A szervezet katonai szárnya, az al-Kasszám Brigádok szóvivője, Abu Obaida közölte, hogy a szombatra tervezett túszátadás nem valósul meg, amíg Izrael „nem teljesíti a megállapodásban foglaltakat, és nem kompenzálja az elmúlt hetek mulasztásait”. Obaida szerint az izraeli hadsereg (IDF) megsértette a tűzszüneti egyezményt azáltal, hogy késleltette az észak-gázai lakosok visszatérését, korlátozta a segélyszállítmányok bejutását és katonai műveleteket hajtott végre a térségben. A törékeny tűzszünet január 19-én köttetett a zsidó állam és a Hamász terrorszervezet között, amelyet követően fokozatosan megindult a túszcsere. Ennek azonban a Hamász lépésével most vége szakadhat és újra kiújulhatnak a harcok az övezetben.
![A Hamász lépése a törékeny tűzszünet végét jelentheti](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/dyVQoYKTj3U32_SowPLvDBRyWwF3uil_cp40k8ojNqo/fit/1200/800/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzQ3ODhhMmM0YjIzYTRmNjJiMzFmM2VlYzA3NjZiNGY4.jpg)
A Hamász döntése megrázta a túszok családtagjait
A döntés komoly aggodalmat váltott ki a túszok családjaiban és a nemzetközi közvetítők körében. A Túszok és Eltűntek Családjainak Fóruma nevű szervezet felszólította a tűzszüneti tárgyalásokat koordináló országokat, azaz Katart, az Egyesült Államokat és Egyiptomot, hogy sürgősen lépjenek közbe.
A csoport szerint a nemrég szabadon bocsátott túszok egészségi állapota aggasztó, és „az idő döntő tényező” a foglyok megmentése szempontjából.
Az előző túszszabadítás során három izraeli fogoly került vissza Izraelbe, ám megjelenésük alapján fizikailag legyengült állapotban voltak.
Izrael szerint a Hamász sérti meg a tűzszünetet
Izrael elítélte a Hamász bejelentését. Israel Katz védelmi miniszter kijelentette, hogy a lépés „a tűzszüneti megállapodás teljes megszegését” jelenti, és utasította az izraeli hadsereget, hogy „a legmagasabb szintű készültséggel” álljon készen minden lehetséges forgatókönyvre Gázában.
Itamar Ben-Gvir izraeli jobboldali politikus ennél is keményebb választ sürgetett, és egy „nagyszabású támadást” követelt Gáza ellen, beleértve a segélyek teljes blokádját és az izraeli ellenőrzés alatt álló területekre már bejutott segélycsomagok megsemmisítését.
A tűzszünet jövője kérdésessé vált
A Hamász és Izrael kölcsönösen vádolják egymást a megállapodás megszegésével, ami kétségessé teszi a tűzszünet jövőjét. A legutóbbi, szombati túszcserék során a Hamász három izraeli túszt engedett el, míg Izrael 183 palesztin foglyot bocsátott szabadon.
A fegyverszünet január 19-i kezdete óta a Hamász összesen 16 izraeli túszt engedett el a megállapodás első szakaszának keretében, de a tervezett 33 főből nyolcan már nem élnek az izraeli kormány közlése szerint. A terrorszervezet és szövetségesei ezenfelül még mindig 73 személyt tartanak fogva, akiket 2023. október 7-én raboltak el.
Borítókép: Arbel Yehud izraeli túszt a Hamász fegyveresei átadják Vöröskeresztnek Khan Yunisban 2025. január 30-án (Fotó: AFP)