Marija Zaharova a RIA Novosztyinak adott interjújában azt mondta, hogy egyesek korábban cinikusan fogadták azokat a véleményeket, miszerint a konfliktust egyetlen nap alatt meg lehet oldani. Szerinte azonban maga Volodimir Zelenszkij igazolta ezt az állítást, amikor arról beszélt, hogy az ukrán kormány amerikai támogatás nélkül nem lenne képes fenntartani magát. Az orosz külügyi szóvivő emlékeztetett arra is, hogy Oroszország már a háború előtt is nyitott volt a tárgyalásokra, és előre figyelmeztette Ukrajnát a helyzet romlására.
![Oroszország szerint az amerikai támogatás csak elnyújtja a háborút](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/3g2bGlRxAd52gKp-wpGiUP6-dGK0ywoXALzK7V5RNKs/fit/1200/842/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzFmZjRkYzJhYjgwYTQ5MjVhNzAyOTBhN2FlYzQ5NmU1.jpg)
Trump kötheti meg a békét az orosz–ukrán háborúban
Közben a The Wall Street Journal arról számolt be, hogy Donald Trump egykori katonai tanácsadóját, Keith Kellogot bízta meg azzal, hogy száz napon belül érjen el tűzszünetet Ukrajnában. Kellog kijelentette, hogy nem ő fogja bemutatni a béketervet, hanem az Egyesült Államok elnökének kell ezt megtennie. Egyúttal hangsúlyozta, hogy szerinte csak Trump lehet képes elérni az orosz–ukrán háború befejezését.
Vlagyimir Putyin szintén leszögezte, hogy a konfliktus lezárásának célja nem lehet egy rövid távú tűzszünet, amely csak az ukrán hadsereg átcsoportosítására és újrafegyverzésére szolgálna, hanem egy hosszú távú, tartós békére van szükség. Donald Trump korábban kijelentette, hogy szerinte Zelenszkij készen áll egy megállapodásra, de nem részletezte, milyen feltételekkel. Az amerikai elnök ugyanakkor megjegyezte, hogy már folytatott tárgyalásokat Putyinnal, aki Trump szerint szintén a tartós békében érdekelt.
Ukrajna pozíciói folyamatosan romlanak
Miközben Oroszország, Ukrajna és az Egyesült Államok között elkezdődtek a békéről szóló tárgyalások, addig az orosz hadsereg folyamatosan halad előre. Nemrég esett el Velyka Novosilka városa, ami a dél-donbászi ukrán védelem egyik stratégiailag fontos bástyája volt. A kurszki régióba benyomuló ukrán egységek is teret vesztenek az egyesült orosz és észak-koreai erőkkel szemben, miközben Ukrajna egyre nagyobb hiánnyal küzd mind hadianyag, mind hadra fogható férfiak terén. A veszteségek növekedésével pedig nemcsak a háborús erőfeszítések fenntartása, de a konfliktus lezárása utáni újjáépítés is kérdésessé válik a rendkívül magas munkaerőhiány miatt.
Borítókép: Vlagyimir Putyin orosz elnök sajtótájékoztatót tart az Eurázsiai Gazdasági Legfelsőbb Tanács ülését követően az Igora síközpontban, a Leningrádi régióban, 2024. december 26-án (Fotó: AFP)