A turizmus és a helyi lakosság érdekei közötti egyensúly megteremtése egyre nagyobb kihívást jelent Európa legnépszerűbb üdülőhelyein. A tömegturizmus okozta problémák nem új keletűek az olasz síparadicsomokban sem – írta a Daily Mail.
![Síelő turisták Monte Baranciban, San Candido térségében](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/DISQhR5jhtq2txBOXgFImLERtXqxderiXiAOFTMjFUY/fit/1024/682/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzZkZTk5MTcwZDc4OTQ1Y2Y4YTU3YjA3ZmViZmZmZDM0.jpg)
Korábbi tiltakozások a turistadömping ellen
Nem ez az első eset, hogy a helyiek fellépnek a tömeges turizmus ellen. Nyáron az aszfaltra festették a „priority” (elsőbbség) szót egy külön sávban, miután a felvonók zsúfoltsága miatt dugók és késések alakultak ki.
A legfrissebb demonstráció egy másik síközpontban Roccarasóban történt. Ott egy síterep teljesen megbénult, miután egy olcsó egynapos utazási ajánlat következtében egyetlen nap alatt tízezer turista érkezett 260 busszal.
A napijegyeket rendkívül olcsón, mindössze 20 euróért értékesítették, ami hatalmas tömeget vonzott. Az utak bedugultak, a helyi vendéglátóhelyek túlterheltté váltak, a dühös turisták pedig azzal szembesültek, hogy a pályákon alig van hó.
Az olcsó kirándulási lehetőség híre gyorsan elterjedt a közösségi médiában, részben a népszerű TikTok-influenszer, Rita De Crescenzo hatására, aki családi kirándulását reklámozta az oldalon. Az olasz influenszer videói felkeltették a nézők figyelmét, akik ezután tömegével indultak a síközpontba.
Európa-szerte egyre nagyobb az ellenállás a tömegturizmussal szemben
A tömegturizmus okozta konfliktusok nem korlátozódnak csupán Olaszországra. Tavaly nyáron Spanyolországban több nagyobb tiltakozás is zajlott, főként a Kanári- és a Baleár-szigeteken, ahol a helyiek az utazók által okozott gazdasági és társadalmi feszültségek miatt demonstráltak.
A Kanári-szigetek vezetése figyelmeztetést is kapott a brit Jet2 légitársaság vezérigazgatójától, Steve Heapytől, aki kijelentette, hogy a helyiek negatív kampányai elriaszthatják a turistákat, akik inkább olyan úticélok felé fordulnak, ahol szívesebben fogadják őket – mint például Törökország vagy Marokkó. A Fundación Canarina helyi környezetvédelmi szervezet szerint a Kanári-szigeteken a turisták száma az elmúlt tíz évben 11,5 millióról évi 16 millióra emelkedett, és sok helyi lakos egyre jobban tart a tömegturizmus hatásaitól és emeli fel a hangját a szigetek szerintük túlzott kizsákmányolása ellen.