Újabb uniós botrány – Az Európai Parlament kétes hírű elnöke: Dr. Metsola

Az Európai Parlament elnöke, Roberto Metsola doktori disszertációjával szemben súlyos vádak merültek fel. Az EU azzal védekezik, hogy a máltai politikusnak sosem volt doktorija. De akkor miért hívja magát Dr. Metsolának?

Forrás: Junge Freiheit2025. 02. 20. 14:46
Az Európai Parlament elnöke, Roberta Metsola Fotó: Frederick Florin Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke állítólag doktori disszertációjának felét máshonnan másolta – mondta Stefan Weber plágiumvadász, írja a Junge Freiheit.

A politikus doktori disszertációja csalás? Vagy egyáltalán nincs is doktori értekezés? Legalábbis ezt állította szóvivője, Mina Andrejeva a Bildnek. Ez csupán egy mesterdiploma volt, amelyre akkoriban, 2003-ban más tudományos szabályok vonatkoztak. Azt is kijelentette, hogy a 46 éves kereszténydemokrata politikus ezért nem rendelkezik doktori fokozattal.

A német Bild 188 olyan helyet említ, ahol Metsola állítólag plagizált, egész passzusokat másolt vagy rosszul idézett.

Ezt az állítást azonban könnyű cáfolni. Metsola saját honlapján a néppárti frakció tagjaként szó szerint ez áll:

Dr. Metsola 2004 és 2012 között Málta Európai Unió melletti állandó képviseletén dolgozott a jogi és igazságügyi együttműködés attaséjaként valamint az igazságügyi és belügyi egység vezetőjeként.

A Metsola-ügy már a sokadik uniós botrány

A Máltai Egyetem vezetése bejelentette, hogy kivizsgálja a vádakat, ami több hetet fog igénybe venni. Elmondták, hogy az EU parlamentjének elnöke a választási rendszerekkel kapcsolatos munkájáért kapta meg az „LL.D.”, azaz a „jogtudományok doktora” címet, ezért Dr. Metsolának is nevezhető.
Ha az Európai Néppárt máltai politikusát csalásért elítélik, az rövid időn belül már a második botrány lenne az uniós parlamenti elnökségben. 2022 decemberében az uniós parlamentet Eva Kaili alelnökre korrupciós botránya rázta meg.

Az Európai Parlament korábbi alelnöke, a korrupciós botrányba keveredett Eva Kaili  (Fotó: AFP/ Frederick Florin)

Eva Kaili tavaly 2022 decemberben került a címoldalakra, amikor elsők között vették őrizetbe a Katarral kapcsolatos brüsszeli korrupciós botránnyal kapcsolatban. Az EP volt szocialista alelnöke ellen korrupció vádjával indult eljárás, miután csaknem 1,5 millió euró készpénzt foglaltak le nála a belga hatóságok brüsszeli lakásán tartott házkutatások során.

Lapunk korábban írt arról is, hogy Kaili hírnevét a brüsszeli korrupciós botrány mellett egy másik üggyel is besározta, miszerint százezer eurót csalhatott el az EP-től asszisztensein keresztül hamis kifizetésekkel, és kenőpénzt is elfogadhatott.

Az Európai Néppárt botrányos ügyei

Manfred Weber az Európai Néppárt vezetőjeként korábban a korrupció elleni harc fontosságát hangsúlyozta, miközben a vádak szerint legalább négyszázezer eurót szerzett meg vitatható módon az elmúlt évek során, derítette ki aV4NA hírügynökség.

Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen és Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke az Európai Tanács 2024. december 19-i ülése előtt (Fotó: AFP/ Frederick Florin)

Ezek a pénzek joghézagok és trükkös megoldások kihasználásából származnak, ami komoly kérdéseket vet fel Weber tisztessége és a politikához való hozzáállása vonatkozásában.

Az Európai Néppárttal (EPP) kapcsolatban már előzőleg is merültek fel korrupciós vádak. 2022-ben Mario Voigtot, Weber 2019-es uniós kampányának online megjelenésekért felelős igazgatóját eljárás alá vonták a németországi Erfurtban, és mentelmi jogának felfüggesztését is kérték, mert a koronavírus-járvány idején arcmaszkok értékesítéséből húzhatott hasznot. A belga rendőrség ezzel kapcsolatban razziát is tartott az EPP brüsszeli irodáiban. Az EPP-ben szintén igazgatói beosztásban lévő belga Tom Vandenkendelaerével szemben olyan hivatalos úttal kapcsolatban folytattak vizsgálatot, amelyet kívülről fizettek.

Borítókép: Az Európai Parlament elnöke, Roberta Metsola (Fotó: AFP/Frederock Florin)


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.