háború legelső pillanatától következetesen a béke mellett állt ki, szemben a nemzetközi nyomással és az ellenzéki kritikákkal. Orbán Viktor álláspontja nemcsak a magyar belpolitikára, hanem az európai színtérre is hatást gyakorolt. 

– Minden fontos nemzetközi szereplőt meglátogatott, akik a háborúban érintettek lehettek, és napirendre tűzte a tűzszünet és a béke kérdését

– hangsúlyozta Boros Bánk Levente, majd megjegyezte, hogy egy háborúban a párbeszéd fenntartása kulcsfontosságú. 

– Csak abban a háborúban szakadhat meg mindenfajta kommunikáció, ahol az egyik fél végső célja a másik elpusztítása

– mutatott rá a szakértő. Az orosz–ukrán konfliktusban azonban ez nem reális forgatókönyv, mivel egyik fél sem tudja elérni a másik teljes megsemmisítését. A béke előmozdítása érdekében elengedhetetlen, hogy a felek között megmaradjon a párbeszéd lehetősége. 

Ez a gondolat Orbán Viktor politikai stratégiájának is központi eleme, aki a béketárgyalások napirendre tűzésével nemcsak magyar, hanem nemzetközi szinten is kiemelkedő szereplővé vált.

Boros Bánk Levente szerint Orbán Viktor a békemissziójával már eddig is kiemelkedőt alkotott, de a jövőben még nagyobb szerepe lehet a béketárgyalásokban.

– Mint az egyik kezdeményező, Orbán Viktornak meghatározó szerepe lehet abban, hogy a háborús felek között létrejöjjön a tűzszünet és a béke

– emelte ki. A szakértő úgy véli, hogy a magyar kormány és az Európai Unió jövőbeli politikai stratégiájában egyaránt központi szerepet kell kapnia a béketeremtésnek. Magyarország példát mutatott abban, hogy következetesen kitartott a béke ügye mellett, és ezzel a világpolitika meghatározó szereplőjévé vált.

A magyar EU-elnökség prioritásai: versenyképesség és béke

A 2024-es magyar EU-elnökség egyik kiemelt célja az európai versenyképesség helyreállítása volt. Az ennek érdekében tett lépések közé tartozik a budapesti csúcstalálkozón elfogadott versenyképességi megállapodás, amely hosszú távon is meghatározó lehet az európai gazdaság számára. Boros Bánk Levente szerint a magyar EU-elnökség alatti politikai kezdeményezések, köztük a béke és a gazdasági stabilitás hangsúlyozása, világossá tették, hogy Magyarország elkötelezett az európai érdekek képviselete mellett. 

– Az Európai Uniónak tudomásul kell vennie, hogy a világ megváltozott, és az európai országok, valamint az európai emberek érdekeit kell szolgálnia

– emelte ki a szakértő.

Új távlatok az amerikai–magyar kapcsolatokban

Donald Trump amerikai elnök beiktatása nemcsak az orosz–ukrán konfliktusban hozhat változást, hanem az amerikai–magyar kapcsolatokban is új fejezetet nyithat. 

Boros Bánk Levente szerint a Trump-elnökség várhatóan véget vet annak az időszaknak, amikor az Egyesült Államok beavatkozott Magyarország belpolitikájába.

A szakértő úgy véli, hogy az Orbán Viktor és Donald Trump közötti politikai és személyes jó kapcsolat biztos alapot teremt egy gyümölcsöző együttműködéshez. 

– Az előző amerikai adminisztráció idején a magyar–amerikai kapcsolatok mélypontra kerültek, innen azonban csak felfelé vezet az út

– fogalmazott Boros Bánk Levente. Az új politikai irányvonal lehetőséget teremt a gazdasági, politikai és társadalmi együttműködés erősítésére is.

Borítókép: Orbán Viktor magyar miniszterelnök (Fotó: MTI/Máthé Zoltán)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.