A Meta a világ leghosszabb tengeri kábelét fektetné le

A Meta bejelentette a világ leghosszabb víz alatti kábelprojektjének megépítését, amelynek célja az Egyesült Államok, India, Dél-Afrika, Brazília és más régiók összekötése.

Forrás: The Guardian2025. 02. 18. 11:12
Egy optikai kábelt húznak a partra a „Pleijel” kábelfektető hajóról Sassnitz kikötőjének bejáratánál Fotó: Stefan Sauer Forrás: dpa Picture-Alliance/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A technológiai vállalat szerint a Project Waterworth egy 50 ezer kilométer hosszú tenger alatti kábelt jelent, amely hosszabb, mint a Föld kerülete. Ez a kábel lenne az eddigi leghosszabb, amely 24 szálpárból álló rendszert használ, ami nagyobb kapacitást biztosít, és segítené a Facebookot, az Instagramot és a WhatsAppot is tulajdonló amerikai techcég jövőbeni AI-projektjeit – írja a The Guardian.

Facebook
A Meta cég logója (Fotó: Anadolu/AFP)

A Meta egy blogbejegyzésben közölte: „A Waterworth összeköttetést biztosít az Egyesült Államok, India, Brazília, Dél-Afrika és más kulcsfontosságú régiók számára. Ez a projekt lehetővé teszi a nagyobb gazdasági együttműködést, megkönnyíti a digitális befogadást, és lehetőségeket nyit a technológiai fejlődés előtt ezekben a régiókban.”

A Meta szerint a digitális infrastruktúra területén is dinamikusan növekvő Indiában a Waterworth segíteni fog felgyorsítani a fejlődést, és támogatni fogja az ország digitális gazdaságára vonatkozó ambiciózus terveit.

A vállalat hozzátette: 

Az elmúlt évtizedben különböző partnerekkel együtt több mint 20 tenger alatti kábelt fejlesztve hajtottuk végre az infrastrukturális innovációt. Ebbe beletartozik az iparágban vezető, 24 szálpárból álló tenger alatti kábelek többszöri kiépítése - szemben a többi új rendszerre jellemző 8-16 szálpárral.

A Szingapúrt Franciaországgal összekötő nagyon nagy sebességű tenger alatti kábel, a „SEA-ME-WE 5” a 2016. március 1-jei telepítés során a dél-franciaországi La Seyne-sur-Merben (Fotó: AFP/Boris Horvat)

A világ internetes forgalmának több mint 95 százalékát tenger alatti kábeleken keresztül továbbítják, ami aggodalmakat vált ki azzal kapcsolatban, hogy ezek a kábelek támadásokkal vagy balesetekkel szemben érzékenyek, és geopolitikai feszültségek és konfliktusok során célpontok lehetnek. A NATO januárban missziót indított a Balti-tengeren közlekedő hajók fokozott felügyeletére, miután tavaly kritikus jelentőségű tenger alatti kábelek sérültek meg.

2018-ban a Trump-adminisztráció szankciókat vezetett be egy orosz vállalat ellen, amely állítólag „víz alatti képességeket” biztosított Moszkvának, a víz alatti hálózat megfigyelése céljából. Júliusban Tonga nagy része sötétségbe borult, miután a szigethálózatot összekötő tenger alatti internetkábel megsérült, ami káoszt okozott a helyi vállalkozások számára.

A Meta azt írta, hogy a kábelrendszert 7000 méter mélyre fekteti, és „fokozott biztonsági technikákat alkalmaz, hogy elkerülje a hajók horgonyai és más veszélyek okozta károkat”.

Borítókép: Egy optikai kábelt húznak a partra a „Pleijel” kábelfektető hajóról Sassnitz kikötőjének bejáratánál (Fotó: dpa Picture-Alliance/AFP/Stefan Sauer)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.