A vezetők tegnap telefonbeszélgetésük során megállapodtak abban, hogy maguk is folytatják a kapcsolattartást, hogy különtalálkozójukra összpontosítanak, és abban is megállapodtak, hogy azonnal utasítást adnak segítőiknek, kezdjék meg a vonatkozó munkát
– közölte Peszkov. Hozzátette:
A találkozó helyét és feltételeit csak később lehet majd meghatározni
Az orosz elnöki szóvivő elmondta: egyelőre arról sincs konkrét elképzelés, hogy mikor valósulhat meg Putyin és Trump kölcsönös látogatása. Peszkov nem adott egyértelmű választ arra a kérdésre, hogy Putyin és Trump először beszélt-e az amerikai elnök beiktatása óta, és hogy a kapcsolatfelvétel kinek a kezdeményezésére történt.
Ezt kommentár nélkül hagyom
– mondta. A szóvivő szerint a Kreml nagyon fontosnak tartja a Putyin és Trump közötti megbeszélést, annak fényében, hogy az elmúlt években nem történt kapcsolatfelvétel legmagasabb szinten az Egyesült Államok és Oroszország között.
Közölte, hogy a Krím és Szevasztopol, valamint az utóbb elcsatolt négy új régió elismerésének témája nem került szóba a szerdai telefonbeszélgetésen.
Peszkov beszámolójának értelmében a vezetők az energiaszektorról tárgyaltak, az Oroszország által törvénytelennek tartott szankciók feloldásáról viszont nem. Az ukrajnai rendezés kérdésére kitérve az orosz elnöki sajtótitkár türelemre intett, és azt mondta, hogy előbb meg kell várni Oroszország és az Egyesült Államok munkájának első eredményeit.
Bejelentette, hogy Oroszország már megkezdte tárgyalócsoportjának létrehozását, amelynek összetételét Putyin döntésének megfelelően később ismertetik. Egyelőre az amerikai tárgyalók oroszországi látogatásáról nincsenek konkrét megállapodások.
Peszkov szerint a Kremlnek imponál, hogy az új amerikai kormányzat mindent meg akar tenni az ukrajnai konfliktus befejezéséért, szemben az előző amerikai kormányzattal, amely azon az állásponton volt, hogy mindent meg kell tenni a háború fenntartásáért.
Korainak nevezte annak a kérdésnek a megválaszolását, hogy mely országok vehetnek részt az ukrajnai tárgyalásokon, és hogy Kína is köztük lesz-e.
Rámutatott, hogy a 2015-ös minszki megállapodások tapasztalatai sokatmondók, és hogy Oroszország az újabb tárgyalások folyamán mindig szem előtt fogja tartani őket. Hozzátette, az európai biztonság kérdéseit, beleértve az Oroszországot érintő kérdéseket is, átfogóan kell megvitatni, és a Kreml arra számít, hogy ez így lesz.
Peszkov szerint a Putyin és Trump közötti találkozóra még azelőtt kerül sor, hogy a vezetők hivatalos látogatásra érkeznének egymás országába. Hangsúlyozta, hogy Putyin és Trump közötti első látogatásra egy harmadik országba kerülhet sor.
Kölcsönösen meghívták egymást, ami azt jelenti, hogy most Trump elnöknek érvényes meghívása van Oroszországba, az orosz elnöknek érvényes meghívása van az Amerikai Egyesült Államokba. Elég gyorsan megegyeztek abban, hogy megállapodnak és tartanak egy munkatalálkozót valahol egy harmadik országban
– mondta a Kreml szóvivője a Pavel Zarubinnal folytatott beszélgetésben. Az interjú egy részletét a VGTRK újságíró Telegram-csatornáján tette közzé.
Peszkov nem ismertette annak az orosz állampolgárnak a nevét, aki a napokban hazatérhet a szabadon bocsátott amerikai Marc Fogelért cserébe.
A Fehér Ház és a TASZSZ orosz hírügynökség szerint a 2017-ben online pénzmosás címén elfogott, majd elítélt Alekszandr Vinnyiket szándékoznak szabadon engedni az amerikai hatóságok.
Ami megdöbbentett, hogy az egész világ most megdermedt, és úgy tekint a lezajlott telefonbeszélgetésre és az arról szóló jelentésekre, mint valami nem mindennapi dologra. Idáig fajultak a dolgok a Joe Biden [korábbi amerikai] elnök vezette kormányzat munkatársai miatt
– hangoztatta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a csütörtökön Moszkvában a tádzsik hivatali partnerével tartott közös sajtótájékoztatón. Lavrov szerint az Egyesült Államok európai „szatellitái” elvetették a párbeszédet és a diplomáciát mint a külvilággal való kommunikáció módszerét, és „áttértek a fenyegetések, a szankciók, a náci kijevi rezsim felfegyverzésének nyelvére, hogy háborút folytassanak az Oroszországi Föderáció ellen”. Kifogásolta, hogy Nyugaton semmilyen visszhangot sem vált ki az a pusztítás, amelyet az Ukrajnának leszállított, nyugati szakemberek által üzemeltetett nagy hatótávolságú rakéták okoznak, sem „az ukrán nácik által elkövetett atrocitások”.
A Vlagyimir Putyin és Donald Trump telefonbeszélgetése okozta meglepettségből, kábulatból és mindabból ítélve, ami Ukrajnában történik és amit Zelenszkij náci rezsimje művel, a Nyugat kezdte természetesnek venni, hogy így kell kommunikálni Oroszországgal
– fogalmazott Lavrov.
Valószínűleg ezért dermedtek meg sokan Nyugaton, kezdve az uniós vezetőkkel, amikor két jó modorú, udvarias ember között normális, elemi beszélgetés zajlott le
– tette hozzá.
Amint arról korábban beszámoltunk, az amerikai elnök bejelentette, hogy hosszú és rendkívül produktív telefonbeszélgetést folytatott Vlagyimir Putyinnal szerdán, amelyben a vezetők megállapodtak abban, hogy tárgyalásokat kezdenek az ukrajnai háború befejezéséről.
Borítókép: Donald Trump és Vlagyimir Putyin. (Fotó: Brendan Smialowski/AFP)