J. D. Vance kemény szavai nem tetszenek Európának

J. D. Vance amerikai alelnök müncheni beszéde számos kérdést vetett fel az amerikai–európai kapcsolatok jövőjéről. Vance nem rejtette véka alá kritikáit, miközben hangsúlyozta az együttműködés fontosságát. Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő szerint a beszéd bár feszültségeket okozhat, a transzatlanti szövetség stabil marad.

2025. 02. 14. 17:02
Vance szerint Európának is lépnie kell Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyarmati István szerint Vance beszédének legfontosabb üzenete az volt, hogy a transzatlanti szövetség továbbra is szilárd, de változások várhatók. „Az európai és az európai–amerikai kapcsolatok nagyon erősek, megbonthatatlanok” – mondta. Szerinte a világ folyamatosan változik, és ezt a változást mind az amerikai, mind az európai politika tükrözi.

61. Müncheni Biztonságpolitikai Konferencia: J. D. Vance alelnök beszédet mond
61. Müncheni Biztonságpolitikai Konferencia: J. D. Vance alelnök beszédet mond
(Fotó: AFP)

A szakértő úgy látja, hogy az Egyesült Államok továbbra is kiemelt stratégiai partnerként tekint Európára, de a jövőben az együttműködés formája átalakulhat. 

Nem siránkozni kell rajta, hanem elfogadni, és a lehető legjobbat kihozni belőle, úgy, hogy mindkét fél elégedett legyen

– fogalmazott. A beszéd egyik legélesebb része a bevándorlással kapcsolatos kritikákat érintette. Vance külön kitért a svédországi merényletre és a müncheni támadásra, amelyek elkövetői bevándorlók voltak. Az amerikai alelnök szerint ezek az esetek azt mutatják, hogy Európa politikai döntéshozói nem megfelelően kezelik a migrációs helyzetet. Gyarmati szerint ez a kérdés valóban feszültségeket okozhat a transzatlanti kapcsolatokban, de a bevándorlás kezelésének módja alapvetően európai belügy. 

Az, hogy merre mennek ezek a változások, nem attól függ, hogy mi szeretjük-e, de az biztos, hogy ezek a kérdések meghatározóak lesznek a következő években

– tette hozzá.

Az Egyesült Államok és Ukrajna támogatása

A beszéd egyik fontos témája volt az Ukrajnának nyújtott katonai támogatás is, amelyben az Egyesült Államok eddig vezető szerepet vállalt. Gyarmati szerint ebben a kérdésben két irányzat is érvényesülni fog. 

Mind a kettő várható, viszont ez a kettő nem zárja ki egymást

– mondta arra utalva, hogy míg az európai országok nyomást gyakorolhatnak az amerikai vezetésre, hogy folytassa a támogatást, addig az amerikai kormányzat várhatóan azt szeretné, ha Európa is nagyobb szerepet vállalna. A szakértő szerint Európa eddig is támogatta Ukrajnát, de ennél többet is tehetne. 

Európa jobban tenné, ha nem csak az amerikaiaktól várná a segítséget, hanem maga is megerőltetné magát

– mondta. Példaként említette, hogy Ukrajna folyamatosan légvédelmi rendszereket kér, de sokszor nem az európai országok saját készleteiből biztosítják ezeket, hanem az Egyesült Államoktól várják a fegyverszállításokat. 

Ne mutogasson Európa az amerikaiakra, adjanak ők maguk fegyvereket Ukrajnának, és akkor jó példával járnak

– tette hozzá ironikusan a szakértő, majd felvetette, hogy ha az amerikai vezetés számára a költségek jelentik a fő problémát, akkor az Európai Unió akár közvetlenül is vásárolhatna amerikai fegyvereket, és azokat átadhatná Ukrajnának. 

Az Európai Unió – vagy az egyes tagállamok – akár közvetlenül is vásárolhatnának amerikai fegyvereket Ukrajna számára. Nem feltétlenül kell ezt uniós szinten intézni, hiszen nem biztos, hogy minden tagország egyetértene. Ha azonban megveszik ezeket a fegyvereket, és átadják az ukránoknak, azzal mindenki jól járna

– jegyezte meg. A szakértő szavai egyértelműen arra utaltak, hogy az Európai Unió jelenlegi politikája gyakran inkább a felelősség áthárításáról szól, mintsem hatékony megoldások kereséséről.

Vance beszédének hatása Európára

Összességében Gyarmati István szerint Vance beszéde bár erős kritikákat fogalmazott meg, nem fogja alapjaiban megrengetni az amerikai–európai kapcsolatokat. A szakértő szerint a transzatlanti szövetség továbbra is stabil, de az Egyesült Államok világossá tette, hogy Európának nagyobb felelősséget kell vállalnia saját biztonságáért és Ukrajna támogatásáért.

A viták természetesek, de a cél az, hogy mindkét fél elégedett legyen

– foglalta össze. A következő időszak legfontosabb kérdése az lesz, hogy az európai vezetők hogyan reagálnak Vance figyelmeztetéseire, és milyen konkrét lépéseket tesznek a kontinens jövőjének biztosítása érdekében.

Borítókép: J. D. Vance amerikai alelnök (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.