A párizsi AI Action Summit kétnapos eseményére Emmanuel Macron francia elnök és Narendra Modi indiai miniszterelnök meghívására a világ vezető döntéshozói, technológiai óriásvállalatok képviselői és tudósai gyűltek össze, hogy megvitassák a mesterséges intelligencia (MI) jövőjét. A találkozó egyik központi témája az MI fejlesztésének és alkalmazásának szabályozása volt, amelyben markáns különbségek mutatkoztak az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és az Európai Unió megközelítése között.
![A párizsi mesterséges intelligencia csúcstalálkozón Emmanuel Macron francia elnök szelfit készít a résztvevőkkel.](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/ULFlxqdZq1UyEyjZIgUCQX_dpxoEaujrsGsRPljHeDw/fit/1200/799/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzNjYmQ1Y2U3MTJlNzRjOGY4ZTJmMGNjYzhhZDI1NGVh.jpg)
Fotó: Hans Lucas via AFP
A csúcstalálkozó előtt és alatt számos nagy bejelentés történt, amelyek jelentős hatással lehetnek a mesterséges intelligencia jövőjére. Az esemény geopolitikai jelentőségét növelte, hogy a mesterséges intelligencia már nem csupán egy technológiai kérdés, hanem a nemzetközi erőviszonyokat is befolyásoló stratégiai tényező. Az Egyesült Államok és Kína közötti MI-verseny mellett Európa is igyekszik önálló pozíciót kialakítani a globális technológiai versenyben.
Milliárdos MI-beruházások Európában
A csúcstalálkozón jelentették be, hogy egy 150 milliárd eurós fejlesztési alap jön létre az európai mesterséges intelligencia-ipar fellendítésére. Az AI Champions nevű kezdeményezés célja, hogy összekösse a befektetőket és az innovatív vállalkozásokat, megteremtve a feltételeket egy erős európai MI-ökoszisztéma kiépítéséhez. Az AI Champions kezdeményezést a General Catalyst befektetési alap vezeti, és több mint hatvan nagyvállalat, köztük az Airbus, a Siemens, a Spotify és a Volkswagen is csatlakozott hozzá.
Emmanuel Macron szintén jelentős befektetési tervet jelentett be: Franciaország 109 milliárd eurót fordít az MI-szektor támogatására, amely magában foglalja egy hatalmas adatközpont-komplexum kiépítését is.
Az elnök szerint a projekt Franciaország számára hasonló jelentőségű, mint az Egyesült Államokban Donald Trump által bejelentett, 500 milliárd dolláros mesterséges intelligencia-fejlesztési program.
A francia befektetési csomag részeként egy korábbi megállapodás értelmében az Egyesült Arab Emírségek 30-50 milliárd eurós hozzájárulásával épül meg Európa legnagyobb adatközpont-campusa. Az MI-infrastruktúra fejlesztése nemcsak a technológiai fejlődést gyorsíthatja fel, hanem stratégiai előnyt is jelenthet Európa számára az Egyesült Államokkal és Kínával szemben.