Trump béketervének elemei között szerepelhet a konfliktus ideiglenes befagyasztása, a megszállt területek helyzetének tisztázatlansága, valamint Ukrajna számára bizonyos biztonsági garanciák nyújtása, hogy Moszkva a jövőben ne indíthasson újabb támadást.
![Trump béketerve](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/bzQNIt4qTVNHzy-nUjCl4JoKlC4hIx2tszHQCaP2Z9g/fit/1024/694/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50Lzg4ZWZlZmJlMDU5YjQ1MWM5MDgwYjJiOGVmM2E5NTFj.jpg)
A Fehér Ház állítólag komoly szankciókkal fenyegeti Oroszországot arra az esetre, ha elutasítaná a tárgyalásokat. Trump emberei szerint a béketerv lehetőséget teremtene arra, hogy Ukrajna választásokat tartson, amint a tűzszünet életbe lép. Kellogg kiemelte:
Az Egyesült Államok már most rendelkezik egy „jó és szilárd” rendezési tervvel.
Kijev és Moszkva óvatosan reagál Trump tervére
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a napokban jelezte, hogy hajlandó lenne tárgyalni Vlagyimir Putyinnal egy békemegállapodásról, de csak szövetségesei jelenlétében. Kijev továbbra is a NATO-tagságot tartja a legfontosabb biztonsági garanciának, azonban Washington ezzel kapcsolatban eddig nem mutatott támogatást.
A háború február közepén éri el harmadik évfordulóját, és a Bloomberg információi szerint Trump terve fordulópontot jelenthet a konfliktus alakulásában.
Kellogg és más tisztviselők a „béke az erő révén” elvet hangsúlyozzák, amelynek részeként az USA akár gazdasági előnyöket is ajánlhat Ukrajnának az amerikai támogatásért cserébe. A müncheni konferencián várhatóan további részletek is napvilágot látnak a tervről, amely jelentős hatással lehet a háború jövőjére.
Borítókép: Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke (Fotó: AFP)