Trump teljesítményét dicsérte a brit miniszterelnök

A telefonbeszélgetés Donald Trump amerikai elnök és Sir Keir Starmer brit miniszterelnök között új fejezetet nyithat a két ország kapcsolatában. Bár politikai nézeteik gyakran eltérők, a vezetők közös pontokat találtak olyan kulcsfontosságú kérdésekben, mint a közel-keleti béke és a gazdasági növekedés. A 45 perces eszmecsere során Trump dicsérte Starmer eddigi teljesítményét, míg a brit kormányfő elismerését fejezte ki az elnök gázai tűzszünetben játszott szerepéért.

2025. 01. 27. 6:28
Donald Trump amerikai elnök (Fotó: AFP)
Donald Trump amerikai elnök (Fotó: AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság vezetői vasárnap telefonon egyeztettek, amelynek során Donald Trump amerikai elnök és Sir Keir Starmer brit miniszterelnök számos témát érintettek, a közel-keleti helyzettől kezdve a gazdasági kérdésekig. A 45 perces beszélgetés során Starmer elismerését fejezte ki Trump szerepéért a gázai tűzszünet és túszcsere-megállapodás létrejöttében. A Downing Street közleménye szerint a felek „megvitatták a közel-keleti biztonság érdekében való együttműködés fontosságát”.

Keir Starmer (B) Nagy-Britannia miniszterelnöke ésDonald Trump amerikai elnök (Fotó: AFP)
Keir Starmer (balra) Nagy-Britannia miniszterelnöke és Donald Trump amerikai elnök (Fotó: AFP)

Trump korábban dicsérte Starmer eddigi teljesítményét, mondván: „Nagyon jó munkát végzett eddig” és „nagyon jó kapcsolata van vele”. 

A két vezető találkozására várhatóan a közeljövőben sor kerül. Starmer a közösségi médiában így nyilatkozott: 

Várom, hogy hamarosan találkozzunk, hogy megerősítsük országaink szoros kapcsolatait.

Az amerikai elnök Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel már a megválasztását követően beszélt telefonon és személyesen is találkozott Amerikában.

Trump és Starmer a kényes témákat kikerülte

A beszélgetés során nem kerültek szóba olyan potenciálisan kényes témák, mint a vámok ügye. A Fehér Ház közleménye szerint a felek megvitatták, „hogyan mozdíthatja elő mindkét ország a méltányos kétoldalú gazdasági kapcsolatokat”.

Trump a beszélgetés elején részvétét fejezte ki Starmernek testvére halála miatt, és tiszteletét nyilvánította ki a brit királyi család iránt.

A telefonbeszélgetés azt sugallja, hogy a két vezető igyekszik a közös pontokra összpontosítani, félretéve az esetleges nézeteltéréseket.

A telefonbeszélgetés egyik kulcsfontosságú témája volt a közelmúltbeli gázai tűzszünet és túszcsere-megállapodás. Trump aktív szerepet vállalt a tárgyalások során, nyomást gyakorolva mindkét félre a megegyezés érdekében. Egy Hamász-tisztviselő korábban úgy nyilatkozott, hogy Trump közölte a közvetítőkkel: még beiktatása előtt megállapodást akar látni.

Az elnök nyilvánosan is figyelmeztette a Hamászt, hogy „pokolian megfizetnek”, ha nem engedik szabadon a túszokat. Emellett különmegbízottat küldött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökhöz, hogy nyomást gyakoroljon rá a megállapodás megkötése érdekében.

A megállapodás eredményeként több túsz, köztük a brit–izraeli Emily Damari is kiszabadult. Starmer üdvözölte a 28 éves nő szabadon bocsátását, aki az első három, a Hamász által elengedett túsz egyike volt.

A belpolitikai kérdéseket illetően Starmer ismertette kormánya terveit a gazdasági növekedés élénkítésére.

Borítókép: Donald Trump amerikai elnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.