Az osztrák politikai élet az elmúlt hónapokban a népakarat figyelmen kívül hagyásáról szólt. Hónapokon keresztül tárgyalt az Osztrák Néppárt (ÖVP), a szociáldemokraták (SPÖ) és a liberálisok, miközben a választások egyértelmű nyertese a jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) volt. A centrista pártok célja a vesztesek koalíciójának létrehozása volt, hogy mindenáron kormányon kívül tartsák a jobboldalt.
Szikra Levente, az Alapjogokért Központ vezető elemzőjének elmondása szerint:
Amit Ausztriában látunk, az a népakarat megkerülésének kudarca.
A három párt végül hónapokig tartó egyeztetések után sem tudott megállapodni, így két reális lehetőség maradt: előre hozott választás vagy a szabadságpárt és a néppárt koalíciója. Az utóbbi tűnik valószínűbbnek, mivel Karl Nehammer kancellár lemondásával megszűnt a korábbi személyi konfliktus, amely akadályozta az együttműködést.
Az osztrák politikai helyzet hosszú évekre visszanyúló bonyodalmak eredménye.
A szabadságpárt történelme során már többször szembekerült a hagyományos centrista erőkkel, amelyek sok esetben inkább egymással próbáltak összefogni, mintsem teret engedni egy jobboldali kormányzatnak. A választási eredmények azonban folyamatosan azt tükrözik, hogy a választók egyre inkább elfordulnak a status quótól, és támogatják az FPÖ-t.
Szikra Levente szerint:
Ez az együttműködés azért is fontos, mert Orbán Viktor régóta szorgalmazza, hogy az Európai Néppárt inkább a patriótákkal keresse az együttműködést, mintsem hogy a baloldallal szövetkezzen.
Az elemző szerint hasonló felállás figyelhető meg más európai országokban is, például Olaszországban és Hollandiában, ahol a jobboldali erők sikeresen együttműködnek a konzervatívokkal. Ausztria azonban nem Németország, az FPÖ pedig nem az AfD. Bécsben nem tapasztalható az a szigorú jobboldalellenes elzárkózás, amely Berlinre jellemző.
Az FPÖ és az ÖVP közötti lehetséges koalíciót részletesen elemezve látható, hogy az elmúlt évek során több alkalommal is felmerült a közös kormányzás lehetősége. Az első ilyen kísérlet a 2000-es évek elején történt, amikor az FPÖ és az ÖVP egy koalíciós kormányt alakított. Bár a nemzetközi reakciók akkoriban vegyesek voltak, a koalíció végül működőképes maradt egy ideig.
A jobboldali erők előretörése egyértelmű tendencia Európában és világszerte.
Donald Trump győzelme az Egyesült Államokban, megbukott Justin Trudeau kanadai miniszterelnök, valamint Olaf Scholz német kancellár támogatottsága is rohamosan csökken. Most pedig Ausztria is egy patrióta fordulat küszöbén áll.
Szikra Levente összegzése szerint:
A választók több országban is megelégelték a baloldali vezetők kudarcait. Egy patrióta kancellár vezette Ausztria lehetőséget teremthet egy új európai politikai irányvonal kialakítására.
A jelenlegi politikai helyzet tehát nem csupán belpolitikai kérdés, hanem egy szélesebb európai változás része, amely a konzervatív és patrióta erők előretörésével egyértelműen új korszakot jelezhet Európa politikai színterén.
Borítókép: Herbert Kickl, az Osztrák Szabadságpárt elnöke (Fotó: AFP)