Izrael védelmi minisztere, Israel Katz csütörtökön bejelentette, hogy katonai terveket készítenek a Gázai övezet palesztin lakosainak önkéntes távozására. A lépés összhangban van Donald Trump amerikai elnök keddi nyilatkozatával, amely szerint a palesztinoknak lehetőséget kellene adni arra, hogy új otthont találjanak Gázán kívül. Trump azt is kijelentette, hogy a háború után az Egyesült Államok birtokolná Gázát, miután megtisztította azt a fegyverektől és romoktól.
![Israel Katz, Izrael védelmi minisztere csütörtökön közölte, hogy a hadsereg terveket dolgoz ki a Gázai-övezet palesztin lakosainak „önkéntes távozására”.](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/LPCXJfIMZYGP9lDgeot4QNgGz7os0lRvKk6vyB9Fsso/fit/1200/800/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzE3NzMyYzM0NmRjMzQ0NGI5MWQ3YmY5MjQ2NDE0YjU0.jpg)
(Fotó: AFP)
A javaslatot az izraeli kormány elsőre meglepetéssel fogadta, de végül támogatólag állt hozzá. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy a palesztinok elköltözése ideiglenes lenne, ami némileg tompítja az eredeti elképzelés élességét. Szintén árnyalta Trump kijelentését Marco Rubio, amerikai külügyminiszter, aki maga is hangsúlyozta, hogy csak ideiglenes lenne a gázai palesztinok áttelepítése. Trumpnak a Gázai övezettel kapcsolatos terve vegyes reakciókat váltott ki világszerte.
Izrael konfrontációja
Az arab országok, köztük Spanyolország, Írország és Norvégia, már jelezték, hogy nem kívánják befogadni a gázai palesztinokat. José Manuel Albares spanyol külügyminiszter szerint a palesztinok földje Gázában van, és nem szabad megkérdőjelezni ezt a jogot.
António Guterres ENSZ-főtitkár is bírálta a javaslatot, bár Trump nevét nem említette. Kijelentette:
A megoldáskeresés közben nem szabad a problémát még súlyosabbá tenni
és elítélt bármilyen formájú etnikai tisztogatást.
A palesztin lakosság az elmúlt hónapokban szinte teljesen bezárva élt Gázában, mivel az izraeli hatóságok szigorúan korlátozták a kijutást.
Csak néhány kivételes esetben engedélyeztek orvosi evakuációt. A mostani izraeli katonai terv azt célozza, hogy a lakosok szárazföldi határátkelőkön, tengeri vagy légi úton is elhagyhassák a térséget. A javaslat körüli feszültséget fokozza, hogy Izrael a héten kilépett az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából, miután az Egyesült Államok is hasonló lépést tett.
Netanjahu szerint a tanács rendszerszintű elfogultsággal viseltetik Izraellel szemben, és elfogadhatatlan módon kritizálja az ország katonai akcióit.
Mindeközben egy izraeli katonát hét hónap börtönbüntetésre ítéltek palesztin foglyok bántalmazása miatt. Az izraeli katonai bíróság szerint Israel Hajbi, egy tartalékos katona, rendszeresen verte a foglyokat a Sde Teiman bázison. Az ügy nemzetközi figyelmet kapott, mivel hónapok óta érik kritikák az izraeli fogvatartási körülményeket.
A katonai előkészületek ellenére a legnagyobb akadály az marad, hogy jelenleg egyetlen ország sem jelezte, hogy kész lenne befogadni a gázai palesztinokat.
Az izraeli kormány ugyan bízik abban, hogy a nemzetközi közösség idővel támogatni fogja a tervet, de a realitás egyelőre nem ebbe az irányba mutat. A Fehér Ház közleményében leszögezte, hogy bármilyen palesztin áthelyezés „csak átmeneti jellegű” lehet.
Borítókép: Kitelepített palesztinok folytatják a visszatérésüket észak felé az Izrael és a Hamász közötti tűzszüneti megállapodást követően Gázában, 2025. február 5-én (Fotó: AFP)