Miért találkozik Orbán Viktor Alice Weidellel?

A vasárnap esti kancellárjelölti vita után szinte biztosra vehető, hogy Friedrich Merz lesz Németország következő kancellárja, egy CDU/CSU–SPD, azaz hagyományos nevén keresztény- és szociáldemokrata „nagykoalíció" élén. Ugyan a két párt összesen 45 százalékon áll, a küszöb alatti pártokra adott szavazatok miatt az ötven százalék feletti mandátumhoz vezethetnek. Igazából a német politika legfontosabb hatalmi kérdése most, hogy a két „nagypárt” összesen eléri-e az ötvenszázalékos mandátumarányt. Erről írt a közösségi oldalán Mráz Ágoston Sámuel.

Forrás: Mráz Ágoston Sámuel nézőpontja / FB2025. 02. 11. 12:04
Fotó: Hegedüs Róbert Forrás: MTI/MTVA/MTVA - Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelõ Alap
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nézőpont Intézet vezetője a Facebookon közzétett bejegyzésében kifejtette: Az AfD, az Alternatíva Németországért ugyan minden jel szerint megduplázza 2021-es eredményét, húsz százalék fölötti eredménnyel, de a február 23-ai választás után aligha kerül közelebb Németország kormányzásához. Sőt, a nagykoalíció egyben egy AfD-ellenes koalíció is lesz. Miért fogadja akkor Orbán a párt elnökét, Alice Weidelt kedden és szerdán Budapesten – tette fel a kérdést Mráz Ágoston Sámuel.

A szakértő részletesen fejtette ki érvelését, amely szerint több oka is van a találkozónak:

1. Az AfD programja áll tartalmilag legközelebb a Fideszéhez a német politikai kínálatból, még ha több ponton vannak is fontos eltérések. A Fidesz európai alternatívát épít, az AfD még mindig a jelenlegi EU alternatíváját keresi. De az ukrajnai háború helyett mindketten a békekötést szorgalmazzák, az illegális migráció és migránsok elleni határozott fellépést követelnek, a genderideológiát betiltanák, a gazdaságaik versenyképességét nagyon fontosnak tartják. Ez nem teljes egyetértés, de fontos egyetértési pontok.

2. Az AfD nem fogja megnyerni a választásokat, de ő lesz az igazi győztes: A kérdés jelenleg csak az, mennyivel emelkedik a párt támogatottsága a 2021-es kétszerese felé. Ha az AfD és a Fidesz elnöke találkozik, akkor győztesek találkoznak. A CDU/CSU-nak jósolnak még néhány plusz százalékpontot 2021-hez képest, de a párt így is árnyéka marad egykori önmagának.

 3. Az AfD akár tartományi szinten is legitim szereplővé válhat a német politikában, amely komoly fordulat lenne az eddigi helyzethez képest. Volt idő, amikor még Dél-Afrikából szólt rá egy liberális türingiai miniszterelnökre, mondjon le, mert a titkos szavazáson alighanem az AfD is támogatta. 

A leendő kancellár, Friedrich Merz által a migráció ügyében elfogadott parlamenti támogatás – minden kampánytechnikailag érthető fogadkozás ellenére – lebontotta az ún. tűzfalat Németországban, a helyi és a tartományi politika patthelyzeteinek feloldásakor ezután nem lesz tiltható Berlinből az AfD-vel való egyeztetés vagy együttszavazás. Márpedig a tartományok Magyarország szövetségesei, többekkel közvetlen kétoldalú kapcsolata is van.

 4. Az AfD az Európa-politikában is tényező lehet. Ugyan a német AfD és a francia Nemzeti Tömörülés vitája miatt a Patrióták nélkülük alakultak meg, a Patrióták számára az AfD-vel való szövetség (nem egyesülés) kulcsfontosságú lehet az európai nemzeti blokk (konzervatívok, patrióták, szuverenisták) létrehozásában. Orbán, mint a Patrióták alapítója, célul tűzte, hogy 2029-re a legnagyobb politikai erő legyen Brüsszelben a Patrióták pártja, ahhoz pedig szükség van több okos koalíciókra.

5. Az AfD-vel való találkozó nem kampányesemény, hanem politikai befektetés. Ha kampányesemény lenne, Németországban, egy piactéren történne. Mivel befektetés, a befektető a vendéglátó, s akkor kerül rá sor, amikor a még megerősödés előtt álló AfD »jó áron« megnyerhető.

 6. Azzal, hogy Orbán Weidelt fogadja, azt is üzeni, lát benne potenciált arra, hogy a pártot megújítsa, a vállalhatatlanoktól és az ügynököktől megszabadítsa és ezáltal kormányképessé tegye. 2025-ben az AfD még nem fog kormányra kerülni, de 2025-ben fog eldőlni, hogy Weidel képes lesz-e az AfD-t kormányképessé tenni.

Borítókép: Mráz Ágoston Sámuel (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.