A Hamász felfüggeszti a túszcserét Izraellel

A Hamász bejelentette, hogy határozatlan időre elhalasztja a következő túszcserét, azzal vádolva Izraelt, hogy az megszegte a tűzszüneti megállapodás feltételeit. A terrorszervezet szerint az izraeli hadsereg az utóbbi hetekben aktívan bombázta Gázát és késleltette a lakosság visszatérését az övezet északi részébe. Több mint hetven ember továbbra is a Hamász fogságában van.

2025. 02. 10. 19:50
Fotó: AFP Forrás: AFP or licensors/Palestinian militant group Islamic Jihad and Hamas fighters escort Israeli hostage Arbel Yehud (C) to hand her over to a Red Cross team in Khan Yunis on January 30, 2025, as part of their third hostage-prisoner exchange. Hundreds of Pales
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szervezet katonai szárnya, az al-Kasszám Brigádok szóvivője, Abu Obaida közölte, hogy a szombatra tervezett túszátadás nem valósul meg, amíg Izrael „nem teljesíti a megállapodásban foglaltakat, és nem kompenzálja az elmúlt hetek mulasztásait”. Obaida szerint az izraeli hadsereg (IDF) megsértette a tűzszüneti egyezményt azáltal, hogy késleltette az észak-gázai lakosok visszatérését, korlátozta a segélyszállítmányok bejutását és katonai műveleteket hajtott végre a térségben. A törékeny tűzszünet január 19-én köttetett a zsidó állam és a Hamász terrorszervezet között, amelyet követően fokozatosan megindult a túszcsere. Ennek azonban a Hamász lépésével most vége szakadhat és újra kiújulhatnak a harcok az övezetben.

A Hamász lépése a törékeny tűzszünet végét jelentheti
A Hamász lépése a törékeny tűzszünet végét jelentheti. Fotó: AFP

A Hamász döntése megrázta a túszok családtagjait

A döntés komoly aggodalmat váltott ki a túszok családjaiban és a nemzetközi közvetítők körében. A Túszok és Eltűntek Családjainak Fóruma nevű szervezet felszólította a tűzszüneti tárgyalásokat koordináló országokat, azaz Katart, az Egyesült Államokat és Egyiptomot, hogy sürgősen lépjenek közbe. 

A csoport szerint a nemrég szabadon bocsátott túszok egészségi állapota aggasztó, és „az idő döntő tényező” a foglyok megmentése szempontjából.

Az előző túszszabadítás során három izraeli fogoly került vissza Izraelbe, ám megjelenésük alapján fizikailag legyengült állapotban voltak.

Izrael szerint a Hamász sérti meg a tűzszünetet

Izrael elítélte a Hamász bejelentését. Israel Katz védelmi miniszter kijelentette, hogy a lépés „a tűzszüneti megállapodás teljes megszegését” jelenti, és utasította az izraeli hadsereget, hogy „a legmagasabb szintű készültséggel” álljon készen minden lehetséges forgatókönyvre Gázában.

Itamar Ben-Gvir izraeli jobboldali politikus ennél is keményebb választ sürgetett, és egy „nagyszabású támadást” követelt Gáza ellen, beleértve a segélyek teljes blokádját és az izraeli ellenőrzés alatt álló területekre már bejutott segélycsomagok megsemmisítését.

A tűzszünet jövője kérdésessé vált 

A Hamász és Izrael kölcsönösen vádolják egymást a megállapodás megszegésével, ami kétségessé teszi a tűzszünet jövőjét. A legutóbbi, szombati túszcserék során a Hamász három izraeli túszt engedett el, míg Izrael 183 palesztin foglyot bocsátott szabadon.

A fegyverszünet január 19-i kezdete óta a Hamász összesen 16 izraeli túszt engedett el a megállapodás első szakaszának keretében, de a tervezett 33 főből nyolcan már nem élnek az izraeli kormány közlése szerint. A terrorszervezet és szövetségesei ezenfelül még mindig 73 személyt tartanak fogva, akiket 2023. október 7-én raboltak el.

Borítókép: Arbel Yehud izraeli túszt a Hamász fegyveresei átadják Vöröskeresztnek Khan Yunisban 2025. január 30-án (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.