Nem várt helyről kapott támogatást a magyar kormány drogpolitikája

Lassan felébred végre Nyugat-Európa is?

Forrás: Drogkutató Intézet2025. 02. 11. 14:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hamarosan drogállammá válik Belgium Ine Van Wymersch belga nemzeti kábítószerügyi biztos szerint – adta hírül Téglásy Kristóf, a Drogkutató Intézet (DKI) stratégiai igazgatója a szervezet honlapján. A belga politikus úgy vélte, hogy minden kormányzati szintnek és gazdasági ágazatnak segítenie kell „az illegális pénzek kiszorítását”, mielőtt azok beépülnének a valódi gazdaságba. – A bűnszervezetek cinkosai köztünk élnek. Belgium még nem drogállam, de azonnal reagálni kell, hogy ne váljon azzá – fogalmazott.

 

Legális tevékenységgel álcázzák a drogkereskedelmet

Az európai hatóságok felmérése kimutatta, hogy a holland kikötőkben megszaporodott razziák és a bevezetett szigorú ellenőrzések következtében a drogkereskedelem Európai Unióba való belépési pontja áttevődött a belga kikötőkbe, elsődlegesen Antwerpenbe. Az Európai Rendőri Hivatal (Europol) nemrégiben közzétett jelentése alapján

az EU-ban működő legveszélyesebb bűnszervezetek 86 százaléka legális struktúrákat használ bűnözői tevékenységeihez. 

Ezek lehetnek pizzériák, fodrászatok vagy éppen legális kannabisztartalmú termékeket áruló boltok is.

 

Egy véleményen a magyar szakemberekkel

Téglásy Kristóf arra is emlékeztetett, hogy a német droglegalizációs törvény mellett érvelők azt állították: meg kell szüntetni a fogyasztók elleni intézkedéseket és legálissá kell tenni a fogyasztást, mert így eltűnik a feketepiac, továbbá korlátozni lehet a drogkereskedelmet. A belga biztos felismerte a magyar álláspont helyességét, miszerint a legalizálás nem visszaszorítja, hanem teret ad a feketepiac bővülésének, ezáltal jelentősen növelve a drogbűnözést is – vélekedett a DKI stratégiai igazgatója.

Van Wymersch arról is értekezett, hogy egy olyan alap létrehozását javasolja Belgiumban, amelyből a bűnözőktől lefoglalt vagyon felhasználásával a kábítószer elleni küzdelem különböző területeit – nyomozati eszközök, közegészségügy, iskolai prevenció –, valamint a károk helyreállítását lehetne finanszírozni. Téglásy Kristóf felidézte: a DKI nemrégiben végzett egy kutatást, amelyben különféle fiktív intézkedési tervek elfogadottságára kérdeztek rá. Az egyik ilyen kérdésben az szerepelt, hogy a tetten ért drogdílerektől az elfogásukkor lefoglalt ingó vagyontárgyakat már akár a nyomozati eljárásban elkobozni és értékesíteni kell, majd az innen befolyt összeget drogprevencióra és rehabilitációra fordítani. A válaszadók többsége egyetértett az állítással és mindösszesen 27 százalékuk ellenezte volna egyértelműen egy ilyen jogszabály bevezetését.

Érdekesség, hogy a belga nemzeti kábítószerügyi biztos a viszonylag friss kutatásunk után ugyanerről beszélt 

– mutatott rá.

A stratégiai igazgató hozzátette: megállapítható, hogy a nyugat-európai országok szakemberei és hatóságai lassan kezdenek ébredezni. Remélhetőleg ez a folyamat a német választások eredményeképpen is folytatódik, és a droglegalizációt támogató lobbi visszaszorul. Kívánatos lenne, hogy egyre többen ismerjék fel a döntéshozók közül, hogy a legalizáció zsákutca, a prevenciónak és a zéró toleranciának nincs alternatívája – fogalmazott.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.