Az orosz gázszállítás leállása következtében Transznisztria, Moldova szakadár régiója, teljes ipari válságba süllyedt. A terület gazdasága szinte teljesen megállt, mivel a régió energiaellátása szinte kizárólag az orosz gázra támaszkodott.
Szergej Obolonyik, a régió első miniszterelnök-helyettese elmondta, hogy az összes ipari létesítmény leállt, kivéve azokat, amelyek élelmiszer-termeléssel foglalkoznak, és így közvetlenül hozzájárulnak az élelmezésbiztonsághoz.
A probléma olyan kiterjedt, hogy ha nem sikerül időben megoldani, az ipar tartósan képtelen lesz újraindulni
– figyelmeztetett a politikus.
Súlyosbodó helyzet Transznisztriában
A gázhiány következtében több mint 70 ezer háztartásban nincs meleg víz és fűtés, ami különösen nehéz helyzetbe hozta a térség lakóit a téli hidegben. Az energiaellátás érdekében a legnagyobb helyi erőmű gáztüzelésről szénre állt át, de ez is csak részleges megoldást nyújt.
Vagyim Krasznoszelszkij, a régió vezetője szerint a gázkészletek néhány napra elegendők a térség északi részén, míg a déli részen akár kétszer ennyi ideig kitartanak.
A hatóságok felszólították a lakosságot, hogy takarékoskodjanak az energiával, például meleg ruházat viselésével, egy szobában való összegyűléssel és az ablakok szigetelésével. Az oktatási intézmények is nehéz helyzetbe kerültek: az iskolák és az egyetemek kénytelenek voltak átállni a távoktatásra.
Geopolitikai vonatkozások
A gázhiány nemcsak helyi, hanem nemzetközi hatásokat is kiváltott. Az ukrán–orosz gáztranzit-megállapodás lejártával az átállás komoly kihívásokkal jár. Moldova például az energiafogyasztását legalább egyharmadával próbálja csökkenteni, és energiaellátásának nagy részét már a szomszédos Romániából biztosítja. Szlovákia miniszterelnöke is éles kritikával illette Volodimir Zelenszkij ukrán elnök döntését, amely megállította a gáztranzitot Szlovákia és más európai országok irányába.