Washington békekezdeményezései nem jelentik Ukrajna elárulását

Az Egyesült Államok kezdeményezései az ukrajnai háború befejezésére nem jelentik Ukrajna elárulását – jelentette ki Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter Mark Rutte NATO-főtitkárral közösen adott, a védelmi miniszterek tanácskozását megelőző csütörtöki sajtónyilatkozatában.

Forrás: MTI2025. 02. 13. 13:29
Fotó: AFP Forrás: AFP or Licensors /US Defense Secretary Pete Hegseth speaks with NATO Secretary General Mark Rutte (L) during a group picture following a meeting of The North Atlantic Treaty Organisation (NATO) Ministers of Defence at NATO Headquarters in Brussels, on Feb
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államok védelmi miniszterének nyilatkozata azt követően hangzott el, hogy szerdán Donald Trump amerikai elnök telefonon beszélt Vlagyimir Putyin orosz és Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel. Pete Hegseth hangsúlyozta, hogy „egyik ország sem vállalt nagyobb elköteleződést” Ukrajna mellett, mint az Egyesült Államok, és kijelentette, hogy Washington több mint háromszázmilliárd dollárt biztosított Kijev számára.

Az Egyesült Államok befektetett a frontvonalak stabilizálásába az orosz agresszió után. Tehát árulásról szó sincs, inkább arról, hogy mindenki, beleértve az Egyesült Államokat is, elkötelezett egy diplomáciai úton elérendő béke érdekében, amely véget vet a vérontásnak

 – jelentette ki. 

Hozzátette, hogy ez mind Moszkva, mind Kijev részéről olyan lemondásokat igényel, amelyeket nem akarnak elfogadni. Védelmi miniszterként végzett munkám, a NATO-val együttműködésben, biztosítani, hogy ennek a szövetségnek a védelmi képességei a lehető legerősebbek legyenek, hogy elrettentsék a jövőbeni agressziókat a kontinensen.

Leszögezte: 

az Egyesült Államok aktív partnere a NATO-nak, és az is marad. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nem lesz elegendő, ha az európai szövetségesek védelmi célú befektetései nem haladják meg a GDP két százalékát.

A három-négy százalék és végső soron – ahogyan Trump elnök mondta - az öt százalék védelmi befektetés kulcsfontosságú. Oroszország hadigépezete egyre nagyobb területeket próbál elfoglalni Ukrajnában, ennek megakadályozása pedig Európa egyik legfontosabb felelőssége – mondta.

Hegseth kifejtette, hogy amerikai védelmi miniszterként az is feladata, hogy realista szemszögből beszéljen az ukrajnai konfliktus alakulásáról.

Trump elnök a világ legjobb tárgyalója, ő lesz képes a két felet egy asztalhoz ültetni, hogy diplomáciai úton zárják le a konfliktust, ami végső soron mindenki számára kívánatos. Egyetlen ember van a világon, aki képes összehívni a feleket a béke érdekében, és ez Donald Trump elnök – húzta alá.

Mark Rutte hangsúlyozta: a védelmi kiadások növelése elengedhetetlen, hiszen néhány éven belül a NATO nem lesz képes megvédeni magát, ha tagországai nem teszik meg a szükséges lépéseket. Mint mondta, az Egyesült Államok jogosan várja el, hogy Európa és Kanada nagyobb részt vállaljon a NATO terheiből, hiszen ez a szövetség minden tagállam közös biztonságát szolgálja. Ez nemcsak igazságos, hanem az egyetlen észszerű megoldás is. 

A védelmi ipari termelés fokozása szintén kulcsfontosságú, és nemcsak Európát érinti, hanem az Egyesült Államokat, Törökországot és minden más szövetséges országot. A hatalmas védelmi ipari bázisunkat hatékonyabban kell kihasználnunk ahhoz, hogy lépést tudjunk tartani Oroszországgal, Kínával és más fenyegetésekkel 

– tette hozzá.

Rutte szerint az ukrajnai háborúval kapcsolatban egyértelmű egyetértés kezd kialakulni a szövetségen belül. „Mindenki tisztában van azzal, hogy békére van szükség Ukrajnában, de ez csak akkor valósulhat meg, ha Kijev erős tárgyalási pozícióból indul, és nem lehet szó egy újabb minszki megállapodásról, amely nem biztosít tartós békét. Ukrajna jövője szempontjából kulcsfontosságú, hogy a béke ne csupán ideiglenes fegyverszünet legyen, hanem hosszú távon garantálja az ország biztonságát és területi integritását.”

Emellett hangsúlyozta, hogy Ukrajnát minden, az országot érintő döntésbe szorosan be kell vonni. A német védelmi miniszter, Boris Pistorius sajnálatosnak nevezte, hogy Donald Trump engedményeket tett Vlagyimir Putyinnak Ukrajna ügyében még a tárgyalások megkezdése előtt.

Véleményem szerint jobb lett volna, ha Ukrajna NATO-csatlakozásának kérdését vagy a lehetséges területveszteségeket a tárgyalóasztalnál vitatták volna meg

 – mondta.

Sürgette Európa részvételét az orosz agresszió lezárásáról szóló tárgyalásokban. „Nyilvánvaló, hogy nem ülhetünk a tárgyalóasztalon kívül.” Ugyanakkor hozzátette, hogy az Egyesült Államok jelenléte Európában továbbra is elengedhetetlen Oroszország hatékony elrettentéséhez. A brüsszeli találkozó végén a védelmi miniszterek informális megbeszélést terveznek Rusztem Umerov ukrán védelmi miniszterrel, ahol szó esik az Egyesült Államok javaslatairól is a háború diplomáciai úton történő lezárása érdekében. 

Az amerikai kormány egyebek között azt tartaná szükségesnek, hogy Ukrajna lemondjon a NATO-tagságra vonatkozó törekvéseiről. Umerov azonban előzetesen megerősítette, hogy Ukrajna álláspontja nem változott. 

Az ukrán hadsereg és nép nemcsak saját biztonságáért harcol, hanem az egész európai kontinens védelméért is. Ezért Ukrajna álláspontja változatlan – az ország csatlakozni fog a NATO-hoz és az Európai Unióhoz

 – jelentette ki szerdán Brüsszelben.

Borítókép: Mark Rutte és Pete Hegseth (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.