Szijjártó Péter: A fejlődésnek a béke a közege

Gideon Sa’ar izraeli külügyminiszter a magyar külgazdasági és külügyminiszterrel közösen tartott sajtótájékoztatóján köszönetet mondott Magyarország barátságáért és támogatásáért a nemzetközi közösségben, és hangsúlyozta, hogy Izrael kitart a céljai mellett. Magyarország üdvözli a tűzszünetet, és nagyra becsüli az izraeli kormány bölcsességét, hogy meghozta ezt a nehéz döntést – mondta el Szijjártó Péter.

2025. 01. 23. 11:15
Gideon Sa’ar izraeli külügyminiszter és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter
Gideon Sa’ar izraeli külügyminiszter és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Fotó: Kocsis Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gideon Sa’ar izraeli külügyminiszter látogatására eredetileg egy héttel korábban került volna sor, azonban a közel-keleti helyzet fejleményei miatt azt el kellett halasztani. Magyarország azonban örömmel tett eleget a halasztási kérelemnek, tekintve, hogy arra olyan okból került sor, amely közelebb visz a közel-keleti békéhez – mutatott rá Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.

Gideon Sa’ar izraeli külügyminiszter és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter
Gideon Sa’ar izraeli külügyminiszter és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (Fotó: MTI/Kocsis Zoltán)

Minket, magyarokat rendkívüli aggodalommal tölt el mindaz, ami a közel-keleti térségben történik. Látjuk az ott élő emberek szenvedését a terrorizmus és a fegyveres konfliktusok miatt, és pontosan tudjuk, hogy a közel-keleti biztonsági válságnak milyen súlyos hatása van a globális biztonságra is

– mondta el Szijjártó Péter.

Magyarország üdvözli a tűzszünetet, és nagyra becsüli az izraeli kormány bölcsességét és elkötelezettségét, hogy meghozták ezt a nehéz döntést – tette hozzá.

Mi azt gondoljuk, hogy ez a tűzszüneti megállapodás az egész világ és benne Európa biztonsági helyzetét is javítja

– fogalmazott a tárcavezető.

Magyarországnak speciális érdeke is fűződik a tűzszüneti megállapodás teljes végrehajtásához, a fogságban lévő magyar állampolgárságú túsz ugyanis ötven év alatti férfi, így az ő szabadulására csak akkor kerülhet sor, ha az első fázist teljesen végrehajtják, és sor kerül a második fázisról szóló tárgyalásokra.

Az az érdekünk, hogy ez a tűzszünet teljes egészében működjön és közelebb vigyen el minket ahhoz, hogy egy tartósan fenntartható közel-keleti béke jöjjön létre

– hangsúlyozta Szijjártó Péter.

A sok nehézség mellett az elmúlt időszakban történt egy pozitív fordulat is – utalt a miniszter Donald Trump amerikai elnök hivatalba lépésére. Ha az elmúlt négy évben is ő lett volna az elnök, a világ sokkal biztonságosabb lenne, például nem törhetett volna ki a háború a szomszédságunkban, és a Közel-Keleten sokkal jobb lenne a biztonsági helyzet –  tette hozzá.

Egyetlen külügyminiszterként jelen volt a Fehér Ház kertjében, amikor az Ábrahám megállapodásokat aláírták – emlékezett vissza Szijjártó Péter.

Korábban senki nem remélte, hogy egy ilyen megállapodást létre tud jönni. Trump elnök úr bebizonyította, hogy néha a lehetetlen is lehetséges

– emelte ki.

Ezeréves államisággal rendelkező keresztény országként Magyarország mindig is felelősséget érzett a keresztény közösségek iránt, ezért a közel-keleti térségben is támogatjuk a keresztény közösségeket – hangsúlyozta a tárcavezető, hozzátéve, hogy hivatali partnerével egyetértettek abban, hogy Szíriában is különösen nagy figyelmet kell fordítani arra, hogy a vallási közösségeket ne érhesse üldöztetés.
Az elmúlt időszakban mind az ENSZ, mind az EU fórumain ellenséges hangulat uralkodott Izraellel szemben, de Magyarország a maga eszközeivel mindig igyekezett ezt ellensúlyozni – mutatott rá a külügyminiszter.

A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) pedig elvesztette hitelességét és a komolyságát akkor, amikor Izrael miniszterelnökével szemben elfogatóparancsot adott ki – vélekedett a miniszter, hozzátéve, hogy ez is része a modernkori antiszemitizmus riasztó tendenciájának. Magyarország az antiszemitizmus minden formájával szemben fellép Magyarországon, Európában és a globális szervezetekben is – szögezte le.

Lapunk kérdésére válaszolva a külügyminiszter elmondta, hogy a  béke teremti meg a lehetőséget a fejlődésre a gazdasági növekedésre. A világgazdaság egy integrált rendszer, ezért a fegyveres konfliktusok, háborúk az egész világ és benne szinte minden ország gazdasági fejlődését akadályozzák – hangsúlyozta.

A közel-keleti béke a globális biztonságot javítja, a globális biztonság javulása pedig javítja a globális, és azon belül a magyar gazdaság fejlődésének lehetőségeit

– emelte ki Szijjártó Péter.

Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök budapesti meghívása továbbra is élő meghívás, amikor az izraeli kormányfő azt el tudja fogadni, örömmel látjuk Budapesten – fogalmazott a miniszter.

Az ICC politikailag motivált döntései hatással vannak azokra az elképzelésekre és terveikre, hogy a jövőben milyen együttműködésünk legyen a nemzetközi bírósággal. Ha ezzel kapcsolatban lesz konkrét döntés, akkor arról tájékoztatják majd a közvéleményt – ígérte a tárcavezető.

Szintén újságírói kérdésre elmondta, hogy a bukott amerikai kormányzat dicstelenül távozó nagykövetének személyes bosszúja nyomán előállt helyzettel a Külgazdasági és Külügyminisztérium foglalkozik, azzal kapcsolatban már tettek is lépéseket.

Örömmel jött Budapestre, nem csupán a szívélyes vendéglátás miatt, de azért is, mert Magyarország mindig tisztában van a különbséggel helyes és helytelen között – kezdte beszédét Gideon Sa’ar izraeli külügyminiszter.

Orbán Viktor miniszterelnök alatt Magyarország közeli jó barátunk és fontos szövetségesünk

– fogalmazott a miniszter.

Kiemelte a Magyarországtól a nemzetközi szervezetekben kapott támogatás fontosságát, és a két kormányfő közötti személyes jó kapcsolatot.

Új eszközt vetettek be Izrael ellen, a jogi hadviselést – utalt a Netanjahu miniszterelnök ellen kiadott ICC elfogatóparancsra.

Izrael nem enged a fő célkitűzéseiből, köztük a Hamász katonai és politikai uralmának megszüntetéséből és az összes túsz hazahozásából – szögezte le a zsidó állam külügyminisztere. Izrael kitartott az elvei mellett, a Hamász pedg az Izrael és Donald Trump amerikai elnök részéről ránehezedő nyomás alatt változtatott az álláspontján – hangsúlyozta.

Gideon Sa’ar beszámolt róla, hogy épp tegnap beszélt a magyar állampolgárságú túsz feleségével, egyben köszönetet mondott a magyar kormánynak a kiszabadításáért tett erőfeszítéseiért.
Izrael nem fogja elfogadni a Hamász uralmát a Gázai övezetben, addig, amíg a Hamász van uralmon, nem lesz béke, biztonság és stabilitás a Közel-Keleten – emelte ki.

Köszönetet mondott Magyarország támogatásáért és erős barátságáért, és hangsúlyozta, hogy Magyarországon a zsidók békében élnek.

Lapunk kérdésére az izraeli külügyminiszter elmondta, hogy a tűzszünet jelenleg rövid távon segíti elő a stabilitást a térségben, de ha sikerül a Hamász uralmának véget vetni, az hatalmas hosszú távú hozzájárulást jelenthet a Közel-Kelet stabilitásához. Amit Iránban, Irakban, Jemenben, Szíriában láttunk, azt mind a Hamász okozta az október 7-i terrortámadással – mutatott rá Gideon Sa’ar.
Borítókép: Gideon Sa’ar izraeli külügyminiszter és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (Fotó: MTI/Kocsis Zoltán)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.