Az Oroszországi Föderáció ENSZ-nagykövete, Vaszilij Nebenzja egy friss nyilatkozatban kifejtette Oroszország álláspontját az esetleges békefenntartó erők ukrajnai bevetésével kapcsolatban. A diplomata hangsúlyozta, hogy bármilyen békefenntartó misszió kizárólag az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazásával lenne elfogadható Moszkva számára.
![Az Oroszországi Föderáció ENSZ-nagykövete, Vaszilij Nebenzja (Fotó: AFP)](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/siojpFCcPl2cPZJVYomI3tfIlnpL1_A-EoUFvdoZms0/fit/1024/682/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzIxYmIwYjEwNGJkZjQ2YTRiZjBhOGM4ZDI2MjYyODJm.jpg)
Tekintettel az ukrajnai válság okozta általános kimerültségre, valóban különböző pletykák kezdtek keringeni, köztük néhány igen furcsa is. Egyértelműen meg kell érteni: semmilyen békefenntartó nem működhet az ENSZ Biztonsági Tanácsának mandátuma nélkül. Ellenkező esetben minden külföldi katonai kontingens, amelyet a hadműveleti zónába küldenek, legitim katonai célpontot jelent fegyveres erőink számára
– jelentette ki Nebenzja.
Oroszország nem enged
A diplomata nyilatkozata válasz arra a közelmúltban felmerült hírre, miszerint a nyugati hatalmak fontolgatják egy körülbelül százezer fős „békefenntartó” erő bevetését Ukrajnában.
Az orosz Külső Hírszerző Szolgálat korábban közölte, hogy véleményük szerint egy ilyen lépés valójában Ukrajna megszállását jelentené.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője is megszólalt az ügyben, kijelentve:
Békefenntartók bevetése csak az adott konfliktus minden érintett felének beleegyezésével lehetséges. Jelenleg korai lenne békefenntartókról beszélni Ukrajnában.
Vlagyimir Putyin orosz elnök januárban, az Orosz Biztonsági Tanács állandó tagjaival tartott megbeszélésen kifejtette álláspontját az ukrajnai helyzet rendezésével kapcsolatban:
Az ukrajnai konfliktus rendezésének célja nem egy rövid tűzszünet vagy szünet kell, hogy legyen az erők átcsoportosítása és újrafelfegyverzése céljából, a konfliktus későbbi folytatása érdekében, hanem egy hosszú távú béke.
Az orosz vezető hangsúlyozta, hogy az orosz hatóságok továbbra is küzdeni fognak az emberek érdekeiért, és ez a speciális katonai művelet lényege. Putyin szerint az Ukrajnában megvalósuló békének a régióban élő minden ember, minden nép jogos érdekeinek tiszteletben tartásán kell alapulnia.
Az orosz álláspont tehát egyértelmű: bármilyen békefenntartó erő bevetése Ukrajnában kizárólag az ENSZ Biztonsági Tanácsának jóváhagyásával lenne elfogadható Moszkva számára. Ellenkező esetben az orosz fél jogot formálna arra, hogy katonai célpontként kezelje ezeket az erőket. Ez a határozott álláspont jól mutatja az orosz vezetés elszántságát érdekeinek védelmében, valamint azt a törekvést, hogy a konfliktus rendezése során Oroszország megkerülhetetlen szereplő maradjon.
Moszkva nem fogadja el a konfliktus egyoldalú rendezésére tett kísérleteket.
Nebenzja nyilatkozata rávilágít arra is, hogy az orosz vezetés komolyan veszi az ENSZ szerepét a nemzetközi konfliktusok kezelésében.
Borítókép: Az ukrán szárazföldi erők harckocsidandárjának katonái 2025. február 6-án (Fotó: AFP)