A NATO védelmi ernyője többé nem elegendő Európa számára

Mark Rutte NATO-főtitkár arra figyelmeztette Európát, hogy fel kell készülni egy esetleges háborúra. A szövetség vezetője szerint nem természetes többé a béke. A lapunknak nyilatkozó szakértő szerint az elmúlt 10-15 évben egy világrendi változás folyamata rajzolódik ki.

2025. 02. 04. 11:12
Mark Rutte, a NATO főtitkára sajtótájékoztatót tart Nagy-Britannia miniszterelnökével (a képen nem látható) a NATO brüsszeli központjában 2025. február 3-án
Mark Rutte, a NATO főtitkára sajtótájékoztatót tart Nagy-Britannia miniszterelnökével (a képen nem látható) a NATO brüsszeli központjában 2025. február 3-án Fotó: Matthew Stockman Forrás: Getty Images/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Nagyon világosan mondom: fel kell készülnünk a háborúra. Ez a legjobb módja annak, hogy elkerüljük a háborút – erről beszélt a minap Mark Rutte.

Mark Rutte és Keir Starmer közös sajtótájékoztatója Brüsszelben
Mark Rutte és Keir Starmer közös sajtótájékoztatója Brüsszelben (Fotó: Anadolu/AFP)

A NATO-főtitkár közelmúltbéli figyelmeztetése aggodalmat tükröz Oroszország agresszív magatartása miatt. – Nem mutathatunk gyengeséget Oroszországgal szemben – hangsúlyozta Rutte.

A NATO-főtitkár szerint a béke többé nem magától értetődő, és ennek érdekében nagyobb szolidaritásra szólította fel a szövetség partnereit. 

Csiki Varga Tamás (Fotó: Nemzeti Közszolgálati Egyetem)

Európa az elmúlt harminc évet egy kegyelmes békehelyzetben élte át, ami elkényelmesítette az európai államokat. A békét és a gazdasági fejlődést magától értendő adottságnak gondolják az európai társadalmak

– mondta el lapunknak Csiki Varga Tamás, az NKE Eötvös József Kutatóközpont John Lukacs Intézet tudományos főmunkatársa.

Európa elszokott attól a gondolattól, hogy ezért tenni kell. Ez egyfelől az erőforrások oldaláról, másfelől pedig a honvédelmi szerepvállalás és elköteleződés oldaláról értelmezhető.

A szakértő arról is beszélt, hogy a közvélemény-kutatások egészen megdöbbentő adatokat mutatnak egyes európai államokban a lakosság vonatkozásában. Van ahol csupán 40 százalék vagy annál alacsonyabb azok száma, akik részt vennének a honvédelemben. Erőforrásoldalról pedig a gazdasági válságok után véges mennyiségű erőforrásból kellene a védelmi költségvetést kigazdálkodni.

Egy világrend változási folyamatot is látunk az elmúlt 10-15 évben. Vannak olyan országok, amelyek meg akarják védeni a fennálló rendet, ezek nyilván azok, amelyek előnyt élveznek ebből a világrendből. Ezek döntően a nyugati országok és vannak olyanok, amelyek meg akarják változtatni ezt az ún. status quót. Ezek a kihívó hatalmak, Oroszország és olyan regionális és globális nagyhatalmak, mint Irán és Kína, amelyek megkérdőjelezik nemcsak az Egyesült Államoknak és a Nyugatnak a vezető szerepét, hanem alapvetően azok bizonyos szabályait.

Vlagyimir Putyin orosz elnök és Hszi Csin-ping kínai elnök részt vesz a pekingi Tienanmen téri Népi Nagyterem előtt 2024. május 16-án tartott hivatalos üdvözlő ceremónián
Vlagyimir Putyin orosz elnök és Hszi Csin-ping kínai elnök részt vesz a pekingi Tienanmen téri Népi Nagyterem előtt 2024. május 16-án tartott hivatalos üdvözlő ceremónián (Fotó: AFP/Szergej Bobiljov)

A szakértő szerint ebben a keresztmetszetben van Európa kellemetlen helyzetben, mert a szomszédunkban is vannak olyan problémák mint az orosz–ukrán háború, délen pedig a migrációs, a társadalmi és egyéb kihívások. Ezek különálló válaszokat igényelnek.

A NATO-tagállamok közötti tehermegosztás kérdése

A felhívás Mark Rutte részéről a NATO-tagállamok felé ebbe a kontextusba illeszkedik bele. Ennek az az előző üzenete, hogy át kell állni egy háborús gondolkodásmódra, fel kell készülni ugyanis arra, hogy mi van akkor, ha az a béke, amit megszoktunk az már nem lesz többé

– mondta el a szakértő.

Mark Rutte azt hangsúlyozta, hogy „a terhet igazságosan kell elosztani Európa és az Egyesült Államok között”. A NATO főtitkára arról is beszélt, hogy a védelmi kiadások jövőbeli kvótája „jóval meghaladja majd a két százalékot”. Ez a növekedés azonban komoly terhet ró az egyes tagállamok költségvetésére.

A védelmi kiadások növelésére való hajlandóság attól függ, hogy mennyire érzi egy állam magát fenyegetve

– mutatott rá a szakértő.

Lengyel katonák Krakkóban
Lengyel katonák Krakkóban (Fotó: NurPhoto/AFP/Klaudia Radecka)

A NATO-n belül is ez a különbség. Akik közel vannak Oroszországhoz, a baltiak, lengyelek, skandinávok, azok nem 2022 hanem már 2014 óta sokkal dinamikusabban fejlesztik védelmi képességeiket és növelik a védelmi kiadásaikat. A baltiak már tavaly is három százalék körül költöttek, a lengyelek négy százalék fölött. Trump és Rutte felszólítására őket nem zavarná az ötszázalékos iránycél sem, sőt a baltiak akár hat százalékot is költenének.

– Akik távolabb vannak, azok kevésbé szeretnék ezt a célt elérni, az ötszázalékos iránycél azonban összességében nagyon ambiciózus vállalás, és inkább csak tárgyalási alap, de a 3-3,5 százalék a jelenlegi politikai helyzetben reális szám.

Csiki Varga Tamás arról is beszélt, hogy 2022-ben, amikor elfogadták az új stratégiai koncepciót, annak hatására a NATO különböző regionális védelmi terveit is újratervezték és -számolták.

Külön van például a skandináv államokra északon, külön a Baltikumra és külön Közép-Európára, ezek jellemzően Oroszországgal kapcsolatos nagy területvédelmi háborúkra vonatkozó tervek

– összegezte a szakértő.

Borítókép: Mark Rutte, a NATO főtitkára sajtótájékoztatót tart Nagy-Britannia miniszterelnökével (a képen nem látható) a NATO brüsszeli központjában 2025. február 3-án (Fotó: AFP/Omar Havana)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.