Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság vezetői vasárnap telefonon egyeztettek, amelynek során Donald Trump amerikai elnök és Sir Keir Starmer brit miniszterelnök számos témát érintettek, a közel-keleti helyzettől kezdve a gazdasági kérdésekig. A 45 perces beszélgetés során Starmer elismerését fejezte ki Trump szerepéért a gázai tűzszünet és túszcsere-megállapodás létrejöttében. A Downing Street közleménye szerint a felek „megvitatták a közel-keleti biztonság érdekében való együttműködés fontosságát”.
Trump korábban dicsérte Starmer eddigi teljesítményét, mondván: „Nagyon jó munkát végzett eddig” és „nagyon jó kapcsolata van vele”.
A két vezető találkozására várhatóan a közeljövőben sor kerül. Starmer a közösségi médiában így nyilatkozott:
Várom, hogy hamarosan találkozzunk, hogy megerősítsük országaink szoros kapcsolatait.
Az amerikai elnök Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel már a megválasztását követően beszélt telefonon és személyesen is találkozott Amerikában.
Trump és Starmer a kényes témákat kikerülte
A beszélgetés során nem kerültek szóba olyan potenciálisan kényes témák, mint a vámok ügye. A Fehér Ház közleménye szerint a felek megvitatták, „hogyan mozdíthatja elő mindkét ország a méltányos kétoldalú gazdasági kapcsolatokat”.
Trump a beszélgetés elején részvétét fejezte ki Starmernek testvére halála miatt, és tiszteletét nyilvánította ki a brit királyi család iránt.
A telefonbeszélgetés azt sugallja, hogy a két vezető igyekszik a közös pontokra összpontosítani, félretéve az esetleges nézeteltéréseket.
A telefonbeszélgetés egyik kulcsfontosságú témája volt a közelmúltbeli gázai tűzszünet és túszcsere-megállapodás. Trump aktív szerepet vállalt a tárgyalások során, nyomást gyakorolva mindkét félre a megegyezés érdekében. Egy Hamász-tisztviselő korábban úgy nyilatkozott, hogy Trump közölte a közvetítőkkel: még beiktatása előtt megállapodást akar látni.
Az elnök nyilvánosan is figyelmeztette a Hamászt, hogy „pokolian megfizetnek”, ha nem engedik szabadon a túszokat. Emellett különmegbízottat küldött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökhöz, hogy nyomást gyakoroljon rá a megállapodás megkötése érdekében.
A megállapodás eredményeként több túsz, köztük a brit–izraeli Emily Damari is kiszabadult. Starmer üdvözölte a 28 éves nő szabadon bocsátását, aki az első három, a Hamász által elengedett túsz egyike volt.
A belpolitikai kérdéseket illetően Starmer ismertette kormánya terveit a gazdasági növekedés élénkítésére.
Borítókép: Donald Trump amerikai elnök (Fotó: AFP)