Ukrajna támogatását is felfüggeszthette Marco Rubio külügyminiszter rendelete, amely leállította a legtöbb külföldi segélytámogatás kiadásait, és amely, úgy tűnik, az Ukrajnának nyújtott katonai támogatás finanszírozására vonatkozik. Az utasítás azonnal hatályba lépett.
Az intézkedésről Marco Rubio külügyminiszter tájékoztatta az Egyesült Államok minden külképviseletét, hangsúlyozva, hogy az nem érinti a humanitárius szükséghelyzet keretében működő élelmiszerprogramokat, valamint Izrael és Egyiptom katonai támogatását.
A döntésben szereplő kivételek között nem szerepel az ukrajnai katonai és biztonsági támogatás.
Rubio iránymutatása előírja a minisztérium munkatársainak, hogy adjanak ki utasításokat szinte minden meglévő külföldi támogatás odaítélésének megszüntetésére – írta a Politico a lap birtokába került dokumentumra hivatkozva.
Egy jelenlegi külügyminisztériumi tisztviselő, valamint két korábbi kormányzati tisztviselő szerint a szüneteltetés a jelek szerint leállítja az Ukrajnának, Jordániának és Tajvannak nyújtott támogatást.
A portál emlékeztetett, hogy Donald Trump elnök nemrégiben kiadott rendelete arra utasította a minisztériumot, hogy 90 napra szüneteltesse a külföldi segélyek odaítélését a miniszter felülvizsgálatáig. Az elnöki rendeletből akkor nem derült ki egyértelműen, hogy az érinti-e a már előirányzott pénzeket vagy az Ukrajnának nyújtott támogatásokat. A külügyminiszter rendelete azonban egyértelművé teszi, hogy „a programok folytatásáról, módosításáról vagy megszüntetéséről szóló döntéseket a minisztérium felülvizsgálata után hozzák meg”. Mint ismert, a magyarországi Pressman-árváknak szánt támogatásokat is leállította ezzel a Trump-adminisztráció.
A döntésről a Kyiv Independent című ukrán lap is beszámolt, azt közölve, hogy Rubio leállítja a legtöbb külföldi segélyt, beleértve az Ukrajnának nyújtott támogatást is.
Ukrajna támogatása fontos volt a Biden-adminisztrációnak
A hétfőn leköszönt Biden-adminisztráció hivatali idejének utolsó időszakában nagy összegű ukrajnai fegyveres támogatásról hozott döntést, ugyanakkor még létezik egy 3,85 milliárd dolláros keret, amelynek elköltésére Ukrajna érdekében a kongresszus még tavaly felhatalmazta az adminisztrációt. Joe Biden kormánya még Donald Trump januári hivatalba lépése előtt jelentette be az Ukrajnának nyújtandó katonai segélycsomagról szóló döntést. A támogatási csomag, a Pentagon közleménye szerint, drónokat, rakétavetőkhöz való rakétákat és a létfontosságú berendezések karbantartásához nyújtott fokozott támogatást is tartalmazott.
A Biden-kormányzat egyértelműen igyekezett felgyorsítani Kijev támogatását Donald Trump megválasztott amerikai elnök január 20-i beiktatása előtt.
Az azonban már akkor látható volt, hogy az ígért segítség nem azonnal érkezik meg Ukrajnába, a hadfelszereléseket ugyanis nem az amerikai készletekből vételezték volna, hanem az úgynevezett Ukrajnai Biztonsági Támogatási Kezdeményezésen (USAI) keresztül akarták megrendelni.
Borítókép: Marco Rubio amerikai külügyminiszter (Fotó: Getty Images via AFP/2025 Getty Images)