Három éve kezdődött az orosz–ukrán háború, mely mérhetetlen veszteségekkel járt a harctéren és hatalmas károkkal a nemzetközi gazdaságban. Miközben megkezdődtek az amerikai–orosz tárgyalások a békéről, egyes európai vezetők továbbra is a háború folytatásának lehetőségein gondolkodnak. A Nézőpont Intézet a közvélemény-kutatásában azt vizsgálta, hogy mit gondolnak a fegyverszünet és a háború folytatásának lehetőségéről Közép-Európában.
Az Európai Unió közép-európai országaiban a mihamarabbi béke iránti igény többségi, a háborúpártiság pedig kisebbségi álláspontot képvisel.
A térség valamennyi nemzete azonnali fegyverszünetet akar, s a békét nem harctéri győzelemmel akarná elérni. Nincs olyan ország a régióban, ahol ne lenne ötven százaléknál nagyobb támogatottsága az azonnali fegyvernyugvásnak:
a konfliktus tárgyalóasztal melletti rendezését támogatja a románok (kilencven százalék), a magyarok (nyolcvan százalék), a szlovénok (79 százalék), az osztrákok (72 százalék), a bolgárok (72 százalék), a horvátok (72 százalék), a szlovákok (hetven százalék), a csehek (62 százalék) és a lengyelek (55 százalék) többsége is.
Borítókép: Három éve tart az orosz–ukrán háború (Fotó: AFP)