A Török Áramlat gázvezetéken keresztül érkező földgáz 2023-ban 7,6 milliárd köbmétert tett ki Magyarországon, ami abszolút rekord. Ez a mennyiség biztosította, hogy a magyar háztartások és vállalatok folyamatos energiaellátásban részesüljenek, miközben az ország fenntartotta Európa egyik legalacsonyabb földgázárát.
A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy minden nyomásgyakorlás ellenére Magyarország nem mondott le a Török Áramlat fejlesztéséről, amely az orosz–ukrán háború ellenére is működőképes maradt.
A magyar–szerb együttműködés további fontos eleme a villamosenergia-hálózatok közötti kapacitás megduplázása, amely 2027–2028-ra valósulhat meg. Emellett elkészült egy új kőolajvezeték megvalósíthatósági tanulmánya is, amely összeköti a két ország hálózatait.
Szijjártó bejelentette, hogy a projekt következő egyeztetése februárban Budapesten lesz Szerbia energiaügyi miniszterének részvételével.
Szijjártó Péter beszámolt a Török Áramlatot érő támadásokról is. Az elmúlt időszakban dróntámadások történtek, valamint politikai nyomásgyakorlás is zajlik. A bolgár ellenzék például a tranzitdíjak növelésére tett javaslatot, ami veszélyeztetheti a szállítási biztonságot. A külügyminiszter ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy a bolgár kormány nem kívánja feladni a megbízható tranzitország szerepét.
A két ország vezetői a békepárti politika melletti elköteleződésükről is biztosították egymást, hangsúlyozva, hogy a régió stabilitása érdekében Ukrajnában mielőbb békét kell teremteni. Szijjártó Péter optimistán tekint a következő hétre, amely szerinte pozitív fordulatokat hozhat.
Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök és Alekszandar Vucsics szerb államfő találkozója Belgrádban 2025. január 18-án (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)