Transznisztria ipara összeomlott az orosz gáz nélkül

Az orosz gázszállítás leállása miatt a térség teljes ipari termelése megszűnt, kivéve az élelmiszer-termelő üzemeket. A Transznisztria lakóit most fűtési és energiaellátási problémák is sújtják, miközben az orosz–ukrán gáztranzit-megállapodás vége globális hatásokat is kiváltott.

2025. 01. 02. 19:40
Illusztráció: Ukrajnából érkező gázvezeték berendezései Szlovákiában.
Illusztráció: Ukrajnából érkező gázvezeték berendezései Szlovákiában. Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az orosz gázszállítás leállása következtében Transznisztria, Moldova szakadár régiója, teljes ipari válságba süllyedt. A terület gazdasága szinte teljesen megállt, mivel a régió energiaellátása szinte kizárólag az orosz gázra támaszkodott.

Szergej Obolonyik, a régió első miniszterelnök-helyettese elmondta, hogy az összes ipari létesítmény leállt, kivéve azokat, amelyek élelmiszer-termeléssel foglalkoznak, és így közvetlenül hozzájárulnak az élelmezésbiztonsághoz. 

A probléma olyan kiterjedt, hogy ha nem sikerül időben megoldani, az ipar tartósan képtelen lesz újraindulni

– figyelmeztetett a politikus.

Súlyosbodó helyzet Transznisztriában

A gázhiány következtében több mint 70 ezer háztartásban nincs meleg víz és fűtés, ami különösen nehéz helyzetbe hozta a térség lakóit a téli hidegben. Az energiaellátás érdekében a legnagyobb helyi erőmű gáztüzelésről szénre állt át, de ez is csak részleges megoldást nyújt. 

Vagyim Krasznoszelszkij, a régió vezetője szerint a gázkészletek néhány napra elegendők a térség északi részén, míg a déli részen akár kétszer ennyi ideig kitartanak.

A hatóságok felszólították a lakosságot, hogy takarékoskodjanak az energiával, például meleg ruházat viselésével, egy szobában való összegyűléssel és az ablakok szigetelésével. Az oktatási intézmények is nehéz helyzetbe kerültek: az iskolák és az egyetemek kénytelenek voltak átállni a távoktatásra.

Geopolitikai vonatkozások

A gázhiány nemcsak helyi, hanem nemzetközi hatásokat is kiváltott. Az ukrán–orosz gáztranzit-megállapodás lejártával az átállás komoly kihívásokkal jár. Moldova például az energiafogyasztását legalább egyharmadával próbálja csökkenteni, és energiaellátásának nagy részét már a szomszédos Romániából biztosítja. Szlovákia miniszterelnöke is éles kritikával illette Volodimir Zelenszkij ukrán elnök döntését, amely megállította a gáztranzitot Szlovákia és más európai országok irányába.

Ugyanakkor Moszkva élesen bírálta az energiaellátás megszakadását, felelőssé téve az Egyesült Államokat és az „európai vezetőket”, akik szerinte az amerikai gazdaság érdekeiért áldozták fel állampolgáraik jólétét. 

Az orosz külügyminisztérium szerint ez a döntés nemcsak a helyi lakosságot, hanem Európa gazdaságát is sújtja.

A jelenlegi helyzetben Transznisztria vezetése leginkább a lakosság túlélésére összpontosít, de hosszabb távon a gazdaság újraindításához külső segítségre lenne szükség. Az orosz gáz visszaállításának esélyei egyelőre kérdésesek, mivel az energiaellátási problémák geopolitikai feszültségekbe ágyazódnak.

Borítókép: Ukrajnából érkező gázvezeték berendezései Szlovákiában (illusztráció) (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.