Véres merénylet színhelye volt a legforgalmasabb moszkvai repülőtér

Megdöbbentő robbantásos merénylet helyszíne volt Moszkva legforgalmasabb nemzetközi légikikötője. Tizennégy évvel ezelőtt ezen a napon harminchét ember halálát okozták a robbantók a Domogyedovo repülőtéren.

2025. 01. 24. 8:12
Mentőautók a Domogyedovo repülőtér előtt a merénylet után
Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A moszkvai Domogyedovo repülőtéren 2011. január 24. átlagos napnak indult. Valamivel délután fél 5 után azonban a nemzetközi érkezési csarnokban egy fiatal férfi egyszer csak elkiáltotta magát: „megöllek titeket!” A következő pillanatban pedig óriási robbanás rázta meg az épületet.

Sérültet visznek ki a mentősek a Domogyedovo repülőtér érkezési csarnokából a robbantás után
Sérültet visznek ki a mentők a Domogyedovo repülőtér érkezési csarnokából a robbantás után (Fotó: AFP)

A csarnokban füst és vér volt mindenütt, a kiérkező mentők harmincegy embert a helyszínen halottnak nyilvánítottak. Később a halálos áldozatok száma harminchétre nőtt. Százhetvenhárman megsebesültek, közülük nyolcvanhat főt kellett kórházba szállítani, sokukat kritikus állapotban. Egy szemtanú, Mark Green, akinek a gépe nem sokkal a detonáció előtt érkezett meg Nagy-Britanniából, elmondta, hogy épp kifelé tartottak a csarnokból, amikor egy óriási robbanás történt.

A zaj szó szerint megrázta az embert

– idézte a férfit a BBC tudósítása.

A Domogyedovo akkoriban Moszkva legforgalmasabb nemzetközi repülőtere volt évi 22 millió utassal. A repülőtérről induló járatokat azonnal törölték, az érkezőket pedig más légikikötőkbe irányították át.

A robbanás után Dmitrij Medvegyev akkori orosz elnök ígéretet tett, hogy elfogják és megbüntetik azokat, akik a támadás mögött állnak, valamint megerősítette a repülőterek és egyéb közlekedési csomópontok védelmét. Az orosz repülőterekre ekkortól csak átvizsgálás után lehetett belépni.

A nyomozók hamar megállapították, hogy a baleset kizárható, terrortámadásról lehet szó. Megtalálták egy fiatal férfi fejét is, és feltételezték, hogy ő lehet a robbantó. A robbanószerkezet a nyomozók szerint hét kilónyi TNT-nek megfelelő robbanóanyagot tartalmazott, és jól megpakolták repeszekkel, hogy a lehető legnagyobb pusztítást okozza.

A merénylet a nyomozók szerint kifejezetten a külföldiek ellen irányult, azonban a harminchét halálos áldozat közül huszonkilencen orosz állampolgárok voltak, köztük egy fiatal ukrán drámaíró, aki egy díjat átvenni érkezett az orosz fővárosba. A sérültek között volt többek között két szlovák állampolgár, egy színész és egy színésznő is.

Az egyik szemtanú, Artjom Zsilenkov szerint az áldozatok egy része taxisofőr volt, akik fuvarra vártak az érkezési csarnokban.

A vizsgálat során a támadót a húszéves Magomed Jevlojevként azonosították. A férfi 16 éves húgát és egy barátját is letartóztatták a nyomozás során, de később szabadon engedték őket.

Iszlamista csoport vállalta magára a Domogyedovo repülőtéren elkövetett merényletet

A támadásért a felelősséget 2011. február 8-án a Kaukázusi Emírség egy Doku Umarov vezette frakciója vállalta magára, és egyúttal további merényletekkel is fenyegetőzött. A Kaukázusi Emírség egy 2007-ben alapított iszlamista militáns szervezet volt, amely az Észak-Kaukázus muszlim népcsoportjait szerette volna egyesíteni, hogy egy szalafista (ultrakonzervatív szunnita, a szaúdi rendszerhez hasonlatos), a saríára épülő muszlim államot hozzon létre. Umarov emírnek is kinevezte magát, és sátáninak nevezte a nagyhatalmakat, azt állítva, hogy az Egyesült Államok, Oroszország, Nagy-Britannia és Izrael elnyomják a muszlimokat.

Umarovot soha nem fogták el.

A nyomozást egy évvel a támadás után, 2012 januárjában zárták le, és Jevlojev 15 éves öccsét és további három férfit vádoltak meg terrorizmussal. A tárgyalásra 2013 novemberében került sor, az ifjabbik Jevlojev tíz év börtönt, a többiek életfogytiglant kaptak.

A vizsgálat során az is kiderült, hogy Umerov két másik támadást is tervezett. Az egyiket 2011 szilveszterén tervezték végrehajtani Moszkva központjában, a Vörös téren, csakhogy az öngyilkos merénylő véletlenül a szállodájában hozta működésbe a robbanószerkezetet. A másik merénylet egy, az iszlámra áttért orosz pár hajtotta volna végre, csakhogy nem tudták elhagyni Dagesztánt, így végül egy ottani faluban követtek el két külön öngyilkos robbantást 2011. február 14-én.

Borítókép: Mentőautók a Domogyedovo repülőtér előtt a merénylet után (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.