Szuverenista elnökjelöltet kereshetnek a román kormánypártok

Májusban ismételhetik meg a tavaly decemberben az alkotmánybíróság által érvénytelenített elnökválasztást Romániában. Bár szerdán is megerősítették, hogy  Crin Antonescu mögött sorakoznak fel, a végleges döntésig még várni kell, ugyanis a szociáldemokraták és a nemzeti liberálisok belső használatra készített felméréseken kívánják mérni néhány további potenciális elnökjelölt támogatottságát. A jelek szerint a két nagyobbik kormánypárt olyan jelöltekben gondolkozik, akik egyfajta mérsékelt, „szalonképes” szuverenista politikát képviselnek.   

2025. 01. 10. 11:20
Calin Georgescu volt elnökjelölt támogatói lengetik a román zászlót, miközben a bukaresti Fellebbviteli Bíróság előtt tüntetnek 2024. december 30-án. (Fotó: Daniel MIHAILESCU / AFP) Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Crin Antonescu egy korábbi interjúban azt mondta, az államfőnek a rendteremtés a feladata. Arról is beszélt, hogy nem fog washingtoni és brüsszeli telefonhívásokra várni döntései meghozatalához, s méltósággal és megfontoltan fogja azokat a megoldásokat választani, amelyek a legjobbak Románia nemzeti érdekei szempontjából. Mint fogalmazott, 

az országának értékesítenie kell saját identitását, mivel a veszélyben és válságban lévő nyugati civilizációnak szüksége van Romániára.  

Crin Antonescu. Fotó: AFP

Az esetleges államfőjelöltek között emlegetik ugyanakkor Victor Ponta volt miniszterelnököt is. A politikus egy minapi interjúban azt mondta, olyan tervre számít a Szociáldemokrata Párt (PSD) részéről, amely 

Romániát a változás vonatára helyezi, arra a vonatra, amelyet Donald Trump és Elon Musk vezet.

Egyes sajtóhírek szerint a PSD-ben sokan támogatnák Ponta indulását. A volt szociáldemokrata miniszterelnök december közepén találkozott Donald Trumppal a megválasztott amerikai elnök floridai birtokán. 

A politikus egy tavalyi interjúban követendő példaként említette Magyarországot és Orbán Viktor miniszterelnök diplomáciai aktivitását.

Közben továbbra is kérdéses, hogy indulhat-e majd az új elnökválasztáson az ultranacionalista táborhoz sorolható Calin Gerogescu, az érvénytelenített megméretés első fordulójának győztese. 

Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet Románia-szakértője a Maszol erdélyi hírportálnak azt mondta, 

ahogy a román alkotmányon december 6-án végrehajtott többszörös és csoportos erőszak óta egyre több információ kerül nyilvánosságra a hatalmi gépezet, így a titkosszolgálatok, a választási szervek, az alkotmánybíróság tevékenységéről, úgy válik tarthatatlanná Georgescu esetleges kizárása.

A szakértő úgy látja, a kormánypártoknak azzal is számolniuk kell, hogy az idő múlásával és az állami intézmények hallgatásának, dadogásának folytatódásával a Calin Georgescura november 24-én leadott szavazatok egyre inkább elveszítik „georgescui jellegüket”, azaz ezen már meglévő és erősödési potenciállal rendelkező tábornak egyre kevésbé lesz releváns, hogy indul-e Georgescu vagy sem. 

Arra fog szavazni, aki a valamikor majd megrendezésre kerülő választáson a leginkább megfelel a most éppen Georgescu által megtestesített profilnak

 – tette hozzá.

 

Borítókép: Calin Georgescu volt elnökjelölt támogatói lengetik a román zászlót, miközben a bukaresti Fellebbviteli Bíróság előtt tüntetnek 2024. december 30-án (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.