A Gazprom január 1-jén jelentette be, hogy sem technikai, sem jogi lehetősége nincs az Ukrajna területén keresztüli tranzit fenntartására, mivel a Naftohazzal kötött szerződésük lejárt. Az ukrán vezetés korábban világossá tette, hogy nem kívánja meghosszabbítani a megállapodást, ami szakértők szerint súlyos következményekkel járhat Európa energiabiztonságára nézve.
![Ukrajna gáztranzitról hozott döntése heves reakciót váltott ki](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/hw2NboUy4d-yjzUHUGB98XGUEKeVhKeBf-td--XjXEg/fit/1200/798/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzcyMmZmZWQ5Y2QyYjQ5YjRiYWFjYTExMDgxM2RlYzZh.jpg)
(Fotó: NurPhoto via AFP / NurPhoto via AFP/Danil Shamkin/NurPhoto)
Ukrajna stratégiája kérdéseket vet fel
Mercouris szerint a döntés hátterében Zelenszkij elkeseredett próbálkozása állhat a Zaporizzsjai Atomerőmű visszaszerzésére, amely jelenleg orosz ellenőrzés alatt van. Az elemző szerint a kijevi vezetés egyre extrémebb eszközökhöz folyamodik, hogy nyomást gyakoroljon Moszkvára az orosz–ukrán háború kapcsán, de a stratégiájuk inkább önsorsrontó, semmint hatékony.
Ez az ember egyre furcsább döntéseket hoz. Úgy tűnik, elveszítette a kapcsolatát a valósággal
– fogalmazott a brit szakértő. A gáztranzit leállítása nemcsak Oroszország, hanem az európai országok számára is komoly problémákat okozhat.
Ukrajna eddig fontos szerepet játszott az orosz gáz továbbításában, és az új helyzet jelentősen növelheti az energiaárakat a kontinensen.
Bár Kijev nyugati támogatásra számíthat, egyre többen fogalmaznak meg kritikát Zelenszkij döntéseivel kapcsolatban. Egyes elemzők szerint Ukrajna lépéseivel nemcsak Oroszországot, hanem saját szövetségeseit is nehéz helyzetbe hozhatja.
Borítókép: Volodimir Zelenszkij (Fotó: AFP)